Anasayfa Haber İmam Hatip Ortaokulu için “Proje Okuluz” aldatmacasıyla paralı sınav yapıldı

İmam Hatip Ortaokulu için “Proje Okuluz” aldatmacasıyla paralı sınav yapıldı

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-İstanbul’un Küçükçekmece ilçesindeki Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesindeki Ortaokula öğrenci alımında paralı sınav yapıldığı iddia edildi.

İmam Hatip Ortaokulunun 5. Sınıflarına kayıt yapacak öğrencileri belirlemek için okul yönetimince yapılan sınav 20 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Sınava giren her öğrenci için 10 TL ücret alındığı ve bunun karşılığında makbuz da verilmediği ileri sürüldü. Adının açıklanmasını istemeyen öğrenci velileri, okulun yaptığı duyuru üzerine çocuklarının sınava katılması için okul yönetimine başvurduklarını ve sınav için 10 TL giriş ücreti ödediklerini belirttiler.

Benzer durumdaki başka bir örnek de yine aynı ilçede bulunan TOKİ Şehit Çağlar Canbaz İmam Hatip Ortaokulunda yaşandı. Bu okul da sınav yaparak öğrenci alacağını duyurdu. Okulun internet sitesinde yer alan duyuruda TOKİ Şehit Çağlar İmam Hatip Ortaokulunun Küçükçekmece’de sınavla öğrenci alan tek okul olduğu iddia ediliyor.

Okulun internet sitesinden de yapılan sınav duyurusunda “Küçükçekmece’nin Fen ve Sosyal Bilimler Projesi uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesi” ibaresi yer alıyor. Oysa bakanlık tarafından ilan edilen proje Okulları listesinde Küçükçekmece Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin adı yer almıyor. Bu sınav için de velilerden 10 TL giriş ücreti alındığı ileri sürüldü.

Bakanlığın ilgili yönetmeliğine göre İmam Hatip Ortaokullarına yapılacak kayıtlarda öğrenci velilerinin okula başvurmaları yeterli görülüyor. Başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda İlçe Kayıt Komisyonu tarafından belirlenecek yöntemle öğrenci kaydının yapılacağı ifade ediliyor. Yönetmelikte İmam Hatip Ortaokullarının 5. Sınıfına sınavla öğrenci alınmasına dair herhangi bir hüküm yer bulunmuyor.

MEB İmam Hatipleri Parlatma Çabasında

MEB’in yaptığı çalışmalar sonucunda, ihtiyaç bulunmadığı halde sayısı hızla arttırılan İmam Hatip Okulları veliler tarafından tercih edilmiyor. Bu nedenle MEB, bir yandan bu okullara ayırdığı bütçeyi arttırırken, diğer yandan merkezi konumdaki okulları İmam Hatip okuluna dönüştürerek onların tercih edilmesini sağlamaya çalışıyor. Bunun sonucunda veliler, kendilerine yakın olan İmam Hatip okullarına değil, MEB tarafından parlatılmaya çalışılan okullara başvuruyor. Bu durumdan yararlanan okul yönetimleri de paralı sınavlar yaparak durumu bir rant kaynağına dönüştürme yarışına giriyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here