Anasayfa Haber Hür Dava Partisi üyesi Ethem Türkben öldürüldü, sonrasında HDP ‘ye ses bombası...

Hür Dava Partisi üyesi Ethem Türkben öldürüldü, sonrasında HDP ‘ye ses bombası atılıp, silahla tarandı.

Paylaş

 

Adana’da dün akşam Hür Dava Partisi üyesi Ethem Türkben’in öldürülmesi sonrası HDP Gülpınar Mahalle Temsilciliği’ne ses bombası atılıp, silahla tarandı. Mersin’de ise Hür Dava Partisi Tarsus eski İlçe Başkanı M.Ali Kutan, dün gece silahlı saldırıya uğradı.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi’nde, dün akşam saatlerinde Obalar Caddesi Kanal mevkiindeki evinde uğradığı silahlı sonucu Hür Dava Partisi ve Adana Kalem Vakfı üyesi Ethem Türkben’in öldürülmesi sonrası, aynı mahallede bulunan HDP binasına dönük saldırı gerçekleştirildi.
Türkmen’in öldürülmesi olaysı sonrası gece saat 01.30 sıralarında HDP Dumlupınar Mahalle Temsilciliği’nin önüne gelen kimliği belirsiz kişi veya kişiler, parti binasını silahlarla tarayıp, ses bombası attı.

Saldırıyı gerçekleştiren saldırgan yada saldırgan daha sonra olay yerinden kaçarak uzaklaştı.

Bir görgü tanığının anlatımlarına göre, parti binasının önüne siyah renkli plakası alınamayan bir araçla gelen yüzleri maskeli 3 kişi, önce ellerindeki bombalı tüfek ve tabancalarla o sırada kapalı durumda olan parti binasını kurşun yağmuruna tutup, ardından da ses bombası atarak, olay yerinden geldikleri araçla kaçtı.
Saldırı sonrası olay yerine gelen polisler, parti yöneticileri haber verip, saldırıyla ilgili tutanak tuttuktan sonra gitti.

Parti binasına saldıranlarla ilgili harekete geçilip, geçilmediği konusunda henüz bir bilgi alınamazken, aynı saatlerde polis ise birçok adrese eş zamanlı baskınlar düzenledi.
Yapılan baskınlarda gözaltına alınanların olup, olup olmadığı konusunda şu ana kadar henüz bilgiye ulaşılamadı.

Öldürülen Türkben’in cenazesi ise otopsi işlemi için Adana Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Morgu çevresinde çok sayıda polis konuşlandırılırken çok sayıda kişi kurum önünde toplanmaya başladı. Buradaki işlemlerin tamamlanması halinde Türkben’in bugün Adana’da toprağa verileceği öğrenildi.

MERSİN

Mersin’nin Tarsus ilçesinde de dün gece Barbaros, Fahrettinpaşa, Şahin, Fevzi Çakmak ve Tozkoparan mahallelerinde sokağa çıkıp Suruç katliamını protesto etmek isteyen gençlerle polis arasında yaşanan çatışmalarda 11 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Yaralılardan 6’sının polis olduğu öğrenilirken, diğer 5 kişinin üçü henüz çocuk yaştaki siviller olduğu bilgisine ulaşıldı.

Yaralılardan sivillerden birinin ise Hür Dava Partisi Tarsus eski İlçe Başkanı M.Ali Kutan olduğu öğrenildi. Kimliği belirsiz kişi veya kişilerce uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Kutan’ın kaldırıldığı hastanedeki tedavisinin sürdüğü ve hayati tehlikesinin olduğu belirtiliyor.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here