Anasayfa Haber Her Yerde Kurşun ve Bombardıman İzleri

Her Yerde Kurşun ve Bombardıman İzleri

Paylaş

Hakkari’de dün asker tarafından bombalanan ve günlerdir şiddetli çatışmaların yaşandığı Şapatan (Altınsu) köyünde binlerce yurttaşın geceyi katliam tehlikesi altında sığınaklarda geçirdiği belirtildi.

Bombalanan evlerde bulunan yurttaşların evlerini bombardımandan dakikalar önce boşalttığı ifade edilirken, ilçede özellikle Sanayi Sitesi çevresi ile ilçe girişinde bulunan bir kilometrelik alandaki binlerce kurşun çatışmanın şiddetinin bir kez daha gözler önüne serdi.

Onbinlerce dönüm ormanlık alanın tamamen yanarak küle döndüğü ilçede, yangın yayılarak sürüyor.

Helikopterlerden bomba

Hakkari’nin Şemdinli ilçe girişinde bulunan ve 5 gündür üst üste HPG’liler ile asker ve polis arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Şapatan (Altınsu) köyü, Meydan ve Yayla mahalleleri dün başta Gare köyünde bulunan Tekeli Taburu olmak üzere, panzer ve tank gibi zırhlı araçlar ile Skorsky ve Kobra tipi helikopterlerle yoğun bombardımana tutuldu.

Dün gün boyu çatışmaların yaşandığı ve giriş çıkışların kapatıldığı ilçede, bombalanan evlerde bulunan 5 kişi yaralandı.

Yaralananlar gün boyu asker ve polis kontrolünde bulunan hastaneye kaldırılamazken, yurttaşların yaralıları kendi imkanları ile tedavi ettiği öğrenildi.

Katliamdan “kıl payı” kurtuldular

Yoğun bombardımana tutulan Şapatan köyünde 3 ev harabeye dönüşürken, 4 ev ve bir Kuran kursu da şarapnel parçalarından dolayı delik deşik oldu. Evlerin dış duvarları yıkılırken, iç duvarlarının büyük kısmı ve ev eşyaları da paramparça oldu.

Köyde ve yanında bulunan mahallelerde yaşayan 5 bine yakın sivil, gün boyu katliam tehlikesi altında yaşadı. Binlerce insanın sığınaklara kapanıp dehşet dolu anlar yaşadığı köyde, bombalanan evlerdeki yurttaşların bombardımandan dakikalar önce evden çıktığı ve katliamdan kıl payı kurtulduğu ortaya çıktı.

Ev sahipleri bombalamadan yalnızca birkaç dakika önce evlerini terk ettiklerini söylerken, bu fırsatı bulamayan Saraç ailesinden 5 kişi şarapnel parçalarıyla hafif yaralandı.

“Karargah” değil Kuran kursuymuş

Yine, dün çatışmalar yaşanırken, ana akım medya tarafından “PKK’lilerin sığındığı karargah böyle vuruldu” diye servis ettiği görüntülerde geçen binanın da sivil yaşam alanı olduğu ortaya çıktı.

Bombalanan binanın üst kısmı ile alt katında duvarlar harabeye dönüşürken, binanın alt katının Kuran kursu olduğu belirtildi. Kuran kursu için kullanılan binanın alt katında dini motifli tablolar ile dini cüzlerin yıkılmış duvarlar arasında yere düştüğü görüldü.

Sanayi Sitesi’nde binlerce kurşun

HPG’lilerin hendek kazdığı ve 6 gündür kontrolü elinde bulundurduğu Sanayi Sitesi’nde ise kazılan hendekler sabah saatlerinde yaşanan kısa süreli çatışmalardan sonra kapatıldı.

Burada bulunan 2 sivil minibüs ve bir TIR da sabah saatlerinde polisler tarafından ateşe verildi. Sanayi Sitesi civarından çarşı merkezindeki bir kilometrelik alandaki ağır silah kovanları, şarapnel parçaları, havan mermisi, patlamış bombalar, zırhlı araçların parçalanmış kısımları ve binlerce kurşun yaşanan çatışmanın şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Hendeklerin hemen yanında ateşe verilen araçların bitişiğinde ise bekletilen zırhlı araçlar ilçeye araç girişini engelliyor.

On binlerce dönüm kül oluyor

İlçenin etrafında bulunan ormanlık alanın büyük kısmında yangın devam ediyor. Efkar Dağı’nda 8 ayrı noktada orman yangını yayılarak sürerken, Dola Gavana, Ginse, Kani Botkê ve Mûşan bölgelerindeki ormanlık alanların büyük bir kısmı kül oldu.

Halen duman bulutları altında bulunan ilçede, yangına herhangi bir müdahalede bulunulamıyor. Özellikle Şapatan köyü ve Meydan Mahallesi’nde devam eden orman yangınları evlere doğru yayılıyor. İlçe etrafında bulunan on binlerce dönümlük ormanlık alan tamamıyla kül oldu.

Şapatan boşaltılıyor

Bombalanan Şapatan köyünde de harabeye dönüşen evlerde bulunan yurttaşlar evlerini terk ederken, 5 bin nüfusluk köyün büyük bir çoğunluğu halen köyde bulunmakta.

Kimi yurttaşların yanına alabildikleri eşyalarla, sırtlarına aldıkları çantalarla köyden ayrılması kameralarımıza yansıdı. Küçük çocukların gözlerinde korku dolu anlar açıkça gözlemlenirken, esnafın kepenk açmadığı ilçede kimi yurttaşların da köylere doğru gittiği öğrenildi.

Şapatan ve çevresinde binlerce yurttaş ise geceyi sığınaklarda geçirdi. Evlerini boşaltmayan yurttaşlar ise “Biz köyümüzü boşaltırsak, tüm köyümüzü bombalarlar” diyerek, evlerini terk etmeyeceklerini belirtti.

İlçede, ilçe girişi boyunca kimi noktalarda tank ve panzerlerin konuşlandırılmış durumda.

Bu haber sansürlü haber sitesi Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) 19 Ağustos 2015 bülteninden.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here