Anasayfa Haber İL-İL HDP ÇALIŞMALARI AĞRI-KOCAELİ -VAN-İZMİR -KASTAMONU- ADIYAMAN -URFA -MERSİN -ANKARA

İL-İL HDP ÇALIŞMALARI AĞRI-KOCAELİ -VAN-İZMİR -KASTAMONU- ADIYAMAN -URFA -MERSİN -ANKARA

Paylaş

Türkiye halklarının umudu haline gelen HDP, tüm provokatif sadırılara rağmen seçim çalışmalarını Türkiye ve Kürdistan’ın tüm ev, sokak ve köylerini dolaşarak sürdürüyor. Onlarca seçim bürosunun açılışında halklarla coşkulu buluşmalar gerçekleştiren HDP adayları halka başarı sözü verirken, Türkiye ve Kürdistan halkları ise AKP iktidarına karşı en büyük şöleni 8 Haziran’da kutlayacakları mesajı verdi.

ANKARA

HDP Mamak İlçe Örgütü Mamak Sayime Kadın Mahallesinde 8. Seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, üniversiteli gençler, HDP Ankara adayları SıRrı Süreyya Önder, Abdulgani Aksu, Orhan Çelebi ile çok sayıda yurttaş katıldı. Büronun açılışında yurttaşlar Karadeniz şarkıları eşliğinde horonlar ile halay çekerken, “Karadeniz HDP’ye ses ver” sloganları atıldı. Açılıştan önce tek tek esnafları ziyaret eden adaylar halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Ankara Milletvekili adayı Sırı Süreyya Önder, AKP’nin yolsuzluğuna dikkat çekerek yolsuzluğu durduracak tek gücün HDP olduğunu vurguladı. Karadeniz şarkıları eşliğinde çekilen halayları da işaret eden Önder, “Her zaman halaylar horonlar yan yana olmalı” dedi.

‘Bizim de dayanışma gösteren halkımız var’

AKP’nin parası çok ama renklilik, farklılık yok diyen Önder, AKP’de dayanışma olmadığını ifade etti. Önder, “Halkımız özveriyle imece usulü dişinden tırnağından keserek seçim büroları oluşturmaya çalışıyor. Bizim de böyle dayanışma gösteren kardeşlerimiz, halkımız var” diye konuştu. Daha sonra yurttaşlara seslenen Önder, emeklerinin karşılığında seçim sandıklarına sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

Konuşmalardan sonra büronun açılışı engelli yurttaşlar tarafından alkışlarla açıldı.

Öte yanda Sırrı Süreyya Önder, Sincan Yenikent’te bulunan mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti.

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknaz Uca, seçim çalışmaları kapsamında Sur ilçesinde Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin aileleriyle bir düğün salonunda biraraya geldi. Uca’ya partililer ve MEYA-DER temsilcileri de eşlik etti. Burada konuşan Uca, meclise vekil olarak gitmediklerini belirterek, “Biz Ankara’ya sizlerin yaralarına, üzüntülerine çözüm bulmak için gidiyoruz” dedi.

KOCAELİ

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP Kocaeli milletvekili adayları Ali Haydar Konca, Güner Kizir ve HDP il yöneticileri seçim çalışmaları kapsamında Derince Öğretmenler Mahallesi ile İzmit Gültepe Mahallesinde halk toplantıları düzenledi. Derince Öğretmenler Mahallesinde bulunan HDP ilçe binasında gerçekleşen ilk toplantıda konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, seçim çalışmaları kapsamında ev ev sokak sokak çalışma yürütülmesi gerektiğini ve güçlü bir sonuç çıkartmak gerektiğini söyledi. Gürkan, asıl mücadelenin ise 7 Haziran’dan sonra başlayacağını söyleyerek, “HDP’nin barajı aşması sonucunda, tüm insanları kapsayan; Alevi, Kürt tüm kesimlerin daha özgür yaşayacağı bir zemin oluşacak” dedi. Derince’deki halk toplantısının ardından İzmit’e geçen HDP’liler burada da halk toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Mehmet Akgül, 5 Mayıs Salı günü İzmit Perşembe pazarında, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımı ile gerçekleştirilecek olan mitinge katılım çağrısında bulundu. HDP Kocaeli milletvekili adayı Ali Haydar Konca ise siyasi iktidarın HDP’nin yükselişi kapsamında büyük bir korku ve panik içerisinde olduğunu söyledi.

HDP’liler son olarak Derince ve İzmit’in Gültepe mahallesinde halk toplantıları düzenleyerek ziyaretlerini sonlandırdı.

BEŞİKTAŞ

HDP 2’inci bölge milletvekili adayı Deniz Zarakolu ise İstanbul Beşiktaş HDP İlçe Eş Başkanı Betül Katurman ve beraberindekilerle, Beşiktaş semt pazarında esnafları ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Esnafın yoğun ilgisi ile karşılanan HDP adayı Zarakolu, esnafların sorunlarının çözüm adresinin de HDP politikaları olduğunu söyledi ve 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye destek istedi.

GÜNGÖREN

HDP İstanbul 3’üncü bölge milletvekili adayı Levent Tüzel, İstanbul Güngören Güven mahallesinde seçim bürosu açtı. Onlarca kişinin coşkulu bir biçimde gerçekleştirdiği açılışta konuşan Tüzel, HDP’nin güçlenmesinin ve oluşturduğu umudun AKP’yi öfkelendirdiğini söyledi.

