‘Her mezarda bir annenin canı yatıyor’

Paylaş

Yıllardır devletin politikaları sonucu savaşın eksik olmadığı Kürdistan’da evlatlarını yitiren Barış Anneleri, Anneler Günü’nde çocuklarına çiçek götürdü.

Kürdistan’daki anneler bu yıl da anneler gününde evlat diye mezar taşlarını kucakladı. AKP hükümetinin yıkım ve savaş politikaları yüzünden her gün çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği Kürdistan’da Barış Anneleri, Anneler Günü’nde Wan Yenimahalle Şehitliği’nde çocuklarını ziyaret etti. Barış Annesi Muhsine Yılmaz, çocuklarının kendilerinden hep barış için emek vermelerini istediklerini söyleyerek, “Çocuklarımız ölürken bile biz hep barış istedik” dedi. Çocuğunun şehit olmasından dolayı başının dik olduğunu ifade eden Yılmaz, “Pişmanlığımız yok onların bize açtığı yolda devam edeceğiz mücadelelerini sürdüreceğiz” dedi.

‘Azad’ın silahı yerde kalmadı’

Yaşadığı bütün acıya rağmen mücadeleyi asla bırakmayacağını vurgulayan Yılmaz, AKP hükümetine seslenerek, “Şunu iyi bilsinler var olduğum sürece mücadele edeceğim anneler gününde bana yaşattığı gurur yeter. Kimse sanmasın Azad şehit oldu diye silahı yerde kaldı ben onun silahını aldım” dedi. Oğlunun kaybettikten sonra ona verdiği söze sadık kaldığını söyleyen Yılmaz, evladını kaybeden annelere, “Azad şehit olmadan önce ben şehit olursam ağlama derdi. Ben ağlamıyorum annelerde ağlamasın dik dursun” çağrısında bulundu.

‘Her mezarda bir annenin canı yatıyor’

Anneler Günü’nde yüreği yanan anneler olarak Kürdistan’daki savaşın artık son bulmasını istediklerini belirten Cahide Ölmez ise, “Yüreklerimiz yandı daha kaç ananın yüreği yanacak” diye sordu. Yıllardır barış için bedel ödeyerek mücadele ettiklerini belirten Ölmez, “Barış olsun ki analar evlatlarından ayrı düşmesin. Anneler mezar mezar dolaşıyorlar her mezarda bir annenin canı yatıyor” şeklinde konuştu.

‘AKP annelere cenaze veriyor’

Anneler Günü’nde annelere hediyeler verildiğini ancak AKP hükümetinin annelere evlatlarının cenazelerini verdiğini söyleyen Zekiye Kaya, “Biz yıllardır evlat diye barışın elini tuttuk. Her gün cenazeler geliyor. Barbar devlet yıllardır barış diyen insanları anlamadı “dedi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın saray ve koltuk için Kürt halkını feda ettiğini belirterek, ” Buradan bütün halklara sesleniyoruz. Artık sessiz kalmayın sessizlik ölüm getirir kölelik getirir” ifadelerini kullandı.

‘Eskiden çocuklarımız bize çiçek getirirdi’

Devlet tarafından Cizre’de, Silopi’de, Sur’da ve Gever’de binlerce çocuğun katledildiğine dikkat çeken Kaya, “Bu bizim için onurlu bir gün eskiden çocuklarımız bize çiçek getirirdi. Bugün biz çocuklarımıza çiçek götürüyoruz” şeklinde konuştu.

Barış Annesi 70 yaşındaki Xeme Akdoğan da Anneler Günü’ndeki dileğinin annelerin yüreğindeki acının dinmesi olduğunu söyleyerek, “Tayyip Erdoğan’ın yüreği yanmamış yüreği yansaydı bizi anlardı.” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here