Anasayfa Forum Hrant’ın Arkadaşları: Gerçekler Görülecek mi, Adalet Yerini Bulacak mı?

Hrant’ın Arkadaşları: Gerçekler Görülecek mi, Adalet Yerini Bulacak mı?

Paylaş

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink‘in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davaya bugün (12 Mart 2018) Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

Son duruşmadan bu yana

* 2 Şubat’taki duruşmanın ardından 13 Şubat’ta iki Trabzon Jandarma Görevlisi (Okan Şimşek ve Veysal Şahin) tahliye edilmişti. Bu gelişmeyle birlikte davada artık 9’u tutuklu 85 kişi yargılanıyor.

* 24 Şubat’ta da eski Dink soruşturması savcılarından Muammer Akkaşhakkında Dink soruşturması kapsamında “sahte belge üretmek” ve “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla 58 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

* 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarıyla bilinen Akkaş hakkındaki iddianameyi İstanbul anadavanın görüldüğü 14. Ağır Ceza Mahkemesi “görevsizlik” gerekçesiyle savcılığa iade etti.

Hrant’ın Arkadaşları’nın adalet talebi sürüyor

20. celsenin ilk duruşması öncesine saat 10.00’da adliyenin C kapısı karşısında toplanan Hrant’ın Arkadaşları, “Hrant için adalet için” ve “Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganları attı.

Hrant’ın Arkadaşları’ndan Bülent Aydın’ın yaptığı basın açıklaması şöyle:

Gerçek katiller hakettikleri cezayı alana kadar…

19 Ocak 2007’de işlenen Hrant Dink cinayeti davasının yeniden görülen ve kamu görevlilerinin yargılandığı 68. duruşma adalet nöbeti için buradayız.

Hafta boyunca devam edecek duruşmalarda İstanbul Jandarması’nda görevli kişilerin sorgusu yapılacak. 20. duruşma haftası bu.

Geçen duruşmadan sonra mahkeme Trabzon Jandarması’ndan Okan Şimşek ve Veysal Şahin’i tahliye etti. 85 sanıklı davada tutuklu sayısı 9’a indi. 10 firari sanık var. Cinayet soruşturmasında görev yapan Savcı Muammer Akkaş hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi.

Hrant Dink’in katledilişi üzerinden 11 yıl geçti. İlk günden bu yana sürdürdüğümüz adalet mücadelesinde işaret ettiğimiz yerlere daha yeni bakılıyor. Gerçekler görülecek mi, adalet yerini bulacak mı, henüz bilmiyoruz. Adalet talebimizi bir kez daha haykırmak için buradayız.

Gerçek katilleri hakettikleri cezayı alana, bu alçak cinayetin tüm ortaklarından hesap sorulana kadar biz bitti demeden bu dava bitmez.

(EA)

Elif Akgül

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunu. Daha önce İMC TV’de muhabir olarak çalıştı. bianet’in İfade Özgürlüğü haberleri editörlüğünü yapıyor.

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here