ESENLER

HDP Esenler İlçe Örgütü, Fatih mahallesi seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi. HDP 2’inci bölge milletvekili adayları Sabri Gül ve Dilber Koçak ve yüzlerce kişinin katıldığı açılış öncesi kitle halaylar çekti. Barış Annelerinin açılışını yaptığı seçim bürosunda konuşan adaylar, HDP’nin Türkiye toplumunun umudu olduğunu ve bu umudun Meclis’e taşınması için 7 Haziran’a kadar sokak sokak, ev ev dolaşarak seçim çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

AVCILAR

Avcılar’da da Cihangir Mahallesi’nde kadınlar seçim standı açtı. Seçim standında yurttaşlara HDP bildirileri dağıtan kadınlar 7 Haziran’da kadınları HDP etrafında kenetlenerek bir kadın partisi olan HDP’yi Meclis’e taşıma çağrısı yaparken, standı HDP’nin 3’üncü bölge milletvekili adayı Zehra Şahin de ziyaret etti.

BEYLİKDÜZÜ

HDP Beylikdüzü İlçe Örgütü de seçim çalışmaları kapsamında Yakuplu ve Beylikdüzü’nde İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayları Nergis Vasfioğlu ve Nazire Güneş’in katılımı ile kadın seçim irtibat bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Nergis Vasfioğlu, HDP’nin kadın partisi olduğunu söyleyerek partisinin kadın seçim bildirgesinden bazı bölümler hakkında kadınları bilgilendirdi. Kadınlar açılış boyunca Kürtçe ve farklı dillerden müzikler eşliğinde halaylar çekti.

Yakuplu’ da da kadın seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleşti. Burada konuşan İstanbul 3. bölge milletvekili adayı Nazire Güneş, 7 Haziran seçimlerinin Türkiye’de bir dönüm noktası olduğunu söyleyerek süreçte en kritik partinin ise HDP olacağını belirtti. Güneş “HDP’nin bu süreç boyunca alacağı bir fazla oy iktidar partisinin düşüşe geçtiğinin kanıtıdır” dedi. Açılış, kadınların halaylarıyla son buldu.

İZMİR

HDP Milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan ve Semra Uzunok secim çalışmaları kapsamında Selçuk İlçesi’ne bağlı Matematik Köyü’nde kalan Matematikçi Ali Nesin’i ziyaret etti. Ziyarette ilk olarak konuşan Ali Nesin, Matematik Köyü’nün hepsinin HDP’ye oy verdiğini söyledi. Toplumda en çok HDP’nin sıcak karşılandığına işaret eden Nesin, HDP’y başarılar diledi. Ardından konuşan Ertuğrul Kürkçü, HDP’ye yönelik artan ırkçı saldırılara dikkat çekti.

Matematik Köyü ziyareti ardından HDP milletvekili adayları Şirince Köyü’nü ziyaret etti.

HDP Milletvekili adayları Ülkü Yalçınkaya, Ayşe Fırtına Özen, Hülya Gülgör ve Ertuğrul Kürkçü seçim çalışmaları kapsamında Konak Kemeraltı esnafını ziyaret etti. Yoğun ilginin görüldüğü ziyarette adaylar, HDP’nin yeni yaşam bildirgesini dağıttı.

HDP İzmir Milletvekili adayı Eylem Yıldız secim çalışmaları kapsamında Menemen İlçesi’nde İncirli Pınar Mahallesi’nde halk toplantısında katıldı.

Torbalı İlçesi Ayrancılar Mahallesi’nde düzenlenen halk toplantısında de HDP milletvekili adayları Kamil Ağaoğlu ve Ülkü Yalçınkaya yurttaşlarla bir araya gelerek, halkın sorunlarını dinledi. Adaylar, HDP’nin programını ve yeni yaşam çağrısını anlattı.

Halk şöleni gerçekleşti

HDP İzmir Milletvekili adayları Melike Arı, Ülkü Yalçınkaya, Hülya Gürgör, Ayşe Fırtına Özen ve Pınar Aydınlar seçim çalışması kapsamında Torbalı’da düzenlenen şölende halkla buluştu. Şölene yüzlerce kişinin yanı sıra HDP yöneticileri katıldı. Şölende konuşan adaylardan Hülya Gürgör, kadın ve erkeklerin omuz omuza vererek barajı aşacağını söyledi. Adaylardan Melike Arı ise, HDP’nin Türkiye halklarının umut haline geldiğine işaret ederek,” Bizler meclise” dedi. Adaylardan Ülkü Yalçınkaya ise, 8 Haziran’da Türkiye’nin en büyük şöleninde bir araya geleceklerini söyledi. Ayşe Fırtına Özen ise, 7 Haziran’da herkesin sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu. Son olarak konuşan Pınar Aydınlar ise, HDP’nin özgür ve eşit bir Türkiye için mücadele ettiğini belirterek, “Kadınların ölmediği, doğanın tahrip edilmediği herkesin kardeş ve barış içinde özgürce yaşayacağı bir Türkiye için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Şölen, Pınar Aydınların seslendirdiği Kürtçe ve Türkçe şarkılarla sona erdi.

MURADİYE

Van’ın Muradiye ilçesinde seçim çalışmalarını sürdüren HDP, gittiği mahallelerde yurttaşlardan büyük ilgi görüyor. Çalışmalar kapsamında Van Milletvekili Adayı Tuğba Hezer, Muradiye Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Ali Tunç, Safure Güneş, genel merkez çalışanları, HDP, DBP ilçe eşbaşkanlarının katılımı ile Muradiye’de İsveren (Durukaş) mahallesinde düzenlenen toplantıya çok sayıda yurttaş katıldı. Burada konuşan Van milletvekili adayı Tuğba Hezer, HDP’nin secim bildirgesini halkla paylaşarak, HDP’nin politikalarına değindi. AKP iktidarının provokatif girişimlerine dikkat çeken Hezer, “Bizler bu kirli oyunlara gelmeyeceğiz” diye konuştu.

