Anasayfa Haber HRANT DİNK DAVASI MİT Mensubu Yılmaz: Dink ile Toplantıyı Genelkurmay İstedi

HRANT DİNK DAVASI MİT Mensubu Yılmaz: Dink ile Toplantıyı Genelkurmay İstedi

Paylaş
hrant

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin soruşturulmasına ilişkin açılan davada haklarında takipsizlik kararı verilen dönemin İstanbul Valisi Yardımcısı Ergun Güngör ile MİT Bölge Başkan Yardımcısı Özel Yılmaz’ın ifadeleri ortaya çıktı.

Radikal’in haberine göre iki ifade arasında çelişkiler var.

Buna göre Yılmaz ifadesinde,  2004’te Dink’in Valiliğe çağrılarak Güngör ve MİT mensubu Yılmaz ve Handan Selçuk ile yaptığı görüşmenin Genelkurmay’ın talebi üzerine yapıldığını, kendilerinin Dink’in getireceği evrakları almak üzere Valiliğe gittiklerini ve Dink’le “tesadüfen” karşılaştıklarını iddia etti.

Ayrıca, Yılmaz, ifadesinde Dink’in TCK 301’den ceza aldığı dava ile ilgili konuştuğunu da söyledi. Ancak, söz konusu tarihte henüz davaya konu yazıyla ilgili suç duyurusu bile yapılmamıştı, ceza ise görüşmeden iki yıl sonra kesinleşmişti.

Yılmaz, Güngör’ün, kendisini ve Selçuk’u Dink’e “akrabası” olarak tanıttığını söyledi.

Güngör: Toplantıyı MİT istedi, ben etkisiz elemandım

Güngör ise 9 Aralık 2014’teki ifadesinde, Dink ile yapılan görüşmenin MİT Bölge Başkanlığı’nın dönemin Valisi Muammer Güler’e talepte bulunması üzerine gerçekleştiğini söyledi.

Güler’in talimatıyla Dink’i telefonla bizzat arayarak makamına çağırdığını ifade eden Güngör, “Gökçen’le ilgili yazdığı ve toplumda hassasiyet yaratan yazıları ile ilgili sohbet ve Gökçen ile ilgili belgeleri görmek amacıyla davet ettim” dedi.

“Gökçen hakkında yazdığı yazının toplumda hassasiyet uyandırdığını, bu tür haberleri yaparken özenli hareket etmesi yönünde görüşümüzü belirttik. Aslında görüşmede bir müdahilliğim yok. Toplantının yapılmasını net olarak isteyen MİT’tir. Konuyla ilgili bir giriş yaptım. Sonra konuyu Özel Yılmaz aldı ve açıklamalarda bulundu. Ben sadece ev sahipliği yaptım, etkisiz eleman konumundaydım” diyen Güngör, iki MİT mensubunu akrabası olarak tanıtmasıyla ilgili olarak da “MİT bizden özellikle kimliklerinin deşifre edilmemesi için böyle bir talepte bulundu” açıklaması yaptı.

Ne olmuştu?

Agos’ta, 6 Şubat 2004’de Sabiha Gökçen’in Ermeni olduğuna ilişkin Hrant Dink imzalı bir haber yayımlanmıştı. Haberin üzerine 24 Şubat 2004’te Dink, İstanbul Valiliği’ne çağrılmıştı. Vali Yardımcısı Ergun Güngör’ün odasında gerçekleştirilen ve iki istihbarat görevlisinin de katıldığı görüşmeyi, Dink “haddini bildirme operasyonunun bir parçası” olarak nitelemiş ve “Artık hedefteyim” diye yazmıştı.

Bu görüşmeye katılan iki kişiden biri olan Yılmaz’ın Ergenekon davasında sanık olmasıyla görüşmeye katılanların üst düzey iki istihbarat görevlisi olduğu ortaya çıkmış, MİT Müsteşarlığı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği 19 Temmuz 2010 tarihli yazıyla, görüşmeye katılanların MİT mensubu olduğunu cinayetten 3,5 yıl sonra kabul etmişti.bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here