Anasayfa Haber HDP’ye planlı faşist saldırılar : Polis Kocaeli’de izledi, Alanya’da eşlik etti

HDP’ye planlı faşist saldırılar : Polis Kocaeli’de izledi, Alanya’da eşlik etti

Paylaş

Asker cenazelerini gerekçe göstererek örgütlenen faşistler Alanya ve Kocaeli’de HDP binalarına saldırdı. Alanya’da faşistlerin isteğini yerine getirerek HDP tabelasını indiren polis, Kocaeli’de ise saldırıyı izlemekle yetindi

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde sosyal medya üzerinden örgütlenen faşistler, asker cenazelerini gerekçe göstererek HDP İlçe Binası’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. HDP binasının önüne kadar rahatlıkla gelen faşist güruh, binanın önündeki polislerin “ricası” ile Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Meydana geldikten sonra İstiklal Marşı okuyan grup, konuşmalar ve çağrılar yaptıktan sonra ve daha kalabalık bir şekilde bir kez daha HDP’ye yürüdü ve binanın önüne geldi. Bu sırada gruptan birkaç kişi “Canımızı verme pahasına o tabelayı oradan indireceğiz” diye bağırdı.

Faşistler binanın olduğu alanda beklerken, sahibi Kürt olduğu gerekçesiyle bazı dükkanlara saldırdı. Bunun üzerine alandaki çevik kuvvet polisi gruba gaz bombalarıyla saldırdı.

Polis HDP tabelasını indirip faşistlere teslim etti

Saldırı sonrası Cumhuriyet Meydanı’na çekilen faşistler, bir süre bekledikten ve toparlandıktan sonra üçüncü defa HDP binasına doğru hareketlendi. Binanın önüne gelen grup HDP tabelasının indirilmesini istedi ve tabela indirilmeden dağılmayacaklarını söyledi.

Faşistlerin talebini “haklı bulduğunu” söyleyen polis amiri, tabelanın indirilmesi talimatı verdi. Bunun üzerine polis çağırdığı itfaiye ekibi eşliğinde HDP tabelasını indirerek yerine Türk bayrağı astı.

Polisten tabelayı teslim alan grup, tabelayı parçaladı ve ardından saldırılarına son verdi.

Kocaeli’de polis gözetiminde cam çerçeve indi

Kocaeli’de de faşistler “Şehide saygı, teröre lanet” adı altında bir yürüyüş düzenledi. Merkez Bankası önünde bir araya gelen yaklaşık 5 bin kişi ellerinde Türk bayraklarıyla HDP İl Binası’na yürüdü.

Binanın önüne geldikten sonra kitlenin önündeki kişiler, binaya saldırılması gerektiğini söyledi ve polislerin bakışları eşliğinde binaya taş ve sopa fırlattı. HDP bayrağını indirme girişimini engelleyen polis, gruptan bazı kişilerin yan binaya geçerek sopalarla camları kırmasında ise “sakınca görmedi”.

Bir süre Kürtler aleyhine slogan atan grup ardından dağıldı.

kocaeli_hdp_fasist_saldiri_1

Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here