BİTLİS

HDP Bitlis milletvekili adayları Mizgin Irgat, Celadet Gaydalı ve Zeynel Omay, seçim çalışmaları kapsamında seyir tepesinde basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya yerel ve ulusal basın mensuplarının yanı sıra HDP ve DBP Bitlis il eşbaşkanları, Bitlis ve ilçe belediye eşbaşkanları katıldı. Adaylar, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının aday Celadet Gaydalı’ya kardeşi Edip Safter Gaydalı’nın AKP’den aday olarak girmesinin sorulması üzerine Gaydalı, “Demekki kendini ‘Ak’lamak için AKP’ye gitmiş” şeklinde cevap verdi. Ardından konuşan Mizgin Irgat, seçime coşkulu bir şekilde girdiklerini belirterek, demokrasi, barış ve eşitliğin sağlanması için tüm Bitlis halkından destek istedi.

Konuşmaların ardından vekil adayları seçim çalışmaları için ilçelere geçti.

TATVAN

Bitlis’in Tatvan ilçesinde HDP Bitlis Milletvekili Adayı Av. Mizgin Irgat’ın katılımıyla mahallelerde ve Tatvan’a bağlı köylerde kadın ve halk toplantıları düzenlenerek halkla bir araya gelindi. Tatvan’ın 300 Evler ve Karşıyaka ile End, Sâk, Nêl, Top, Kerp ve Balekan köylerinde düzenlenen toplantılara HDP Bitlis Milletvekili Adayı Av. Mizgin Irgat, HDP ve DBP Tatvan İlçe Yöneticileri’nin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Özellikle kadınların büyük bir coşkuyla yoğun bir katılım gösterdiği toplantılarda konuşan Irgat genel seçimlerin önemi vurgu yaparak “Çıktığımız yol barışın yoludur. Barışsever Kürt halkı onurunu hep korudu korumasını da bilir. Mazlum halkların oylarıyla iktidara gelip zulmü yasatanlara karşı da korumasını bilecektir” dedi.

AHLAT

HDP Bitlis milletvekili adayı Celadet Gaydalı, seçim çalışmalarını Bitlis’in Ahlat ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunarak sürdürdü. Gaydalı, ilk olarak Ahlat Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarete Ovakışla (Pirxus) belde Belediye eşbaşkanları ve HDP ile DBP Ahlat ilçe eşbaşkanları da eşlik etti. Dernek ziyaretinin ardından Gaydalı, Ahlat Sulama Birliği Başkanlığı’nı ziyaret etti. Birlik başkanı ve yöneticiler tarafından karşılanan Gaydalı, bir süre sohbet ettikten sonra 7 Haziran genel seçimleri için kendilerinden destek isteminde bulundu.

Ziyaretlerin ardından Gaydalı, esnaf ziyaretinde bulundu. Bu sırada CHP’li adaylar ile karşılaşan Gaydalı, CHP’li adaylara başarı dileklerinde bulundu. Program aile ziyaretleri ile sona erdi.

ANTALYA

Antalya HDP milletvekili adayları Saruhan Oluç, Deniz Yıldırım ve Antalya İl Eşbaşkanı Zarife Atik ile birlikte Eğitim Sen Antalya Şubesinde Demokratik Emek Kongresi sözcüsü Hüseyin Karabulut ve üyeleriyle bir araya geldi. Görüşmede HDP nin tarihi misyonuna vurgu yapan Hüseyin Karabulut, Türkiye de sesi kesilmiş bütün kesimlerinin bir araya geldiği bir alan olarak HDP’yi gördüklerini, Türkiye’nin kaderinin HDP’ye bağlı olduğunun altını çizdi. Karabulut, “halkların umudu HDP” dedi.

Seçim sürecinde AKP nin bilinçli olarak toplumu gerdiğini belirten HDP Antalya milletvekili adayı Saruhan Oluç ise, HDP’ye dönük yapılan provokasyonların AKP tarafından yapıldığını söyledi. Son yapılan kamuoyu anketlerinde AKP’nin düşüşte olduğunu, bunu gören hükümet yetkililerinin ise azınlık hükümetini telaffuz etmeye başladıklarına dikkat çeken Oluç, “AKP nin tek başına iktidar olamayacağı netleşti” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekçi zihniyetle toplumu kamplaştırmaya çalıştığını söyleyen Deniz Yıldırım ise HDP’nin 7 Haziran’da tekçi zihniyeti sandığa gömeceğini vurguladı.

MERSİN

HDP seçim çalışmaları kapsamında HDP Toroslar ilçe binasında kadın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan HDP milletvekili adayları Nursel Demir ve Gülay Bingöl, kadınlar tarafından coşku ile karşılandı. Demirtaş mahallesinde yapılan toplantıda konuşan Gülay Bingöl, kadınların artık baş kaldırması gerektiğini belirterek, “Biz HDP bildirgesiyle yaşanılabilir bir hayatı öngörüyoruz. Kadınların katledilmeği, tacize, tecavüze uğramadığı bir ülke yaratmak istiyoruz. Bunun içinde en çok biz kadınların çalışması gerekiyor” dedi.

Toplantının ardından Yenişehir ve Mezitli ilçelerinde kadın seçim bürosu açılışları gerçekleşti. Açılışa yüzlerce kadın katılırken burada kısa bir konuşma yapan Nursel Demir, “Bugüne kadar her türlü şiddete uğrayan kadınlar, bugün verdikleri mücadele sayesinde Kobanê’de ve Özgürlük hareketinin en önünde yer alıyorlar” dedi.

