Anasayfa Haber İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Bilici, “DTK Toplantısında Katılmakla” Suçlandı

İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Bilici, “DTK Toplantısında Katılmakla” Suçlandı

Paylaş

15 Mart 2017’de Diyarbakır’daki evine yapılan baskınla gözaltına alınan Raci Bilici dün akşam, Nöbetçi Sulh Ceza Hkaimliğince adli kontrol tedbiri kapsamında yurdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

TIKLAYIN – İHD DİYARBAKIR ŞUBESİ BAŞKANI BİLİCİ SERBEST

İHD ile TİHV, Bilici’ye yöneltilen somut suçlamanın, “bir sivil toplum örgütü (STK) temsilcisi olarak Diyarbakır’da faaliyet gösteren Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) çeşitli görüşme ve toplantılarına katılmak olduğunu” açıkladı.

Soruşturma dosyasında kısıtlılık (gizlilik) kararı var.

“Meşru faaliyetler şimdi ‘gayrimeşru’ gösteriliyor”

İnsan hakları örgütlerinin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bir STK olarak faaliyet gösteren DTK’yı yasadışı örgüt olarak nitelendirip bu kuruluşla iletişim kuran kişilere de suçlama yöneltti.

“DTK kurulduğunda ve özellikle 2013 – 2015 arasındaki çözüm sürecinde önemli roller üstlenmiş ve hükümetin/devlet bürokrasisinin bilgisi dahilinde meşru faaliyetler yürütmüştü.

“Şimdi bu kuruluşun ‘yasadışı örgüt’ olarak nitelendirilmesi oldukça vahim çünkü geçmiş yıllarda DTK’nın meşru görülen faaliyetlerinin bu dönemde geriye dönük olarak gayrimeşru gösterilmesi suç ve cezaların geçmişe yürütülemeyeceği ilkesine aykırıdır.

“Diyarbakır Savcılığı, DTK ile ilgili 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında teknik takip ve teknik izleme/dinleme yaptı. O tarihlerdeki faaliyetleri suç olarak değerlendirmedi ve dava açmadı.

“Şimdiki Savcılığın geçmişe dönük olarak suçlamada bulunması hukuk güvenliği hakkının açık ihlalidir. Devlet adeta vatandaşına tuzak kurmuştur, devletin bu tutumu kesinlikle kabul edilemez.”

Diyarbakır Savcılığı’nın bu mantığı ile DTK ile faaliyet yürüten hükümet ve devlet yetkililerinin de zan altında kalacağını açıklayan hak örgütleri, Bilici hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasını ve soruşturmanın sona erdirilmesini talep etti. (AS)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here