Anasayfa Haber İBB Caddebostan Plajına Sadece Para Veren Girebilir

İBB Caddebostan Plajına Sadece Para Veren Girebilir

Paylaş

“Caddebostan 1 Plajı” olarak geçen ve Kadıköy-Bostancı yolunda 18 Mart bölgesinde bulunan Büyük Kulüp arkasındaki plaj paralı hale getirildi.

Plajın iki ucundaki girişlere turnikeler yerleştirilirken, diğer girişler suntalarla kapatıldı.

Turnikelerin başında bulunan bir yetkili, plaja girişin öğrenciler için 7 lira, diğer kişiler için 17 lira olduğunu söyledi.

Nedenini sorduğumuzda ise plajda şemsiye ve şezlong verildiğini söyledi.

Peki, şezlong ve şemsiye kullanmak istemezsek ne oluyor?

O zaman, yaklaşık 500 metre ilerdeki koyda yer alan bedava plaja gidebilirmişiz.

Yani, “Yok ben kumda oturacağım”, “Kıyıda yürüyeceğim”, “Denize taş atacağım”, “Havlumu serip, denize gireceğim” deme şansımız yokmuş.

Yetkiliye kumsalların herhangi bir özel teşebbüsün tekelinde olmasının ve insanların kumsala girmesinin engellenmesinin yasal olup olmadığını soruyoruz ve şu cevabı alıyoruz:

“Valla ben bilmiyorum. Burası İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özel alanı ve uygulamayı onlar getirdi. İsterseniz Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz.”

Küçük: Sahiller kamunundur

Konu hakkında bianet’e konuşan Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, sahillerin kamu malı olduğunu ve herhangi bir şekilde halka kapatılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Turizm merkezlerindeki beş yıldızlı otellerde bile şemsiye ve şezlong hizmetlerinin ücret karşılığı verildiğini ama bunlardan yararlanmak istemeyen kişilerin de istediği plaja gidip, yürüyüp, kumsalda uzanıp, denize girme hakkı bulunduğunu ifade eden Küçük, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasının Birleşmiş Milletler Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi’ne de aykırı olduğunu belirtti.

* Konuya ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa’ya ulaştık. Beyaz Masa yetkilisi, konuyla ilgili 48 saat içinde geri dönüş yapılacağını belirtti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here