Anasayfa Haber İHD Diyarbakır Şubesi : ‘Zalimler her zaman kaybetmiştir’

İHD Diyarbakır Şubesi : ‘Zalimler her zaman kaybetmiştir’

Paylaş

 İHD ve kayıp yakınları tarafından “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” talebiyle Diyarbakır ve Batman’da 360’ıncı kez düzenlenen eylemde Kürdistan’da süren imha politikalarına son verilmesi istendi. Batman’da düzenlenen eylemde konuşan İHD Şube yöneticisi Devran Yıldız, Sur, Cizre ve Silopi’de devam eden devlet terörüne dikkat çekerek, “Bizleri karanlığa mahkum etmeyi bir kader olarak görerek bu zulmü bize yaşatanlar bilsinler ki, aydınlığımız yakındır çünkü zalimler her zaman kaybetmiştir” dedi.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınların “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği eylemin 360’ncısını yaptı. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1992 yılında Urfa’da katledilen Ramazan Şat’ın faillerinin bulunup cezalandırılması istendi.

‘Fail devlettir’

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kayıpların akıbeti ve failleri ortaya çıkanda dek eylemlerinin süreceğini söyledi.

‘Operasyon ve ablukayı son verin’

Kürdistan’da süren imha operasyonlarına dikkat çeken Bilici, AKP hükümetinin ve yerel birimlerin hukuka ve evrensel insan hakları kriterlerine aykırı davrandığına vurgu yaptı. Sur’da katledilen ve cenazeleri günlerdir aileleri tarafından saldırılar nedeniyle alınamayan İsa Oran ve Mesut Seviktek’in ailelerinin dernek binasında açlık grevi başlattıklarını hatırlatan Bilici, 31 gündür süren saldırı ve ablukanın son bulmasını istedi.

‘Tek çare demokratik yol ve yöntemlerdir’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride de dikkat çeken Bilici, “Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kaldırarak, yeniden müzakere ve diyalog kanalları açın. Şiddet derinleşiyor ve toplumun her kesimine yayılıyor. Şiddet fayda sağlamaz, bizler acı çekiyoruz. Tek çare demokratik yol ve yöntemlerdir. Ablukalar derhal kaldırılmalıdır” dedi.

Uluslararası insan hakları örgütlerine, Birleşmiş Milletlere, Avrupa Birliği’ne, Uluslararası af örgütüne, Türkiye’nin batısında bulunan tüm insan hakları ve hukuk kurumlarına çağrıda bulunan Bilici “Bu savaşı durdurmak için çaba gösterelim. Seyirci kalmayalım. Ölen her bir kimse, bu ülkenin yurttaşlarıdır. İnsanlığa karşı işlenen suçlara karşı duracağız” diye konuştu.

Ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Abdullah Zeytun, Urfa’da 2 Ağustos 1992 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Ramazan Şat’ın hikayesini anlattı. Zeytun, Şat’ın eşi Mevlüde Şat’ın olaya dair beyanlarını şöyle aktardı:

‘Katil Toros marka bir araca bindi’

“Bir oğlumuz PKK’ ye katıldığı için, güvenlik güçleri evimize sürekli baskın yapıyorlardı. Eşimde sık sık tehdit ediliyordu. Eşim, Meslek Yüksek Okulunda Bekçi (Memur) olarak çalışmaktaydı. OHAL Bölge Valiliği, eşimi Şanlıurfa’ya sürgün etmişti. Şanlıurfa’da 2,5 ay çalıştığı sırada, PTT’den çıkarken silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Görgü tanıkları katilin, Toros marka bir araca bindiğini gördüler. E.V. adlı görgü tanığı, ertesi gün işlenen cinayet aydınlatılsın diye savcılığa giderek ifade verir. Katilin de yakalandığını söyler. Savcı söyleneni not aldıktan sonra onlara şöyle der; ‘Ramazan Şat cinayeti ile ilgili kimse gözaltında değildir’. Eşimin cenazesini Şanlıurfa’dan aldığımız sırada, orada görevli olan polisler bize, ‘Siz gâvursunuz, öldürülmeyi hak etmişsiniz’ dedi. Cenazemizi Batman’a getirdik. Cenazesine katılmak isteyenlere polisler müdahale ettiler, gözaltılar oldu.”

Konuşmalar ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

‘Ülkeyi bölmek için kapılarınıza çiçek bırakıyoruz’

İHD Batman Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler bulunsun” eyleminin 360’ıncı haftasında Gülistan Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelerek, kaybedilen yakınlarının akıbetini sordu. Eylemde 1990’lı yıllarda faili meçhul cinayete kurban gidenlerin fotoğraflarının bulunduğu ve pankart açılarak, kayıplar ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin fotoğrafları taşındı. Eylemde konuşan İHD Batman Şubesi yöneticisi Devran Yıldız, AKP hükümetinin Kürdistan’a yönelik sürdürdüğü savaş ve imha konseptine dikkat çekerek, Ozan Deniz Sarıtop’un “Siz; bu ülkede barışı sağlamak için, bize karşı her gün yeni bir savaş taktiğini geliştiriyorsunuz. Biz ise; bu ülkeyi bölmek için, kapılarınızın önüne her gün bir demet çiçek bırakıyoruz” şiiri ile barış taleplerini dile getirdi.

‘Zalimler her zaman kaybetmiştir’

Maraş, Roboski, Suruç ve Ankara katliamlarını hatırlatan Yıldız, “Bizleri karanlığa mahkum etmeyi bir kader olarak görerek bu zulmü bize yaşatanlar bilsinler ki, aydınlığımız yakındır çünkü zalimler her zaman kaybetmiştir” dedi.

Sur, Cizre ve Silopi’de devam eden devlet terörüne son verilmesi çağrısında bulunan Yıldız, “Zalimin zulmü ne kadar ağır olursa olsun, her hafta bu meydanda Uğurların, Ceylanların, Cemilelerin ve Tahir Elçilerin sesi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklama oturma eylemi ile sona erdi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here