Anasayfa Haber İkinci TIR vakası,Türkiye’de üretilen ,Suriye’de İŞİD ‘in kullandığı Sarin gazı, nasıl İŞİD’e...

İkinci TIR vakası,Türkiye’de üretilen ,Suriye’de İŞİD ‘in kullandığı Sarin gazı, nasıl İŞİD’e teslim edildi?

Paylaş
Türkiye Suriye’de İŞİD ‘in kullandığı Sarin gazını nasıl İŞİD’e teslim etti.CHP millet vekili Erdem belgeleriyle açıklayacak
İMC ‘de Banu Güvenin sunduğu  +1  haber programına katılan Erdem Ankara saldırısının bir ihmalden kaynaklandığını söylemek doğru olmaz dedi.Bombaların patlamasına bilerek göz yumulduğunu ifade etti. Erdem sarin gazı ile ilgil  açıklama yapacağını,belgeleriyle ortaya koyacağını ifade etti.
İŞİD’in elinde kimyasal silahlar olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Eren Erdem, “Suriye’de sarin gazının kullanımı ile alakalı BM’de açılmış bir soruşturma var. Sarin gazının IŞİD’in kullandığı ortaya çıkmıştır. Sarin gazının Türkiye’de yapıldığı, bir takım belgelerle yarın çarşamba gün 21/10/2015” açıklayacak

 

Sarin (Nato’nun adlandırmasına göre rumuzu: GB) bir sinir gazıdır. 1938`de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulunmuştur. Sarin gazı aşırı zehirli bir sinir ajanıdır, vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç meydana getirir. Çok küçük bir damlası bile insanı öldürebilir. 1991‘de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alınmıştır. Sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993‘te CWC (Kimyasal Silahlar Konvensiyonu) tarafından yasaklanmıştır. Spesfik antidotu (panzehiri) Atropin’dir.

Renksiz bir sıvı olup buharı da sıvısı gibi renksizdir. Son derece etkili ve öldürücü bir gazdır. Renksiz ve kokusuz olduğu için sezilmesi ve teşhisi zordur.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here