Anasayfa Haber Hukukçular adliye önlerinde Öcalan’ın özgürlüğünü istedi

Hukukçular adliye önlerinde Öcalan’ın özgürlüğünü istedi

Paylaş

680x680nc-btm-07-07-15-batman-mhd-aciklama-emine-temel1

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit, birçok kentte Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi avukatlar tarafından adliye binaları önünde protesto edildi. Yapılan açıklamalarda avukatlar, keyfi uygulamalarla Guantanamo Cezaevini aratmayan tecridi kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, Kürt sorunun çözümü için Kürt halkının “başmüzakereci” olarak kabul ettiği Öcalan’ın özgürlük koşullarının derhal sağlanmasını istedi.

AKP’nin Kürt sorununa dönük çözümsüzlük politikası doğrultusunda İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik dönem dönem uygulanan tecrit, 5 Nisan tarihinden bu yana yeniden devrede. Çözüm süreci doğrultusunda temas kurduğu İmralı Heyeti, avukatları ve ailesi ile görüştürülmeyen Öcalan gibi, aynı cezaevindeki diğer tutsaklar da aileleri ile görüştürülmüyor. Yaşanan bu durum İstanbul, Diyarbakır, Van, Ankara, Batman ve Mardin’de hukukçular tarafından protesto edildi.

Çıkarılan eylem takvimi doğrultusuna 27 Temmuz günü Bursa Gemlik’te gerçekleştirilevek eylemin ilk adımı olarak Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi avukatlar tarafından sözkonusu illerdeki adliye binaları önünde yapılan açıklamalarda, üzerindeki tecridin sonlandırılması ile birlikte Öcalan’ın özgürlüğü talep edildi.

Protestolar kapsamında Diyarbakır’da, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi avukatlar, Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya geldi. HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın da katıldığı adliye önündeki açıklamada “Tecritte son Sayın Öcalan’a özgürlük” pankartı açıldı.

Hukukçular adına açıklama yapan Avukat Resul Timur, PKK Lideri Öcalan’ın 16 yıldır İmralı Adası’nda hapishane tarihinin en katı tecrit koşullarında tutulduğunu söyledi. Timur, “PKK Lideri Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011 yılından bu yana avukatları ile, 6 Ekim 2014’den bu yana ailesi ile, 5 Nisan’dan bu yana da HDP heyeti ile görüştürülmüyor” dedi.

‘Sayın Öcalan dış dünyadan koparılmak isteniyor’

PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecridin, Kürt sorunu ve kapitalist hegemonyanın ürünü olduğunu ve Ortadoğu merkezli 3’ncü Dünya Savaşı olarak da adlandırılabilecek bir kaos halinin çözümünün tecritte arandığını belirten Timur, yıllardır İmralı’da dış dünyadan koparılmak istenen Öcalan’ın yalnızca bir kişi olmadığını, bir düşünce, bir felsefe ve halkların özgürlük talepleri olduğunu söyledi.

‘Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit tüm halklara uygulanan tecrittir’

Bu sözlerinin devamında PKK liderinin Türkiye’nin demokratik geleceği konusunda önemli bir konumu olduğunu vurgulayan Timur, “Sayın Öcalan, Kürt sorunun çözümünde, Kürt halkı adına baş müzakereci pozisyonundadır. Bunun yanı sıra 7 Haziran seçim sonuçları ve Rojava devrimi göstermiştir ki Sayın Öcalan, halkların özgürlük yürüyüşünün de önderidir. Böylesi bir toplumsal ve siyasal karşılığı olan Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit, tüm ezilenlerin ve ötekileştirilenlerin tecrididir” dedi.

‘Özgürlük koşulları sağlanmalı’

Timur, avukatlar, ailesi yada siyasi heyetin Öcalan ile görüşmesi ile tecrit olgusunun ortadan kalkmayacağını da vurguladı.
İmralı Adası’nın başlı başına bir tecrit mekanı olduğunu söyleyen Timur, “Bu mekan kapatılmadan ve Sayın Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları sağlanmadan tecrit ortadan kalkmış sayılmayacaktır” ifadelerini kullandı.

‘İmralı tecridini kabul etmeyeceğiz’

İmralı Adası’nın mevcut keyfi uygulamalarla Guantanamo Cezaevi’ni aratmadığını da dile getiren Timur, İmralı rejimini kabul etmeyeceklerini belirterek, tüm hukuk camiasını insanlık tarihinin gördüğü en amansız tecrit politikalarından birisi olan İmralı tecridine karşı duyarlı olmaya çağırdı. Yapılan açıklamanın ardından hukukçular alkışlarla adliye önünden ayrıldı.