Konuşmaların ardından seçim bürosu barış anneleri tarafından açıldı.

Mersin’in Yenişehir ilçesi Gazi Mahallesinde yapılan halk toplantısına katılan HDP adayları Özlem Şen ve Mahmut Karabulut ise burada yurttaşların yoğun ilgisi ile karşılandı. Burada halka hitap eden Özlem Şen, “Halkımızdan aldığımız güçle bütün barajları yıkacağız” dedi. Ardından söz alan Mahmut Karabulut,AKP karanlığına son verecek tek gücün HDP olduğunu ifade etti. HDP’ye dönük ırkçı saldırılara değinen Karabulut, “ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar yoğurt maya tuttu arttık önümüzde kimse duramaz” diye belirtti.

Akdeniz

Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Okan Merzeci parkında bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şubesini HDP adayları Ali Tanrıverdi, Mehmet Taşçı ve Şilan Aydın ziyaret etti. Ziyarette ilk söz alan Şilan Aydın, Türkiye’de 13 milyon engelli yurttaşın olduğunu, ancak mevcut iktidarın engellilere dönük somut adım atmadığını söyledi. HDP olarak engellilerin sorunlarının çözümü için yasa tasarılarını meclise sunduklarını ancak AKP iktidarı tarafından kabul edilmediğini vurgulayan Aydın, “HDP iktidarı ile birlikte engelli yurttaşlara pozitif ayrımcılık yapılacak” dedi.

OSMANİYE

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ‘Yeni yaşam’ çağrısı ile Osmaniye’de de çalışmalarını sürdürüyor. Osmaniye Merkez ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi’nde HDP seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışa HDP Osmaniye Milletvekili adayı Hatice Betül Çelebi ve Ahmet Şakir ile birlikte HDP PM üyeleri ve HDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra EMEP yöneticileri katıldı. Açılış öncesi halk seslenen Hatice Betül Çelebi, HDP ile birlikte halkların kin ve nefretten arınacağını dile getirerek “Bizler HDP ile tüm Türkiye’ye, tüm insanlara ‘yeni yaşam’ çağrısı yapıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından barış annesi PKK’li Cuma Karataş’ın (Alişer Serhat) annesi Sakine Karataş tarafından seçim irtibat bürosunun açılışı yapıldı.

HATAY

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay milletvekili adayları da tüm gün çalışmalarını sürdürdü. Sabah saatlerinde Defne ilçesine bağlı Armutlu caddesinde esnaf ziyaretleri gerçekleştiren HDP’li adaylar, esnafın ilgisi ile karşılandı. Esnaf ziyaretine HDP Hatay Milletvekili Kerem Nalbant ve Nihat Eraslan ile birlikte HDP yöneticileri katıldı. Esnaf ziyaretinin ardından Antakya ilçesine bağlı Serinyol Mahallesi’nde HDP seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirildi. Açılışa HDP’li adayların yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

Açılış öncesi ilk olarak söz alan HDP Hatay Milletvekili adayı Nihat Eraslan, Hatay’ın HDP ile demokrasi merkezi haline geleceğine dikkat çekerek, HDP ile birlikte Hatay’da barış içinde yasayan halklar ve inançlar tüm Türkiye’ye örnek olacak dedi. Ardından söz alan HDP Hatay milletvekili adayı Şirin Nur Vural da Türkiye’nin HDP’nin ‘yeni yaşam’ çağrısına kulak vermesi gerektiğini ifade ederek, AKP hükümeti ve baskıcı politikalara karşı mücadele adresinin HDP olduğunu vurguladı. HDP’nin bir diğer adayı Peri Çifçi ise, AKP ve diğer siyasi partilerin kadın eksenli politikalarına değinerek, kadınların ortak mücadele adresi olarak HDP’yi gösterdi.

Yapilan konuşmaların ardından seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirildi.

ADIYAMAN

HDP Adıyaman İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Bahçelievler Mahallesi’nde dördüncü seçim bürosunu açtı. Açılışa HDP Adıyaman Milletvekili adayları Behçet Yıldırım, Ferhat Temel, Ayten Yılmaz ve STK temsilcileri katılırken,açılışta konuşan, HDP PM Üyesi Mehmet Doymaz, herkesin seferberlik ruhuyla çalışmalara katılması çağrısı yaptı. Doymaz’ın ardından milletvekilli adayları halkı selamladı. Daha sonra, zılgıt ve alkışlar eşliğinde bürunun açılış kurdelası adaylar tarafından kesildi.

MARAŞ

Maraş’ta da HDP’nin milletvekili adayları seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Adaylar Aziz Tunç, Ayşenur Vaizoğlu, Emre Genç ve Meryem Yıldız ve HDP’li yöneticiler büro açılışları için araç konvoyu ile Nurhak ilçesine gitti. Nurhak girişinde araç konvoyuyla karşılanan adaylar, Nurhaklıları selamladıktan sonra seçim bürosu önünde yüzlerce yurttaş tarafından sloganlar ile karşılandılar. Açılış ardından konuşan HDP Maraş il Eşbaşkanı Erhan Yapıcı, Nurhak’a ağaç ekmeye ve Nurhaklı’lardan bu ağaca su vermelerini istemeye geldiklerini ifade etti. Sonra konuşan HDP Maraş Milletvekili adayı Aziz Tunç ise, “Bu seçim dün Taksim’de arkadaşlarımıza, dostlarımıza işçi sınıfına zulmeden, 1 Mayıs kutlamalarını engelleyenlerin saltanatlarını yıkma seçimidir” dedi.
Ardından konuşan HDP’nin Maraş Milletvekili adaylarından Nurhak’lı Emre Genç, “Sizleri Sinan Cemgil’lerin Nurhak’ta yaktığı devrim ateşiyle selamlıyorum” sözleriyle halkı selamladı. HDP Maraş Milletvekili adaylarından Ayşenur Vaizoğlu ve Meryem Yıldız da halkı selamlayarak birer konuşma yaptılar.

