Anasayfa Haber Her yerden çıkalım eylemli olalım Taksim de olalım…

Her yerden çıkalım eylemli olalım Taksim de olalım…

Paylaş

1 Mayıs Tertip Komitesi ve 1 Mayıs çağrıcıları İstiklal Caddesi’nde yaptıkları yürüyüşle işçilere, emekçilere ve halklara “Haydi Taksim 1 Mayıs alanına” çağrısında bulundu. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Evlerimizden yola çıkalım, mutlaka ama mutlaka Taksim’e doğru yola çıkalım” diyerek herkesi Taksim’e davet etti.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs Tertip Komitesi ile aralarında HDP, HDK, EMEP, İnşaat İşçileri Sendikası, Halkevleri gibi bir çok siyasi parti, platform ve gençlik örgütünün bulunduğu 1 Mayıs çağrıcıları, İstiklal Caddesi’nde bir araya gelerek Fransız Konsolosluğu önüne yürüdükten sonra 1 Mayıs’a ilişkin basın açıklaması yaptı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bileşen ve üyelerinin katıldığı yürüyüşte, “1 Mayıs” yazılı pankart açıldı. “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “Taksim 1 Mayıs alanıdır”, “Biji 1 Gulan”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından 1 Mayıs marşı okundu.

‘Ülkeyi yönetenler suç işlemeye devam ediyor’

1 Mayıs Tertip Komitesi adına yapılan basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu okudu. Milyonlarca emekçinin insanca çalışma ve yaşam talepleri için 1 Mayıs’ta Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olacağını belirten Çerkezoğlu, milyonlarca emekçinin kalbinin ise Taksim 1 Mayıs alanında atacağını söyledi. Ulusal ve uluslararası mahkeme kararlarına rağmen hükümetin 1 Mayıs’ta Taksim’i emekçilere yasaklamak istediğini belirten Çerkezoğlu, “2013 ve 2014 1 Mayıs’ında AİHM kararlarına uymayanlar, şimdi de iç hukukta verilen mahkeme kararlarını yok sayıyor. Ülkeyi yönetenler 1 Mayıs ile ilgili açılan her davayı kaybediyorlar ama suç işlemeye devam ediyorlar” dedi.

‘1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamak Ağrı’da tezgah kuran hükümetin son oyunudur’

1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamanın yağma, talan ve ölüm düzeninin gayri meşruluğunun ilanı olduğunu belirten Çerkezoğu, şunları söyledi: “1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamak anayasal grev hakkını patronların talebiyle bir gecede gasp etmektir. Sendikalı işçiyi kapının önüne koyan patronu kollamaktır. Kadın ve nefret cinayetlerine verilen ‘iyi hal’ indirimidir. 1 Mayıs’ı yasaklamak iktidara geldiğinde 3 olan dolar milyarderi sayısını 43’e çıkarırken, iş cinayetlerinin kat be kat artmasıdır. Başta Kürt sorunu olmak üzere ülkenin tüm sorunlarını baskı ve şiddetle derinleştiren, seçimlerin hemen öncesinde Ağrı’da tezgah kuran hükümetin son oyunudur.”

İstanbul halkına çağrı!

Kamuoyuna hükümet hakkında “suç duyurusunda” bulunan Çerkezoğlu, “1 Mayıs günü yolların kesilmesi, toplu ulaşım araçlarının iptali, tüm kentin gaza boğulması gibi nedenlerle yaşanacak olası mağduriyetlerin sorumlusu mahkeme kararlarını hiçe sayan, aynı suçu işlemekte ısrar edenlerdir” diye konuştu. 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını belirten Çerkezoğlu, “Evlerimizden yola çıkalım, mutlaka ama mutlaka Taksim’e doğru yola çıkalım. Tüm meşruluğumuzla, kitleselliğimizle kararlılığımızla bu gayri meşru zorbalığın karanlığına karşı ışık olalım” çağrısında bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here