Anasayfa Haber İlboğa’ya savcılığın yoğun bakım ısrarı!

İlboğa’ya savcılığın yoğun bakım ısrarı!

Paylaş

Tendürek provokasyonu sonucu askerlerce açılan ateş sonucu ağır yaralanan MEYADER Temsilcisi Cenap İlboğa’nın, yoğun bakım ünitesindeki tedavisi tamamlanarak, ortopedi servisine alındı. Aileye bilgi veren hastane yönetiminden bir yetkili ise Diyadin Savcılığı’nın İlboğa’yı yoğun bakım ünitesinde tutma konusunda ısrar ettiğini, yine tedavisi ile ilgilendikleri için ciddi baskı altında olduklarını dile getirdi.

Ağrı’nın Diyadin ilçesi Tendürek Dağı’nda 11 Nisan’da düzenlenecek festivalin hazırlıklarını yapmak üzere sabah saatlerde HDP Diyadin eski İlçe Eş Başkanı Cezmi Budak ile birlikte alana giden ve burada geceden pusuya yatan askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan MEYADER Temsilcisi Cenap İlboğa’nın Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde 13 gün süren tedavisi sona erdi ve İlboğa dün akşam saatlerinde ortopedi servisine alındı. İlboğa’nın kaldığı tek kişilik odanın kapısında resmi kıyafetli 3 polis ve sıklıkla gelen sivil giyimli polisler nöbet tutuyor. Dosya ile ilgili savcılık tarafından gizlilik kararı verilmesi nedeniyle İlboğa, avukatları ve refakatçilerinin dışında kimse ile görüştürülmezken, polisin refakatçilerin ziyaret saatlerindeki görüşmelerine dahi engel çıkarması sık sık gerginliğe neden oluyor. Hastane yönetimi hastane kuralları gereği ne sıklıkla hasta ile refakatçilerin görüşebileceği konusundaki kuralları doktorların belirleyeceği konusundaki ısrarı üzerine polisin geri adım atmak zorunda kaldığı öğrenildi.

Savcılığın Yoğun Bakım ısrarı!

Öte yandan İlboğa ailesi ile görüşen hastane yönetiminden bir yetkili ise İlboğa’nın tedavi sürecinde her hastaya uygulanan prosedürü uyguladıkları için kendileri üzerinde baskı ve tepki oluştuğunu anlattı. İlboğa’nın yoğun bakım ünitesinde kalması için Diyadin Savcılığı’nın hastane yönetimine ısrarda bulunduğunu söyleyen yetkili, “Biz sağlığı ile ilgileniriz. Zaten ayağında halen mikrop var. Biz onu halletmeye çalışıyoruz. Bizi emniyet ilgilendirmiyor, ben sağlıkçıyım. Hasta ile kaç kişinin görüşeceğine polis karar veremez, ona doktor karar verecek. Tutuklu değil ki kimseyi görüştürmeme olsun. Erzurum’da şuan bu hastanede bunun yattığını bilen o kadar adam var ki. Herkes bizim gibi olaya bakmıyor. Herkes böyle düşünmez bunu böyle bilin. Diyadin Savcılığı hastanın yoğun bakımda kalmasını istiyordu. Israr ediyordu. Kim olursa olsun o emanettir bize. Dışarıdan gelip de bize ‘Siz nasıl askere, polise kurşun sıkanlara tedavi ediyorsunuz’ bile diyorlar. Bize tepki var. Baskı var” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here