İSTANBUL

PKK lideri Öcalan özerindeki tecride, İstanbul’da da Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde dikkat çekti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG) ve Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV) gibi avukat örgütleri ile Türkiye Barış Meclisi (TBM), İHD ve HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün’ün de katılarak destek verdiği açıklamada, “İmralı tecridine hayır! Öcalan’a özgürlük” pankartı açıldı. Sık sık “Bijî berxwedana İmralı”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” ve “Azadî ji bo Öcalan” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan ÖHD Eş Genel Başkanı Av. Ömer Güneş, Türkiye’nin kendi yasalarını çiğnediğini kaydederek, var olan devlet aklının savaşa hizmet ettiğini söyledi.

Yapılan açıklamanın ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün de AKP’nin bir an önce savaş hazırlıklarından vazgeçip, barışa dönük adım atması gerektiğini belirtti.
Yapılan konuşmaların ardından avukatlar adliye önünde 5 dakikalık oturma eylemi de gerçekleştirdi.

Oturma eyleminin ardından ise PKK Lideri Öcalan ile görüşmek için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapan avukatlar, ardından adliye binasından ayrıldı.

MARDİN

PKK Lideri üzerindeki tecrit Mardin’de de protesto edildi. Mardin Adliyesi önünde toplanan Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi avukatlar, adına açıklama yapan MHD Şube Eşbaşkanı Zuhat Bilen, Öcalan’ın başta Kürt sorununun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi başlıklarındaki rolüne paralel olarak sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları sağlanmadan tecridin ortadan kalkmış sayılmayacağın altını çizdi.
Açıklama alkışlarla son buldu.

BATMAN
Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Batman Şubesi üyeleri de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu tecrit koşullarına ilişkin Batman Adliye Sarayı önünde basın açıklamasında bulundu.
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile DBP-HDP parti yöneticilerinin de katıldığı açıklamaya, adliye binasında bulunan yurttaşlar da destek verdi. “İmralı tecridine son! Öcalan’a özgürlük” pankartı açan avukatlar adına açıklama yapan MHD Batman Şubesi Eşbaşkanı Emine Temel, Öcalan şahsında yürütülen tecrit uygulamalarına, ada hapishanesinde yeni sevk edilen diğer hükümlülerin de dahil olduğuna dikkat çekerek, “İmralı’da bir gurup izolasyonu oluşturulmuş, toplum ve yaşam ile bağları sıfırlanmıştır” dedi.

VAN

Tecride dönük tepkilerin gösterildiği merkezlerden biri olan Van’da da, Mezopotamya Hukukçular Derneği üyeleri, PKK Lideri üzerindeki tecride ve AKP tarafından sürüncemede bırakılan demokratik çözüm sürecine ilişkin Van Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklama sırasında polisler, adliye binasının çevresini adeta ablukaya aldı. “Tecrit insanlık suçudur” pankartı açarak tepkilerini ortaya koyan hukukçulara, HDP Van milletvekilleri Selami Özyaşar, Tuba Hezer ve Remzi Özgökçe ile DBP, HDP ve İHD yöneticileri de destek verdi. Hukukçular adına açıklamayı ise Mezopotamya Hukukçular Derneği Şube Sekreteri Bayram Kaval yaptı.

ANKARA

PKK lideri Öcalan özerindeki tecride dikkat çekmek için ÖHD’li avukatlar Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Eyleme cübbeleri ile katılan avukatlara, Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri (TUHAD-FED), İnsan Hakları Derneği (İHD) temsilcileri ile HDP üyeleri de destek verdi. Diğer illerde olduğu gibi yine “İmralı tecridine hayır! Öcalan’a Özgürlük ” pankartının taşındığı açıklamada, devam etmesi halinde barış sürecine zarar verdiğine dikkat çekilen tecridin derhal kaldırılması istendi.

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da tecride ilişkin yaptığı kısa konuşmasında “Tecridin bir an önce kaldırılması ve Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması gerekiyor” dedi. Türkdoğan ayrıca kesintiye uğrayan barış görüşmelerinin devam etmesi gerektiğini de söyledi.
Türkdoğan’nın konuşmalarının ardından avukatlar alkışlar eşliğinde adliye binasına geçti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here