İMC TV Koordinatörü Eyüp Burç: Karartma ‘Çöktürme Planı’nın bir parçası

Paylaş

İMC TV Koordinatörü Eyüp Burç, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın “İMC’yi hemen karartın, kapatın” şeklindeki talimata göre davrandığını belirterek, savcılığın antidemokratik bir Anayasa’ya rağmen anayasal bir suç işlediğini söyledi. İMC TV’nin karartılmasının “Çöktürme Planı”nın bir parçası olduğunu dile getiren Burç, “Anaakım medyanın görmediği, duymadığı haberleri yapıyor” dediği İMC TV için daha büyük destek ve sese ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

İMC TV Koordinatörü Eyüp Burç, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla TÜRKSAT tarafından yayınlarının durdurulmasını değerlendirdi. Burç, savcılığın kararının hukuksuzluğun dik alası olduğunu kaydederek, “Savcının TÜRKSAT’a yayını durdurması yönünde talimat verme yetkisi yoktur, hakkı değildir. Anayasa ve yasalar bu hakkı RTÜK’e vermiştir. Ancak RTÜK yayın içeriğine müdahale edebilir. Bunun da prosedür ve kanunları vardır. Savcılığın özel bir şirket olan TÜRKSAT’a bu yönlü bir talepte bulunması zaten hukuk dışıdır. Savcılık bir iddia makamıdır. Suçladığı kişilerinde görüşünü alması lazım” dedi.

Skandallar yaşandı

Karar ile birlikte birçok skandalın yaşandığını dile getiren Burç, “El acele bir bilirkişi heyeti tayin ediliyor ve bu heyette ‘İMC bazı yayınlarında terör örgütü propagandası yapıyor’ kanaatine varmış oluyor. Burada bir başka skandal daha var. Savcının bilirkişi tayin etme hakkı da yok. Bunu mahkemeler RTÜK’ten isteyebilir. RTÜK bu işin uzmanı olduğu için bu işin kurumu olduğu için tüm bunlar RTÜK üzerinden gelişmesi gerekiyordu. Bunları da bypasslamışlar” diye konuştu.

‘Savcılık talimata göre davrandı’

Burç, kararı alan savcı için “Artık ona Ankara Cumhuriyet Savcısı demiyoruz, o bir Saray savcısı” dedi ve ekledi: “‘İMC’yi hemen karartın, kapatın’ şeklindeki talimata göre davrandığı ortada. Bilirkişi raporu çok saçma, üç sayfa. Murat Karayılan’la çözüm sürecinde yapılan bir röportajı, her tarafta röportajlar çıktı, o dönemin koşullarında bunlar çok normal görüşmelerdi, onu da gerekçe yapmış. Dün müzakere yaptığı kişileri bugün suç unsuru haline getirmiş.”

‘Bu bir cehalet raporudur’

Teknik olarak bakıldığında bu raporun bir bilirkişi raporu olmadığını söyleyen Burç, “Bu rapor bir cehalet raporu aslında. Öğretmen olsaydım öğrencim bu şekilde bir rapor hazırlasaydı sınıfta bırakırdım. Bu kadar komik bir bilirkişi raporu var. Bu da hukuki dayanak oluyor. Bunun yanında Ankara Cumhuriyet Başsavcısı antidemokratik bir anayasaya rağmen anayasal bir suç işlemiş. Anayasal bir kurum olan RTÜK’ün yerine kendisini koymuş” diye vurguladı.

‘TÜRKSAT hukuk önünde hesap verecek’

TÜRKSAT yetkililerinin de bu skandallara dahil olduğunu söyleyen Burç, “Savcılığın bu kararına TÜRKSAT’ta dahil oluyor. TÜRKSAT yetkililerinin de hukuk önünde hesap vermesi gerekiyor. Ekranımız karartılıyor ama ekranımızın karartıldığının bilgisini bile bize göndermiyor. Normalde bir ay önce taraflardan biri sözleşmeyi feshettiğinde karşı tarafa bildirim yapması gerekiyor. Bize daha her hangi bir kurumdan bir karar ulaşmış değil, kararları internet üzerinden öğreniyoruz” sözleriyle belirtti.

‘İMC Türkiye’de olmayanı yapıyor: Haber’

Amaç İMC TV’nin çok acele bir şekilde kapatılması olduğunu dile getiren Burç, “İMC Türkiye’de olmayanı yapıyor. Anaakım medyanın görmediği, duymadığı haberleri yapıyor İMC. İMC haber yapıyor. Çünkü ana akım medya Türkiye’de haber yapmıyor. Bizim yaptığımız tek şey haber. Bize dört koldan saldırdılar. Mali koldan, medya kolundan, Cumhuriyet Savcısı ve RTÜK üzerinden üzerimize geliyorlardı. Nedir, biz haber yaparken sivil insanlar öldürülüyor demişiz. Bunu görerek yapmışız. Vurulan çocukları, vurulan sivilleri zikrettiğimiz için bir terör propagandası yapmış oluyor” dedi.

Çöktürme Planı’nın bir parçası

İMC TV’nin karartılmasının “Çöktürme Planı”nın bir parçası olarak geliştiğini kaydeden Burç, şöyle konuştu: “Önce bir planını yaparlar, sonra devreye sokarlar. Bir televizyonun çökertme planı içerisine dahil edilmesi savaştan başka bir çözümlerinin olmadığını gösteriyor. Anaakımın, devlet aklının reddettiği bütün kesimlerin sesi soluğu olmaya çalıştık. Bunlarda onları çok rahatsız ediyor.”

Daha büyük ses ve destek

Kendilerine yoğun destek ve ziyaretlerin olduğunu dile getiren Burç, daha büyük bir destek ve sese ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Burç, yayınlarının devam ettiğini kaydetti.diha680x350cc-ist-28-02-2016-eyup-burc2

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here