Anasayfa Haber Hrant için meşaleli anma

Hrant için meşaleli anma

Paylaş

 

Dink katledilişinin 8. yıl dönümünde gün boyu yapılan etkinliklerin ardında gece de meşalelerle anıldı.

İzmir, emek ve demokrasi güçleri 8 yıl önce katledilen gazeteci Hrant Dink’i düzenledikleri meşaleli yürüyüşle andı. Alsancak’taki Leman Kültür Merkezi önünde toplanan kitle, “100 yıldır susuyor, 8 yıldır koruyorsunuz. Adalet halkların en ile gelecek” yazılı Türkçe ve Ermenice pankartı açtı. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne kadar yürüyen kitle, yürüyüş boyunca, “İşte soykırım işte devlet”, “Katil devlet hesap verecek”, ”Biz demeden bu dava bitmez”, “Hrant’ın katili Cizre’nin faili” sloganlarını attı. Kitleye yürüyüş boyunca cadde üzerindeki kafelerden de alkışlarla destek geldiği görülürken, kitle adına yapılan açıklamada, hükümetin sorumluluğu başka yerlere yaklaşımına tepki gösterilerek, “Artık büyük bir pişkinlikle ve yüzsüzlükle çevrilen bu dolaplara karnımız tok. Ne yaparsanız yapın bu dava paralele sığmaz” denildi. Açıklamanın Ermenicesi de yapıldı.

İSTANBUL

HDK Kadıköy Meclisi de Kadıköy Boğa Meydanında anma etkinliği düzenledi. Meydan’dan Bahariye Caddesine kadar yapılan yürüyüş sonrası oturma eylemi yapıldı. Mumların yakıldığı etkinlikte Hrant’ın konuşmaları kitleye dinlettirildi. Hrant katliamının aydınlatılmadığına işaret edilen açıklamada, Hrant’ın katillerinin Cizre’ye atanmasına tepki gösterildi.
DİYARBAKIR

Diyarbakır'da Hrant anması
Diyarbakır’da Hrant anması

Hrant Dink Kayapınar Cecerxwîn Gençlik Kültür Sanat Merkezi’nde de yapılan etkinlikle anıldı. Türkiye Barış Girişimi Diyarbakır Sekreteryası ve Diyarbakırlı Ermeniler tarafından gerçekleştirilen anmaya HDP, DBP ve STK yetkilileri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın katıldı. Anmaya gösterilen ilgiden kaynaklı salonda yer kalmadı. Anma katledilen gazteciler için gerçekleştirilen saygı duruşu ile başladı.

Anmada konuşan Kışanak, Hrant Dink’in her zaman dostları ile birlikte olduğunu ve sonuna dek yaşayacağını söyledi. Kışanak, Dink’in her zaman Ermeni ve bütün halkların sembolü olarak yaşayacağını kaydetti.

Dink’in katillerinin bulunup yargı önüne çıkarılmadığı ve katliamın hesabının sorulmadığı her anın, her dakikanın bir kayıp olduğunu dile getiren Kışanak, “Türkiye adeta faili mechul cinayetler mezarlığına dönmüş durumda. Geleceğimizi korumak için var gücümüzle bunları teşhir ederek, cezalandırılacağı günü bekliyoruz” dedi. Son bir yüzyılın ayıp ve acı ile geçtiğini söyleyen Kışanak, “Önümüzdeki yüzyılı bu ayıp ve acıyla geçiremeyiz. Biz Amed halkı olarak kardeş kucaklaşmasına zaten hazırız. Biz bütün bu coğrafyanın bütün renklerinin tamamlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ardından anma kapsamında düzenlenen panele geçildi. Panelde Dr. Selçuk Mızraklı, Av. Sabih Ataç, Ağos Gazetesi Yazarı Pakrat Estukyan konuşmacı olarak katılırken, panelin moderatörlüğünü Gafur Türkay yaptı. İlk olarak konuşan Türkay, Hrant Dink davasında 8 yıldır bir hukuksal tiyatronun oynandığını ifade ederek, “Bu cinayette yer alanların hepsini ödüllendirdiler. Son bir kişi kalmıştı. Onuda Cizre’de Emniyet Müdürü yaptılar. Onunda zaten icraatlarını biliyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan Dr. Selçuk Mızraklı, Dink’in öyküsünün herkesin öyküsü olduğuu söyleyerek, “hrant’ı katletmeleri yetmedi. Her yeni bir mahkeme ile bir daha katlettiler. Buda katliamın tekrar tekrar yaşanmasına neden oldu” dedi. İnsan hakları aktivisti Av. Sabih Ataç’ta, Dink ile tanıştığı günleri ve anılarını anlattı.
Son olarak söz alan Ağos Gazetesi Yazarı Pakrat Estukyan, Dink’in 8 yıldır anılmasının arkasında bir bilincin olduğunu dile getirerek, “Ve şimdi bu bilincin başkentindeyim” dedi.

Estukyan’ın konuşması ile son bulan panelin ardından anma, Ermeni sanatçı Stefan İlhan ve Amerika’dan anmaya katılan Ermeni sanatçı Udi Yervant Bostancı’nın sahne alması ile son buldu.

(ekip/kk)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here