Yurttaşların coşkulu halaylarının ardından HDP’liler araç konvoyu ile Nurhak’ın Barış Mahallesindeki seçim bürosunun açılışına geçti. Burada konuşan HDP Maraş Milletvekili adaylarından Meryem Yıldız, herkesi yeni yaşama giden yolda el ele yürümeye davet etti. Hak, hukuk ve adaletin HDP’yle geleceğini vurgulayan milletvekili adaylarından Ayşenur Vaizoğlu ise, bütün halklar ile özgür bir Türkiye’de buluşabilmek için herkesi HDP çatısı altında kenetlenmeye davet etti” dedi.

Yoğun yağmura rağmen coşkulu geçen açılış programları konuşmalardan sonra son buldu.

ANTEP

HDP Antep adayları da çalışmalarına hız verdi. Adaylardan Recai Yılmaz, Dilek Büyükkaya, Mahmut Fermanoğlu, Tuğçe Özsoy ve Güzel Koç, Şehitkamil İlçesi’ne bağlı Gazikent Semti’nde bulunan halk pazarını ziyaret etti. Halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan milletvekili adayları, halktan ‘Yeni Yaşam’ için destek istedi. Pazar esnafı adayları alkışlar ve zafer işaretleriyle selamlarken, bir çok esnafta “Bu sefer oyumu HDP’ye kullanacağım” diyerek desteğini açıkladı.

HDP’li adayların Gazikent programı, 2 taziye evini ziyaret etmelerinin ardında sona erdi.

En genç aday halkla buluştu

HDP’nin Antep’teki en genç kadın adayı Tuğçe Özsoy ise, Merkez Şahinbey ilçesi’ne bağlı Yeditepe Mahallesi Semt pazarını ziyaret etti. Özsoy, beraberindeki partili kadınlar ile geldiği pazarda, halk ve esnaf tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Özsoy, esnafın ve halkın sorunlarını dinleyerek, çözümün HDP olduğunu dile getirdi. Kendini en genç aday olarak tanıtan Özsoy, gençler tarafından ilgiyle karşılandı.

Kadınlardan yoğun ilgi

HDP Antep Milletvekili adayları Berivan Özpolat Şimşek ve Mahmut Toğrul da, Şahinbey İlçesi’ne bağlı Ulaş Mahallesi’nde kadınlarla buluştu.Kadınların seçimlerdeki rolüne dikkat çeken HDP adayı Toğrul, “Biz tüm kesimlerin partisiyiz. Bizim partimizin omurgası kadınlar ve gençlerden oluşur. Kadınlar bir işe elini atmasa o iş olmaz. 7 Haziran’da bize el uzatacağınızı umut ediyorum” dedi. Ardından konuşan Berivan Özpolat Şimşek, çocukların yarına umutla bakması için tarihi bir sorumluluk aldıklarını vurgulayarak “Hem Sünni hem Alevi kadınlarla yan yana oturmuş tebessüm ediyoruz. Keşke ülkenin her yerinde böyle olsaydı. İşte bizim farkımız burada” diye konuştu.

Yavuzeli’de büro açılışı

HDP Antep Yavuzeli İlçe Örgütü, Milletvekili Adayı Celal Doğan’ın katılımıyla seçim bürosu açtı. HDP Antep İl Eş Başkanı Dilançetinkaya ve HDP PM üyesi Mehmet Bozgeyik’in eşlik ettiği Doğan, ilçe girişinde kitlesel bir şekilde karşılandı. Oluşturulan onlarca araçlık konvoy ile büronun önüne gelen HDP’liler, ilçe halkı tarafından slogan ve zafer işaretleri ile karşılandı. Açılış etkinliğinde konuşan HDP adayı Doğan, Yavuzeli halkının HDP ile iyi bir yere getirileceğini vurgulayarak seçimler için destek istedi. Barış elinin havada bırakılmaması gerektiğine işaret eden Doğan, Türkiye’ye gerçek demokrasiyi HDP’nin getireceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Doğan ve beraberindekiler daha sonra Yavuzeli’nin köylerini ziyaret ederek, programlarına devam etti.

DİYARBAKIR

Seçim çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren HDP Diyarbakır milletvekili adayları, DBP Vedat Aydın Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıyla HDP, DBP il ve ilçe yöneticileri ile Diyarbakır’ın ilçe belediye eşbaşkanlarıyla bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıda birlikte yürütülen seçim çalışmaların geldiği seviye ve yurttaşların istek ve öneri tartışıldı.
Yapılan konuşmanın ardından toplantı, basına kapalı devam etti

KAYAPINAR

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Musa Anter Bulvarı’nda HDP Diyarbakır milletvekili adayları Nursel Aydoğan ve Edip Berk’in yanı sıra kalabalık bir kitlenin katılımıyla ilçedeki 6’ncı seçim bürosu açıldı. Açılışta konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan, iktidarının sonunu HDP’nin yükselişiyle gören Cumhurbaşkanının, bölgeye gelerek partisine oy toplamasının fayda etmeyeceğini söyledi. Büro açılışını coşkulu bir şekilde gerçekleştiren adaylar, Mezopotamya Mahallesi ve Ceylanlar AVM’de esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

YENİŞEHİR

HDP Diyarbakır milletvekili adayı Feleknas Uca, merkez Yenişehir ilçesine bağlı Alköy (Zarko), Alangör (Kurdik), Dikentepe (Tilgiram) ve Pınarlık köylerini ziyaret etti. DBP, HDP Yenişehir ilçe yöneticileri ve belediye eşbaşkanlarının da eşlik ettiği Uca, halk tarafından coşkuyla karşılandı. Ziyaret sırasında konuşan Feleknas Uca, “7 Haziran seçimlerinde vereceğimiz oylarla sadece Kürt dilini kabul ettirmekle değil, farklı renk ve kimlikteki tüm halkların savunucuları olacağız” dedi.

