İktidarın Savaş politikası son bir yılda 53’ü çocuk 264 kişiyi katletti.Toplamda binden fazla kişi öldü.

Paylaş

AKP bir yılda binden fazla ölüme yol açtı.İHD, 2015 yılının hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre; hükümet güçlerinin saldırısı sonucu 53’ü çocuk 264 kişi katledildi. AKP politikaları sonucunda binden fazla kişi de yaşamını yitirdi.

 İHD, 2015 yılının hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre; hükümet güçlerinin saldırısı sonucu 53’ü çocuk 264 kişi katledildi. AKP politikaları sonucunda binden fazla kişi de yaşamını yitirdi.

İHD’nin 2015 yılı hak ihlalleri raporuna göre AKP tarafından başlatılan savaşla birlikte 847’si çatışmalarda olmak üzere toplam bin 374 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca savaş nedeniyle 1 milyonu aşkın kişinin zorla yerinden göçertildiği belirtildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) 2015 yılı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. İHD Genel Başkanı Öztürk Türdoğan tarafından dernek genel merkezinde açıklanan rapor, Amed’de katledilen Tahir Elçi anısına ithaf edildi.

‘KATLİAM, GÖÇERTME, TECAVÜZ…’

İHD verilerine göre ‘dur’ ihtarına uymadıkları gerekçesiyle ya da toplumsal olaylarda hükümet güçlerinin saldırısı sonucu 53’ü çocuk 264 kişi katledildi. Ayrıca “sokağa çıkma yasağı” adı altında 16 Ağustos 2015 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında devlet güçlerinin saldırılarında 126 sivil katledildi. Saldırıların yaşandığı 7 il ve 17 ilçede yaşayan 1 milyon 300 bin kişilik nüfusun yaklaşık 4’te biri göçertildi.

Çözüm sürecinin bitirilmesiyle devreye sokulan savaş süreci de kayıp bilançosunu arttırdı. Buna göre; silahlı çatışmalarda 351’ü asker, 251’i polis, 13’ü korucu 1’i bekçi olmak üzere toplam 616 silahlı devlet gücünün hayatını kaybettiği kayıt altına alınırken, çatışmalarda 231 silahlı militan da hayatını kaybetti. İHD raporu kadına yönelik şiddet tablosunu da ortaya koydu. Buna göre 348 kadın, yaşamın her alanında şiddet, taciz ve tecavüze maruz kalma sonucu katledildi, 805 kadın ise yaralandı. Tutuklu gazeteci sayısının 31 olduğu belirtilen raporda, 2015 yılında Türkiye’de yaklaşık 26 bin 851 sitenin TİB tarafından res’en erişiminin engellendiği belirtildi.

‘ALARM SEVİYESİN DE İHLALLER!’

Cezaevlerinde 825 hak ihlali yaşandığı, 175 disiplin cezası verildiği ve 829 sürgün uygulanmasının yaşandığı da raporda kayıt altına alındı.

Türkdoğan, 2015 yılının Türkiye’nin tamamen otoriterleştiği bir yıl olduğunu dile getirerek, temel hak ve özgürlüklerin tamamen korumasız kaldığına işaret etti. Türkdoğan, 2015 yılı için, “çok ciddi alarm seviyesinde hak ihlalleri yaşandı ve halen de yaşanmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkdoğan, iktidarın kamu güvenliği gerekçesiyle temel hak ve özgürlükler aleyhinde kanun değişiklikleri yaptığını söylerken, “MİT kanunu değişikliği, internet kanunu değişikliği, HSYK kanunu değişikliği, Yargıtay ve Danıştay kanunları değişikliklerinden sonra polisin yetkilerini oldukça genişleten iç güvenlik paketi olarak bilinen ve çok sayıda temel kanunu değişikliği, 2015 tarihinde yürürlüğe girerek yasalaştırılmıştır. Denilebilir ki, şu anda bu yasalarla Türkiye tam bir Otoriter Polis Devleti anlayışı ile yönetilmektedir” diye konuştu.

‘1 MİLYON 370 BİN KİŞİ HAK İHLALİNE UĞRADI’

Bu yıl yaşanan hak ihlallerinin en fazla ‘sokağa çıkma yasağı’ uygulanan Kürt illerinde yaşandığını kaydeden Türkdoğan, şöyle söyledi: “Türkiye’de vali ve kaymakamların kararları ile 16 Ağustos 2015’te başlayan ve halen devam eden sokağa çıkma yasaklarında, Diyarbakır’da 8 ilçede toplam 32 kez, Mardin’de 3 ilçede toplam 11 kez, Şırnak’ta 2 ilçede toplam 7 kez, Hakkâri’de 1 ilçede 4 kez, Batman’da 1 ilçede 2 kez, Muş/Varto, Batman/Sason ve Elazığ/Arıcak’ta 1’er kez sokağa çıkma yasakları ilan edilmiş, bu şekilde doğrudan doğruya 1 milyon 370 bin kişinin hakkı ihlal edilmiştir.”

‘DEVLET TEHCİRE ZORLUYOR’

Kürt kentlerinde yaşanan hak ihlallerinin sayılamayacak derecede fazla olduğunu ifade eden Türkdoğan, devletin bilinçli olarak Kürtleri tehcir ettiğinin altını çizdi. Türkdoğan, “Tehcirin yanı sıra güvenlik kuvvetlerinin yerleşim yerlerine müdahalesi sonucu çok sayıda ev, işyeri ve kamu binası zarar görmüştür” dedi.

‘SAĞLIĞA ERİŞİM ENGELLENİYOR; HASTANELER KARARGAH…’

Türkdoğan, 2015 yılında yaşanan hak ihlallerinin başından sağlık hakkı ihlalinin geldiğine vurgu yaparak, “Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerdeki hastanelerin tamamı özel harekat polisleri ve zırhlı askeri birlikler tarafından kuşatıldığı, Cizre Devlet Hastanesi’nin bir katının tamamen askerlere ayrıldığı anlaşılmaktadır. Bu durum vatandaşın hastanelere gitmesini engelleyerek Kürt kentlerinde yaşayan insanların sağlığa erişim hakkını engellemektedir” diye belirtti.

‘TÜRKİYE CİHATÇILARIN SAHASI OLDU’

Türkdoğan, Türkiye topraklarının radikal cihatçı örgüt militanları için bir sahaya dönüştüğüne dikkati çekerek, “2015 yılında 5 Haziran’da Diyarbakır’da, 20 Temmuz’da Suruç’ta, 10 Ekim’de Ankara’da IŞID militanlarının canlı bomba saldırılarında 137 kişi yaşamını yitirmiş, 966 kişi de yaralanmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren yasa dışı silahlı örgütlerin saldırıları sonucu 39 kişi yaşamını yitirmiş, 361 kişi yaralanmıştır” dedi. Türkdoğan, Türkiye’nin dış politikasında geri adım atmasını istedi.

‘757 HASTA MAHPUS’

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, cezaevlerindeki sorunların başlayan savaş ile daha da tırmandığını belirterek, “Daha önceki sorunlar giderek kamu vicdanında kanayan bir yara olmaya devam etmiştir. Halen Türkiye Cezaevlerinde İHD tespitlerine göre 300’ü ağır olmak üzere 757 hasta mahpus bulunmaktadır” diye ekledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here