Anasayfa Haber İlk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV,Newroz’da yayın hayatına başlıyor

İlk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV,Newroz’da yayın hayatına başlıyor

Paylaş

Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV, Kurmanci, Kırmancki (Zazaki) ve Sorani lehçelerinde Newroz’da yayın hayatına başlıyor. Çocuklara anadilleriyle dolu bir dünya yaratma amacıyla yola çıkan Zarok TV’nin yayın akışında dünyaca ünlü çizgi filmler Şirinler, Sünger Bob, Gumball, Adventure Time bulunuyor. Zarok yayın hayatına birçok ilkleri bünyesinde barındırarak giriyor.

Diyarbakır’da yayın yapan ve hazırlıkları uzun süredir devam eden ilk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV,  21 Mart Newroz Bayramı’nda yayın hayatına başlıyor. Kürtçe’nin Kurmanci, Kırmancki (Zazaki) ve Sorani lehçelerinde yayın yapan Zarok TV, ilk Kürtçe çocuk kanalı olma özelliğinin yanı sıra Kırmancki (Zazaki) lehçesinde yayın yapan dünyadaki ilk TV kanalı. Zarok TV Yayın Kurul tarafından hazırlanan tanıtım yazısında televizyonun içeriğinin uzmanlar tarafından hazırlandığına dikkat çekildi.

Yazıda şunlar belirtildi: “Zarok TV,  yayınlarının içeriklerinin uzmanlar tarafından Kürt çocukların kendi anadillerinde hazırlanması yönüyle bir ilki gerçekleştirmektedir. Televizyonumuz, ailelerin izlerken öğreten TV izleme deneyimi ve en önemlisi de bunun çocukların kendi anadillerinde yapılıyor olması konusunda önemli bir ihtiyacını karşılayarak çocuk kanallarında yeni bir bakış açısı oluşturacaktır. Aileler, Zarok TV’de çocuklarının gelişimlerinde TV izlerken de güvenli ve faydalı, katkı sağlayacak zengin içerikler bulacaktır. Zarok TV’de çocuklar dünyayı kendi anadillerinde keşfedecek, evrenle ve yaşamın her alanıyla ilgili merak ettikleri her şeyi ve sadece evdeki araç ve gereçleri kullanarak yapabileceği deneyleri yine kendi anadillerinde öğrenecek.

Şirinler, Sünger Bob Kürtçe izlenebilecek

Televizyonumuz, tüm dünya çocuklarının heyecanla izlediği Şirinler, Sünger Bob, Gumball, Adventure Time başta olmak üzere birçok çizgi diziyi Kürt çocukların da Kırmancki (Zazaki) ve Kurmanci dublajlarıyla izleyebilme imkanını sunuyor. Aynı zamanda kendi hazırladığımız programlardan Zarokistanla çocuklar kendi yaşadıkları bölgenin tarihi ve kültürel özelliklerini tanırken Dora Te ile coğrafyadan tarihe felsefeye kadar merak ettikleri konularda yine kendi yaşıtlarının bilgileriyle eğlenirken öğrenecekler. Hunerên Destan’da sınıf ortamında kendi yaptıkları el işi ürünleri nasıl yaptıklarını ekranları başında kendilerini izleyen arkadaşlarına da anlatacaklar.

Dünyada bir ilk!

Televizyonumuz dünyada bir ilki gerçekleştirerek dünyada unutulmaya yüz tutmuş Kürtçenin Kırmancki (Zazaki) lehçesinde hazırladığı programlar ve dünya çocukları tarafından ilgiyle izlenen çizgi filmlerin bu lehçede hazırladığımız dublajlarıyla Kırmancki’nin (Zazaki) yeniden canlanmasında ve gelişmesinde tarihi bir rol oynayacaktır. Eğlenceli programları ve görsel anlatımları ile çocuklarda sorgulayan bir bakış açısı oluşturmayı hedefleyen televizyonumuz aynı zamanda programlarında eğlenceli bir öğrenme ortamı sunmasıyla da özellikle Kürtçe çocuk kanallarında bir ilki gerçekleştirecek.

Anadilde bilgi dolu bir dünya yaratmak

Yayın politikasında temel hedefimiz, çocuklara kendi anadillerinde bilgi ile dolu bir dünya yaratmak ve çocukların felsefeden tarihe meraklarını uyandıracak yayınlarla bu konuları onlara sevdirmek, ilgilerini çekmek. Programlarımızın çocukların dünyayı keşfetmeleri ve öğrenmeleri için önemli bir başlangıç yaratacağına inanıyoruz. Zarok TV programlarında, herkesin kendi için bir şeyler bulacağından eminiz. Amacımız ailelerin çocuklarına güvenle ve gelişimleri için en eğitici katkıyı sağlayacak medya ortamlarını kendi anadillerinde sunmaktır.”

Türksattan yayın yapacak Zarok TV’ye şu adresten ulaşabilirsiniz: Freqans: 12605, Polarizasyon: Vertical, Sembol: 27500  JINHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here