BAĞLAR

HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nimetullah Erdoğmuş, Bağlar ilçesine bağlı Özdemir, Gönendi, Zoxê, Tavşantepe, Sarıdallı, Tellikaya, Tokluca, Koyuluhöyük, Baluci, Buyuransu, Batı Karakoç, Beyan, Yarımtaş, Sünnetli, Yukarı Molalı ve Asi köylerini ziyaret ederek yurttaşlarla bir araya geldi. HDP, DBP Bağlar ilçe yöneticileri ve belediye eşbaşkanlarının da eşlik ettiği Erdoğmuş, coşkulu bir şekilde karşılandı. Ziyaretlerde konuşan Erdoğmuş, Kürt siyasal hareketinin sonuna kadar savunuculuğunu yapacağını belirterek, “Bu hareketi halkımız başta olmak üzere Türkiye halkları gün geçtikçe daha iyi tanıyor. Bu yüzden AKP bizden korkuyor. İşlerini, güçlerini bırakmış HDP’yi nasıl barajın altına bırakmak için elinden geleni yapıyor, biz buna karşı gönüllü bir birlik kurmalıyız ve amacımıza da ulaşacağız” şeklinde konuştu.

BİSMİL

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinin Salat ve Tepe Mahalleleri’nde HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağlar Demirel, HDP ve DBP ilçe yöneticilerinin yanı sıra binlerce yurttaşın katılımıyla seçim irtibat büroları açıldı. İlk olarak Salat Mahallesi’nde seçim bürosunun açılışını gerçekleştiren Demirel ve beraberindekiler davul, zurna eşliğinde büyük bir coşkuyla karşılandı. Açılışta konuşan Çağlar Demirel, HDP’nin meclise gitmesinin, Türkiye’de yaşayan tüm halkların, azınlıkların ve etnik kimliklerin meclise gitmesi demek olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı’nın bir siyasi parti başkanı gibi seçim mitingleri yapmasını eleştiren Demirel, “Bu halka yapılan haksızlık ve zulümlerin dersi, 7 Haziran seçimlerinde verilecek” dedi. Yapılan konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışını gerçekleştiren yurttaşlar, uzun araç konvoyu ile Tepe Mahallesi’ne geçti. Tepe Mahallesi’nde de görkemli bir şekilde karşılanan yurttaşlar, buranın da büro açılışını gerçekleştirdi.

MALATYA

HDP Malatya milletvekili adayları, Malatya küçük Millet Meclisi’nin toplantısına katıldı. Kentin sorunlarının tartışıldığı toplantıdan sonra esnaf ziyareti gerçekleştiren adaylar, ilgi ile karşılandı. Ziyaretler esnasında konuşan HDP Malatya Milletvekili Adayı Aydın Erdoğan, halka HDP’nin tarım politikalarını anlattı.

DERSİM

HDP Dersim milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin, Nazimiye ilçesi’ne bağlı 15 köyü ziyaret etti. Ziyarette Dersim Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul ve kentte bulunan birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer alırken, seçim heyeti köylülerce coşkulu bir şekilde karşılandı. Gittikleri köylerde “Köye dönüş projesi” kapsamında ne gerekiyorsa yapılacağını belirten Önlü ve Şahin, “Mecliste sizin sesiniz olmak için buraya geldik” dedi.

Dersim soykırımında yüzlerce insanın katledildiği Ramadan Deresi mevkiinde mumlar yakan seçim heyeti, köy ziyaretlerinin ardından ilçeden ayrıldı.

MİDYAT

Mardin’in tarihi ilçesi Midyat’ta HDP’nin seçim çalışmaları aralıksız sürerken, köylerdeki ziyaretler devam ediyor. HDP Mardin Milletvekili Adayı Gülser Yıldırım ve beraberindekiler HDP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Yücel Arıkan, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Februniye Akyol Akay ve HDP yöneticilerin bulunduğu kalabalık grup, ilçe merkezi esnaf ziyareti ardından 3 büyük köyde ziyaretler yaptı. Midyat’a bağlı Gülveren (Bahwarê) köyünü ziyaret eden HDP’liler, yüzlerce köylü tarafından coşkulu bir şekilde karşılandı.

‘AKP’yi devirmek için halkımız rolünü oynamalıdır’

Burada halka hitap eden Gülser Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 400 milletvekili için savaş konseptini devreye koyduğunu belirterek, ” Halklarımızı bu zalimlerden kurtara bilecektek bir yol vardır. 7 Haziran’da halklarımız AKP’yi devirmek için en iyi şekilde rolünü oynamalıdır” diye konuştu. Yıldırım ve beraberindekiler, Midyat’a bağlı bir diğer Narlı (Helex) köyünü ziyaret etti. Köydeki kadınların coşkusuyla karşılanan HDP’liler, köy taziye evinde toplantı yaparak, yurttaşlardan HDP’yi desteklemelerini istedi.

