Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL (Özel Haber)-:Büyükçekmece Özel Eğitim Merkezi Meslek Lisesinde öğrenim gören işitme engelli S.Y. iki müdür yardımcısı tarafından odaya kapatılarak on dakika boyunca dövüldü.

Engelli çocukların öğretim gördüğü Meslek Lisesindeki olay, 2 Haziran Perşembe günü meydana geldi. İşitme engelli 11. Sınıf öğrencisi S.Y ile yine işitme engelli bir öğrenci olan bir kız arkadaşı arasında yaşanan el şakası ve bunun ardındaniki öğrenci arasında meydanagelen küçük tartışmayı bahane eden okulun müdür yardımcıları Çağrı Özdemir ve Servet Akın, işitme engelli S.Y yi odaya kapatarak dövdü.

Biri tuttu, diğeri yumrukladı, gerekçe: “Hak etmiştir”

S.Y’nin ve aynı okulda hem öğrenci servisi hostesi olarak hem de okul temizlik görevlisi olarak çalışan annesi Emine Y.’nin anlatımlarına göre, işitme engelli öğrenci, iki müdür yardımcısı tarafından önce okul koridorunda tartaklandı ardından Müdür Yardımcısı Çağrı Özdemir’in odasına götürüldü. İki müdür yardımcısı odanın kapısını kapatıp okul memuru Neziha Arpacı’nın kapıda beklemesini ve başkalarının içeri girmesine engel olmasını istedi. İçeride, müdür yardımcısı Çağrı Özdemir öğrenci S.Y ‘yi arkasından kollarını kavrayıp tutarken Servet Akın yumrukla ve tekmeyle dövdü. Odadaki dayak yaklaşık on dakika kadar devam etti.

1

Olayın okulda duyulması üzerine müdür yardımcısı odasına girmek isteyen anne Emine Y. odanın kapısıda bekleyen memur tarafından içeri sokulmadı. Olaya tanık olan başka bir kadın görevlinin “neden çocuğu dövüyorsunuz” şeklindeki uyarılarına, müdür yardımcılarının “o hak etti bunu” diyerek cevap verdiği belirtildi.4

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürünün darp raporu yorumu: “Bundan bir şey çıkmaz, başvuru yapma”

Olaydan hemen sonra çocuğunu okuldan çıkaran anne Emine Y. Hastaneden Darp ve Cebir raporu aldı. Raporda “sağ alnında 2 cm ödem, sol gözün altında 1 cm ödem, sol kolun iki yanında sıkışmaya bağlı lezyon” tespiti yapıldı. Anne Emine Y. Oğlunu döven iki müdür yardımcısı ve olayı örtbas etmek isteye kişiler hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığında suç duyurusunda bulundu. Durumu anlatmak ve şikayetçi olmak için Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne giden öğrenci velisine şube müdürü Coşkun Artan’ın, hastaneden alınan darp raporuna rağmen “Bundan bir şey çıkmaz. En çok, para cezası verirler. Uğraşmana gerek yok” dediği belirtildi.

“Kürt olduğumuz için suçlu muamelesi görüyoruz”

Emine Y. Müdür yardımcısı Çağrı Özdemir’in uzun zamandır  oğluyla uğraştığını, Kürt oldukları için kendilerine suçlu muamelesi yapıldığını, potansiyel suçlu gibi görüldüklerini söyledi. Anne Emine Y.    “Benim oğlum işitme engelli. Çok az duyuyor ve kendini ifade ederken bile çok zorlanıyor. Bu çocuk siyaseti nereden bilecek? Oğlumu hep ‘sen dağa mı çıkacaksın’ diye sıkıştırıyorlar. Ben bu çocuğu okulda dövsünler, yüzünü gözünü morartsınlar diye mi doğurup büyüttüm? Adalet yerini bulana kadar şikâyetimi sürdüreceğim. Çocuğumun eğitim hakkını da koruyacağım” dedi.

2

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here