Anasayfa Kadın İFK:Yasemin’i ”erkek adalet değil gerçek adalet için” Bırakın

İFK:Yasemin’i ”erkek adalet değil gerçek adalet için” Bırakın

Paylaş

Kendisi ve çocuğunun hayatına kast eden erkeği öldürdüğü için tutuklanan Yasemin Çakal’ın 19 Mart’ta görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapan İstanbul Feminist Kolektifi (İFK), “Yasemin Çakal çocuğu ile birlikte sistematik şiddete maruz kaldı ve öldürmemek için saldırganı öldürdü. Derhal tahliye edilsin” dedi.

11 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul-Büyükçekmece’de uzun süredir şiddet gördüğü eşini kendisi ve çocuğunu korumak için öldüren Yasemin Çakal’ın yargılandığı davanın duruşması Bakırköy 13. Ceza Mahkemesi’nde 19 Mart Perşembe günü görülecek. “Erkek şiddetine karşı hayatlarımıza sahip çıkıyoruz!” başlığı ile bir çalışma başlatan İFK, tüm kadınları Yasemin Çakal’ın duruşmasına katılmaya çağırdı. İFK’dan konuya ilişkin yapılan “Yasemin Çakal tahliye edilsin” başlıklı açıklamada, “Bu kez sanık sandalyesinde, karısını, sevgilisini, annesini, kız kardeşini öldüren bir erkek yok! Feministler olarak Bakırköy 13. Ceza Mahkemesi’nde bu kez, kendisini ve çocuğunu erkek şiddetine karşı savunan bir kadının tahliye edilmesi için haykıracağız!” denildi.

Daha önce polise gitmişti

Yasemin’in evlilik hayatı boyunca şiddete maruz kaldığına dikkat çekilen İFK’nin açıklamasında şöyle denildi: “Yasemin, evlilik hayatı boyunca ve hamileyken kocası Özkan Kaymaklı’nın şiddetine maruz kaldı. Çocuğu doğduğunda, çocuğu ile birlikte şiddete maruz kaldı. İşten ayrılmaya zorlandı. Dayak yedi, kocası üzerine bıçak ile saldırdı. Aile mahkemelerinden uzaklaştırma kararları alındı. Özkan Kaymaklı’yı şikayet etmek için karakola gitti. Karakolda doldurduğu aile içi şiddet formunda, ‘Kocanız sizi öldürmeye teşebbüs etti mi?’ sorusunu, ‘Evet’ diye cevapladı.

Suç değil, erkek şiddetine karşı meşru müdafaa!

Olayın olduğu gece kocası Yasemin’i çocuğu ile birlikte bir odaya kilitledi. Kendisi ve çocuk bütün gece aç ve susuz kaldı. Sabah olduğunda Özkan Kaymaklı’nın şiddeti yeniden başladı. Yasemin ise bu şiddet karşısında kendisini ve çocuğunu savundu. Kendisini savunmasaydı belki ikisi de öldürülecekti. Şimdi ise Yasemin, kendisine ve çocuğuna sistematik olarak şiddet uygulayan, ölümle tehdit eden ‘kocasını’ öldürmekten yargılanıyor. Mahkeme, bir kadının kendisini ve çocuğunu yıllardır devam eden erkek şiddetinden korumasını sıradan bir öldürme suçu olarak görüyor. Delilleri toplamadan, acele ile yargılama sürecini bitirmek istiyor. Davayı takip eden feministler olarak mahkeme heyetine şunu soruyoruz: Boşanmak istediklerinde, kendi hayatları ve bedenleri üzerinde karar verdiklerinde, şiddetten kaçmak için adım attıklarında kadınları öldüren erkekler ile,  maruz kaldığı erkek şiddeti ve öldürülme tehdidine karşı Yasemin’in kendini savunmasını aynı mı görüyorsunuz?

Erkek adalete karşı yaşasın kadın dayanışması!

Yasemin gibi, sürekli saldırısına maruz kaldığı tecavüzcüyü öldüren Nevin gibi erkek şiddetine direnen, bu şiddetin yarattığı alternatifsizlik içinde kendi adaletini arayan kadınlar suçlu değil! İFK olarak hazırladığımız aylık Kadınlar Hayatlarına Sahip Çıkıyor isimli raporda da kadınların bu mücadelesini görünür kılmaya çalışıyor ve bu meşru müdafaa eyleminin hukuktaki karşılığının cezasızlık olması gerektiğini söylüyoruz.”

19 Mart’ta Bakırköy Adliyesi’ne

İFK, “Kendini ve çocuğunu erkek şiddetinden koruyan Yasemin’le dayanışmak için, erkek adalet değil gerçek adalet için!19 Mart Perşembe günü saat 11.30’da Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne görülecek olan duruşmaya çağırıyoruz” dedi.

JINHA

İSTANBUL –

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here