HDP’liler 1503 yıllık kiliseyi ziyaret etti

HDP’liler son olarak HDP’nin kalesi olan 500 oy çıkarttığı Midyat’a bağlı Barıştepe (Selahê) köyünü ziyaret etti. Köyde bulunan 1503 yıllık Süryani Ortodoks Mor Yakup Kilisesini de ziyaret eden HDP’liler, Kilisinin Rahibi Edip Daniyel tarafından karşılandı. Ziyaret esnasında kısa bir konuşma yapan Rahip Edip Daniyel, ” Çatışma ve savaş istemiyoruz. Biz HDP’nin kazanması için sürekli dua ediyoruz” dedi.
Rahibin konuşması ardından HDP’liler kiliseden ayrıldı.

Seçim çalışmaları kapsamında Kocaeli’de düzenlenen bir etkinlikte konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP’nin barajı aşacak olmasının AKP iktidarını korkuttuğunu ve bu sebeple provokasyona başvurduğunu söyledi.

AĞRI

HDP Ağrı milletvekili adayları Berdan Öztürk, Dirayet Taşdemir ve M. Emin İlhan Ağrı’nın Diyadin ilçesinde ziyaretler yaptı. HDP ve DBP yöneticileri ile belediye eşbaşkanının da katıldığı ziyaretlerde, 14 Nisan Mahallesi’nde halk adayları coşkuyla karşıladı. Adaylar halkın sorunlarını dinledi. Ziyaretler 7 mahallede daha devam etti.

KOCAELİ

HDP’nin Kocaeli milletvekili adayları Ali Haydar Konca ve Güner Kizir, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da katılımıyla kentteki emek meslek örgütlerinin temsilcileri ve basın mensupları ile bir araya geldi. Kocaeli Med Yemek Salonu’nda düzenlenen buluşmaya Eğitim-Sen Kocaeli Şube yöneticileri, Tüm Bel Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, ÇHD’li avukatlar ve kentteki yerel ve ulusal basın çalışanları katıldı.

Toplantıda konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, dün yapılan 1 Mayıs kutlamalarına değindi ve AKP’nin Taksim’i işçilere kapatmasının yasakçı zihniyetini bir kez daha gösterdiğini söyledi. Taksim’e çıkmak isteyenlere dönük polis müdahalelerinde birçok kişinin de sivil gruplar tarafından saldırıya uğradığını hatırlatan Gürkan, saldırgan grupların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “duyarlı vatandaşlar” söyleminden güç aldığını söyledi. Seçimle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gürkan, HDP’nin barajı aşacak olmasının iktidarı korkuttuğunu ve bu sebeple AKP’nin provokasyona başvurduğunu söyledi. Gürkan’ın ardından konuşan HDP’nin Kocaeli Milletvekili Adayı Ali Haydar Konca ise Kocaeli halklarına demokratik, özgür ve yaşanabilir bir Türkiye için HDP’ye destek vermesi çağrısında bulundu.

VAN

HDP tarafından 24 Mayıs’ta yapılması planlanan Van seçim mitingi, 6 Haziran’a alındı. Konuya ilişkin açıklama yapan HDP Van İl Eşbaşkanı M. Veysi Dilekçi, kentin özgünlüklerinden dolayı HDP Genel Merkezi ile yaptıkları görüşmeler sonucunda 24 Mayıs’ta yapmayı planladıkları mitingin 6 Haziran’a ertelendiğini belirterek, “Van’da 6 Haziran’da yapılacak miting ile 7 Haziran seçimlerine gireceğiz. 6 Haziran’da yapacağımız final mitingi Sayın Eş Genel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla yapılacak” dedi.

HDP Van Milletvekili Remzi Özgökçe ise merkez Tuşba ilçesine bağlı Oto Sanayi Bölgesi’ndeki esnafları ziyaret etti. Özgökçe’ye HDP Van İş Eşbaşkanı Veysi Dilekçi ve HDP Tuşba İl Örgütü yöneticileri de eşlik etti. Esnaflar tarafından sıcak karşılanan Özgökçe, esnafların sorunlarını dinledi. AKP’nin izlediği ekonomi politikaları sonucunda son zamanlarda iş yapamaz duruma geldiklerini belirten esnaflar, HDP’nin Meclis’e gitmesi durumunda esnafların sorunlarını daha fazla getirmesi dile getirmesini talep etti. HDP’nin her zaman emekçinin yanında olduğunu ve kendisinin de emekçi olduğunu kaydeden Özgökçe ise seçimlerde esnafın HDP’ye oy vermesi talebinde bulundu.

İZMİR

İzmir’in Buca ilçesinde, HDP’li kadınlar Göksu Mahallesi’nde bulunan kadın seçim irtibat bürosunda mahallede yaşayan kadınlar ile bir araya geldi. Kadınların yoğun katılım gösterdiği buluşmada konuşan HDP Buca İlçe Eşbaşkanı Zühra Yıldırım, kadın seçim bürolarının önemine işaret ederek “Bugüne kadar açılan seçim bürolarında erkek egemen bir algı vardı. Fakat biz kadının eşit temsiliyetini savunan, kadın dünyanın yarısıdır diyen tek partiyiz. Bunun içi kadınlara özgün alanlar yaratmaya çalışıyor, kadın seçim büroları açıyoruz” dedi.

