Anasayfa Haber Hükümetten kamu emekçisine 29 Ekim hediyesi: 10 binden fazla ihraç

Hükümetten kamu emekçisine 29 Ekim hediyesi: 10 binden fazla ihraç

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Bugün yayınlanan KHK ile 10 binden fazla kamu emekçisi meslekten ihraç edildi. Hükümet, yaptığı KHK düzenlemesi ise Devlet Memurları Kanunundan Yüksek Öğretim Kanununa kadar bir dizi yasal değişiklik gerçekleştirdi.

Yayınlanan KHK ile görevden alınan kamu emekçileri arasında bazı illerde KESK üyelerinin çoğunlukta olması dikkati çekti. Geçtiğimiz günlerde açığa alınan 10 bine yakın Eğitim Sen üyelerinden bir kısmının meslekten ihraç edildiği görüldü.

Eğitim Sen eski MYK üyesi Bozgeyik de ihraç edildi

Meslekten ihraç edilen kamu emekçileri arasında iki dönem Eğitim Sen Genel Sekreterliği yapan Mehmet Bozgeyik de var. Mehmet Bozgeyik Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde öğretmenlik yapıyordu. Halen çeşitli illerdeki Eğitim Sen şube yöneticileri ve Eğitim Sen üyelerinden bir kısmı da ihraç edilen kamu emekçileri arasında yer aldı.

Kürt illerinde Diyarbakır’da100, Gaziantep’te 59, Dersim’de 53, Van’da 57, Şırnak’ta 41, Urfa’da 33, Siirt’te 34, Muş’ta 33, Mardin’de 52, Malatya’da 55, Hakkari’de 9 olmak üzere toplam 528 Eğitim Sen üyesi kamu emekçisi ihraç edildi.

Sağlık emekçileri ve Eğitim emekçileri hedef alındı

Meslekten ihraç edilenler arasında sağlık emekçileri ile eğitim emekçilerinin ağırlıkta olması dikkat çekti. Milli Eğitim Bünyesindeki 2216 eğitim emekçisi ile Üniversitelerdeki 1267 akademisyen ile 2774 sağlık emekçisi meslekten ihraç edildi. Kamudan ihraç edilenlerin kurumlara dağılımı şu şekilde:

SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLAR 2774
ADALET BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞAR 2534
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 2219
YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI 1267
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI 249
YARGITAY 183
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI 172
DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI 102
TSK 101
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI 83
SAYIŞTAY 69
TAPU KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 52
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI 48
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI 36
TBMM 32
TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ 32
BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI 30
BASIN YAYIN ENFORMASYON GEN. MÜD. 28
TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU 23
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI 19
HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI 12
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI 11
ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI 10
BDDK 8
SERMAYE PİYASASI KURUMU 7
İSTANBUL KALKINMA AJANSI 7
SAVUNMA SANAYİİ MÜSTEŞARLIĞI 7
VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 4
AB BAKANLIĞI 3
ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ 3
SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI 2
MGK-GENEL SEKRETERLİĞİ 1
TÜRK DİL KURUMU 1
TİKA 1
TÜBİTAK 1
TOPLAM 10.131

 

Rektörlük seçimleri kalktı, ‘Güvenlik Soruşturması’ geldi

Hükümet, çıkardığı KHK ile bir dizi yasada yaptığı değişiklikle bir çok alanda 12 Eylül dönemindeki yasalara dönüş yaptı.

Yüksek Öğretim Kanununda yapılan değişiklikle Rektörlük seçimleri kaldırıldı. Yeni uygulamaya göre Rektörler, YÖK tarafından önerilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.

Devlet memurluğuna alımlarda yıllar önce yasadan çıkarılmış olan ‘Güvenlik Soruşturması’ geri getirildi. 657 Sayılı Kanunun 48. Maddesine “8. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.” fıkrası eklendi.

Ayrıca kamu emekçileri hakkında yürütülecek soruşturmalarda yeni cezalandırmaların kapısı sonuna kadar açıldı. 657 Sayılı Kanunun 125. Maddesine eklenen bir fıkrayla kamu emekçilerinin ihraç edilmesini kolaylaştıran hükümlere bir yenisi eklendi. Yeni eklenen fıkra “Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak.”  şeklinde KHK’da yer aldı.

Kapatılan Dergi ve Kurumlar

Yayınlanan KHK ile Dicle Haber Ajansı (DİHA), Evrensel Kültür, Özgürlük Dünyası gibi dergi ve haber ajansları da kapatıldı.

OHAL’in Yasasının Verdiği Yetki Aşılıyor

Yasaya göre hükümet, OHAL ilanını gerektiren konularda KHK çıkarma yetkisine sahipken, yapılan düzenleme ile OHAL süresini aşan ve sonuçları OHAL ile sınırlı olmayan bir dizi yeni uygulama hayata geçiriliyor. Hükümetim OHAL Yasasının verdiği yetkiyi aşarak zaman ve kapsam bakımından hayli geniş yasal düzenlemeleri Meclisi devre dışı bırakarak KHK ile uygulamaya koyduğu belirtiliyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here