Anasayfa Forum İki yeni KHK daha: Tek tip geldi, 2 bin personel ihraç edildi....

İki yeni KHK daha: Tek tip geldi, 2 bin personel ihraç edildi.  

Paylaş

 


OHAL kapsamında 695 ve 696 sayılı olmak üzere iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete’de yayımlandı.

695 sayılı KHK ile 155’i Kara, 155’i Deniz, 327’si Hava Kuvvetleri Komutanlığından olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinden 637 personel ihraç edildi. Kendi isteğiyle emekli olan, istifa eden veya başka bir sebeple ayrılan 22 subayın rütbesi alındı. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki uzman erbaşlara da zati demirbaş silah edinme hakkı sağlandı.

Yayınlanan yeni KHK’lar ile TSK’dan 637 asker, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 341 kişi, Jandarma’dan 350, Belediyelerden 169, TUBİTAK’tan 45, Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan 53 kişi, Adalet Başkanlığı’ndan 245 kişi ihraç edildi. İhraç edilen yargı personelinin 3’ü Danıştay’dan, biri Sayıştay’dan. 22’si de Yargıtay’dan oldu. KHK ile Danıştaya 16, Yargıtaya ise 100 yeni üye kadrosu ihdas edildi.

Ayrıca 105 öğretim üyesi ile 50 üniversite personeli ihraç edildi.

Daha önce ihraç edilen 117 kişi göreve iade edildi.

KAPATILAN KURUM VE KURULUŞLAR
695 sayılı KHK’da 7 dernek, 7 vakıf, 2 gazete ve bir şirket kapatıldı. Daha önce kapatılan Türk Genç İşadamları Vakfı ise yeni KHK ile açıldı. KHK ile Şeker Kurumu kapatıldı. Şeker Kurumuna ve Şeker Kuruluna yapılmış olan atıflar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yapılmış sayıldı.

TUTUKLULARA ‘TEK TİP’ DAYATMASI
696 sayılı KHK kapsamında, “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilecek.

TAŞERON İŞÇİYE KADRO KHK’DE
696 sayılı KHK’ye göre taşeron işçiler, on gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı başvurabilecek. Taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçmesi, 4 Aralık 2017 itibarıyla çalıştırılmakta olanları kapsayacak.

Taşeron işçiler, sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınacak. Sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.

SAVUNMA İCRA KOMİTESİ CUMHURBAŞKANI BAŞKANLIĞINDA TOPLANACAK
696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanacak. Cumhurbaşkanının daveti üzerine toplanacak komite üyeleri Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, İçişleri ve Milli Savunma bakanları olacak.

ASKERLİKLE İLGİLİ DÜZENLEME
696 sayılı KHK ile, askerlik görevlerini yerine getiren yükümlülerle terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanması sırasında yardımcı olan sivillerden Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerin çocukları ve kardeşleri istekli olmadıkça silah altına alınmayacak,

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here