KASTAMONU

HDP Kastamonu Milletvekili Adayı Hamza Özkan seçim çalışmaları kapsamında yerel basını ziyaret etti. Kastamonu Gündem, Açıksöz ve Doğrusöz gazetelerini ziyaret eden Özkan, basın emekçilerinin sorunlarını dinledi. Özkan, “Yeni bir yaşam için” Kastamonu’dan aday olduğunu belirterek, ”Her parti oy ister. Biz yeni bir yaşamı birlikte devam ettirmek istiyoruz. Ortak vatanda inançlarımızla birbirimize saygı duyarak yaşamaya davet ediyorum” dedi.

ADIYAMAN

HDP Adıyaman Milletvekili adayları, Gerger (Alduş) ilçesinde seçim bürosu açtı. Onlarca araçlık konvoy ile ilçeye gelen adaylar Yasin Tahta, Behçet Yıldırım, Birsen Tunç, Ayten Yılmaz ve Ferhat Temel ve beraberlerindeki partililer, Gergerliler tarafından coşku ile karşılandı. Gençlerin çoğunlukta olduğu açılış töreninde “Şehit Namırın” ve “Biji Serok Apo” sloganları atıldı. HDP Gerger İlçe Eşbaşkanı Mahmut Özdemir’in halkı selamlamasının ardından konuşan Gergerli olan HDP Milletvekili Adayı Yasin Tahta, AKP”nin Gerger’e yoksulluk, sefalet ve işsizlikten başka bir şey vermediğini söyledi. Tahta, “Seçimlerde sandığa giderken iyi düşünün ve oylarınızı barış, kardeşlik, özgürlük ve demokrasi için HDP ye verin” çağrısında bulundu.

Yapılan açılışın ardından adaylar beraberindekiler ilçe esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

URFA

HDP Urfa Milletvekili Adayları İbrahim Ayhan ile HDP il ve ilçe yöneticilerin yanı sıra Eğitim Sen Urfa Şube Başkanı Mehmet Keklik, mevsimlik tarım işçiliği yaparken geçirdikleri trafik kazası sonucu 3 fertlerini yitiren Aktok ailesine, taziye ziyaretinde bulundu.

Taziye ziyaretinde konuşan Ayhan, bölgenin kanayan yarası olan tarım işçiliğine değindi. Ayhan, “Hepinizin tarlası, arazisi var ama devletin bölgeye karşı uyguladığı politika nedeniyle başka şehirlere gidip başka insanların tarlalarında çalışmak zorunda bırakılıyorsunuz. Alternatifsiz olmadığımızı, ihtiyaca cevap vermediklerinde onların da sonunun geleceğini göstermeliyiz. Ben bu konuda defalarca soru önergesi verdim ama sayısal çoğunluğu kullanarak sorunun çözümüne engel oluyorlar. Bunun için lütfen elimizi güçlendirin ki onlardan hesap sorabilelim” diye konuştu.

HDP Urfa Milletvekili Adayı Dilek Öcalan da Siverek’in köylerinde seçim çalışmalarını sürdürdü. Öcalan’a Viranşehir Belediyesi Eşbaşkanı Emrullah Cin ve HDP Siverek ilçe yöneticileri eşlik etti. Öcalan ve beraberindekiler ilk önce Munut köyüne geçti. Burada yurttaşların yoğun ilgisi ile karşılanan HDP’liler, ardından Tilmetî köyüne geçti. Daha sonra Çortanek köyüne geçen HDP’liler, burada miting havasında karşılandı. “Öcalan” sloganları atan köylüler, Dilek Öcalan’a yoğun ilgi gösterdi. Daha sonra Xirbê Zerê, Taşlı köylerinde de aynı görüntü ile karşılanan Öcalan, özgürlük, eşitlik ve demokrasi adına destek istedi.

MERSİN

HDP Mersin Milletvekili adayları Mahmut Karabulut ve Nursel Demir Akdeniz Cami Şerif Mahallesi’nde seçim bürosu açılışına katıldı. Açılışa HDP il ve ilçe yöneticileri, HDK bileşenleri ve yüzlerce yurttaş katıldı. Seçim bürosunun çevresi HDP bayrakları ile süslenirken, kadınların yoğun katılımı dikkat çekti. Yapılan saygı duruşunun ardından söz alan HDP Milletvekili Adayı Mahmut Karabulut, HDP’nin demokrasi, özgürlük ve barışı temsil ettiğini; ancak AKP’nin diktatörlük anlamına geldiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından seçim irtibat bürosunun açılışı Barış Anneleri tarafından yapıldı.

‘Başka bir partiye verecek oyumuz yok’

Mersin’in Toroslar ilçesi Güneykent mahallesinde HDP adayları Şilan Aydın, Mehmet Taşçı ve Ali Tanrıverdi seçim çalışmaları kapsamında esnafı ziyaret etti. Esnafın yoğun ilgisi ile karşılaşan adaylar, kendilerini tanıtarak HDP projesi hakkında bilgi verdi. Destek isteyen adaylara esnafın, “Seçimlerde HDP dışında başka partiye verecek oyumuz yok” demesi dikkat çekerken, adaylar daha sonra pazara girerek pazar esnafını gezdi.

‘AKP diktatörlüğünün gitmesini istiyorsak oylar; HDP’ye’

HDP adayları Özlem Şen, Mahmut Karabulut ve HDP ilçe yöneticileri ile Yenişehir ilçesine bağlı 45 Evler Mahallesi’nde esnafı ziyaret etti. Yoğun ilgi ile karşılanan adaylara semt esnafı sorunlarını aktardı. Yurttaşlar AKP’nin politikalarından yakındı. Ziyaret sırasında konuşan HDP’li Aday Mahmut Karabulut, “AKP diktatörlüğüne son verecek tek parti HDP’dir. AKP diktatörlüğünün gitmesini istiyorsak HDP oy vermeliyiz” dedi

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here