Anasayfa Haber HPG’li Kızılay’ın cenazesi halka teslim edildi

HPG’li Kızılay’ın cenazesi halka teslim edildi

Paylaş

Tendürek provokasyonu sonucu çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Serhat Kızılay’ın (Canfeda Serhat) cenazesi yaşamını yitirdiği noktada mücadele arkadaşları tarafından düzenlenen askeri törenle ailesine teslim edildi. Törende konuşan HPG Komutanı, “Canfeda, değerlerini ve yoldaşlarını korumak için canını feda etti. Anısını mücadelemizde yaşatacağız” dedi.
680x680nc-agr-16-04-15-diyadin-hpgli-kizilay-cenaze-toren2
Ağrı’nın Diyadin ilçesi Tendürek Dağı kırsalında 11 Nisan’da askerlerin ateş açtığı HDP Diyadin eski İlçe Eş Başkanı Cezmi Budak ile MEYADER Temsilcisi Cenap İlboğa’yı korumak amacıyla girdiği çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Serhat Kızılay (Canfeda Serhat) için mücadele arkadaşları tarafından, çatışmanın yaşandığı noktada askeri tören düzenlendi. Törene, Kızılay’ın ailesi, Ağrı ve Iğdır ile çevre ilçelerden gelen yüzlerce yurttaşın yanı sıra DBP ve HDP yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Tören için ilçe esnafı kepenklerini kapatırken, ilçede asker ve polisler tarafından yoğun önlemlerin alındığı görüldü. Yukarı Tütek (Kurtika) köyüne kadar araçlarla giden kitle, buradan çatışmanın yaşandığı noktaya yürüyerek geçti.

HPG Komutanı: Mücadelesini yaşatacağız
680x680nc-agr-16-04-15-diyadin-hpgli-kizilay-cenaze-toren
Çatışma alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posteri ile PKK ve KCK bayrakları asılırken, Kızılay’ın cenazesi arkadaşlarının omuzlarında alana getirildi. “Bijî Serok Apo”, “Şehîd namirin” ve “Katil Erdoğan” sloganlarının atıldığı törende saygı duruşunda bulunularak saygı atışında bulunuldu. Törende konuşan HPG Komutanı, “Canfeda yoldaş, kendi değerlerini ve yoldaşlarını korumak için canını feda etti. Anısını mücadelemizde yaşatacağız. Önder Apo’ya layık bir savaşçı olarak özgürlüğü garantileyeceğiz. Özgür Kürdistan’da Başkan Apo’nun fedaileri olarak değerlerimizi sonuna kadar koruyacağımıza söz veriyoruz” dedi.

HPG’li Kızılay’ın babası Mehmet Rahim Kızılay ise törene katılan halka teşekkür ederek, “Oğlumla gurur duyuyorum. Tüm Kürdistan’ın şehidi oldu” dedi.

Törenin ardından teslim alınan cenaze, omuzlarda Yukarı Tütek köyüne getirilerek, araca yerleştirildi. Cenaze Diyadin’e doğru yola çıkarıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here