Anasayfa Emek Hükumet – Sen Hükumetle anlaştı..!

Hükumet – Sen Hükumetle anlaştı..!

Paylaş

KESK “ORTADA BİR OYUN VAR”

Açıklamayı yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Masada ‘bu teklife kapalıyız’ kartını gösterme dışında sesi soluğu çıkmayan sendikaların emekçilerin sorunlarına deva olması beklenemez. Bugün kamu hizmetlerinin özelleştirilmesine, kazanılmış haklarımızın elimizden alınmasına, tasfiye ve kadrolaşmada sesleri çıkmayan hatta bu politikalara ortak olan sendikalardan bir şey çıkmayacağı açıktır. Biz biliyoruz ki ortada oynanmakta olan bir oyun var. Bu oyunun komedi mi, trajedi mi, dram mı olduğuna karar vermiyorlar. Bize göre bu oyun tam da bir orta oyunudur.
Bir konfederasyon başkanı bu zammı kabul etmeyeceklerini yeni teklifler için telefonlarını açık tuttuklarını ifade etti. Ancak bekleyiş nafile, ne arayan var ne soran. Bizler başından beri söylüyoruz, iktidar desteğiyle abat olunmaz. Olunsa da ömürleri iktidarların ömrü kadar olunur.”

 KESK “KABUL EDERLERSE ŞAŞIRMAYIZ” Demişti

Bozgeyik, “Yüzde 3’lük artışla çalışma süresi 35 yıl olan öğretmen maaşında 96 liralık bir artış olacak. Bu günlük 3 lira 20 kuruşa denk gelecektir. Oysa bugün bizim hesaplarımıza göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4 bin 800 liradır. Yüzde 3’lük artış yoksulluk sınırına dahi yaklaşmamaktadır. Bu arada Başbakan, Cumhurbaşkanı devreye girebilir ‘Bu teklife kapalıyız’ sendikacılarını çağırabilir, onlar da itirazsız imza atabilirler. Buna şaşırmamak gerek” diye konuştu.

“ORTAK MÜCADELE YÜRÜTELİM”

“Yapılacak sefalet artışlarından dolayı kimse bizden boyun eğmemizi, biat etmemizi ve diz çökmemizi beklemesin” diyen Bozgeyik, şu çağrıyı yaptı: “Bu taleplerimiz emekçilerin insan olmaktan kaynaklı doğal haklarıdır. Bu nedenle 1 Ağustos’tan bu yana sendika konfederasyonlarına, tüm emekçilere yaptığımız çağrımızı yineliyoruz: Gelin birlikte bu haksızlığa karşı ortak mücadele yürütelim! Kararı birlikte alalım! Emekçilerin ağırlıklı iradesi ile harekete geçelim.”

Memur-Sen yüzde 0.5’lik artışa razı oldu, imzalar bugün atıldı

Hükümetin 2018’in 6’şar aylık dilimleri için yaptığı yüzde 3.5+3.5’lik zam teklifini, “Bize göre masaya gelmesi gereken 4-5 puan daha var” diyerek geri çeviren Memur-Sen, teklifin yarım puan revize edilmesi üzerine imzayı attı. Anlaşmaya göre kamu görevlisi ve memur emeklisi, 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı içinse yüzde 3.5 zam alacak. 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın

Hükümetle memur konfederasyonları arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin son günü olan dün son anda anlaşma sağlandı. Çalışma Bakanı Julide Sarıeroğlu ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Çalışkan, bugün düzenlenen basın toplantısıyla toplu sözleşmeye imzaları attı. Buna göre 2018’de 6’şar aylık dilimler halinde kamu çalışanları ve emeklilerinin maaşlarına yüzde 4+3.5’lik zam yapılacak. 2019’da ise yüzde 4+5’lik dilimler halinde ücret artışına gidilecek.
Hükümet dün sunduğu son teklifte 2018 için yüzde 3.5+3.5, 2019’da yüzde 4+5 zam önermişti. Teklifin, yüzde 10 civarında olan enflasyon oranın altında kalması tepkilere neden oldu.

MEMUR-SEN ‘4-5 PUAN DAHA VAR’ DEMİŞTİ…

Dünkü toplantıda, yetkili konfederasyon olan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bakan Sarıeroğlu’nun teklifi sunmasının ardından söz alarak, “Bu teklif elimize kalemi veriyor ama içine mürekkep koymuyor. Adaletin kapısını aralıyor ama kalkınmanın kapısını aralamıyor. Müzakereye uygun ancak imzaya uygun değil” açıklamasında bulunmuştu. Yalçın, yapacakları toplantının ardından ise son yanıtlarını vereceklerini söylemişti.

Memur-Sen olarak saat 17.30’da yeniden kameraların karşısına geçen Yalçın, önlerinde toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlanması için 8 saat kaldığını ve bu 8 saatin Türkiye’yi rahatlatacak bir toplu sözleşme metni yazmak için yeterli olduğunu belirtmişti. Gelen son teklifin yeterli ve ikna edici bir rakam olmadığını söyleyen Yalçın, “Bize sunulan teklif, memuru enflasyona karşı korumaktan uzak. Bu teklifi imzalamaya yakın olmak gibi bir durumumuz yok. Bize göre masaya gelmesi gereken 4-5 puan daha var” ifadelerini kullanmıştı.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here