imc tv’ye Ayşenur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü

Paylaş

14. kez verilen İHD İstanbul Şubesi “Ayşe Nur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü” Barış İçin Akademisyenler, Can Dündar, Erdem Gül ve Tahir Elçi’yle birlikte imc tv ve imc kameramanı Refik Tekin de ödüle layık görüldü.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi “Ayşe Nur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü” 14. yılında sahiplerine verildi.

Ödülleri Barış İçin Akademisyenler Girişimi’nden Esra Mungan, Meral Camcı, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya, Diyarbakır’da öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi adına Türkan Elçi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, imc tv ve imc tv kameramanı Refik Tekin’e verildi.

Açılış konuşmasını yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Zeynep Ceren Boztoprak, “Kötü bir yıl geçirdik. 12 Eylül 1980 sonrası ve 1990’lı yılların karanlık facialarını tekrar yaşadık” dedi.

Alanlarında umudu ayakta tutan isimler arasında bir seçim yapmak zorunda olduklarını ifade eden Boztoprak, bu ödüllerin bir dayanışma ve selamlama anlamına geldiğini dile getirdi. Boztoprak, “Düşünce ve ifade özgürlüğünü ayakta tutan, çetin mücadeleler veren isimlerin bazılarından, her birini birer sembol olarak düşünüp selamlaşmayı seçtik” diye konuştu.

Ayşenur Zarakolu’nun mücadele hayatını anlatan sinevizyon gösteriminin ardından, İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, İHD MYK Üyesi Eren Keskin, İHD eski Başkanı Ümit Efe ve İstanbul eski Başkanı Gülseren Yoleri, Zarakolu ile anılarını paylaştı.

Dündar: Umuda ses vermeye ihtiyacımız var

Ayşenur Zarakolu’nu anlatan belgesel ile başlanan törende ilk olarak ödül alan Can Dündar, ifade ve basın özgürlüğü üzerinde baskıların yoğunlaştığını belirterek “Yok etmeyi başaramıyorlar. Yerde yatan kameraman çekim yapmaya devam ediyor. Bütün baskılara rağmen gazeteler çıkmaya devam ediyor. Umuda ses vermeye ihtiyacımız var. Yılmadan mücadeleye devam” dedi.

Elçi: Her göz ağlamayı bilmez ki

Tahir Elçi adına ödül alan Türkan Elçi’nin “Var olan sözcükler uçar gider onu anlatmaya çalıştığımda onu anlatamadığımı fark ederim ve vazgeçerim. Onun bana bırakmış olduğu güzel günlerin yanında hüzün kalır. Payımıza düşen de buymuş. Dün basına baktığımda bir tek ben ağlamıyormuşum siyasetçiler de ağlıyormuş onu gördüm. Ağladığını görünce paylaştım onların da gözleri ağlarmış, her göz ağlamayı bilmez ki!” dedi.

Eren: Gerçekleri öldürmeye çalışıyorlar

imc tv adına ödül alan Haber Koordinatörü Faruk Eren de, çok zor bir dönemden geçildiğine işaret ederek, “Gerçekleri öldürmeye çalışıyorlar. Haber yapanlar da var bu havalarda. Biz gerçekleri yansıtmaya devam edeceğiz. Ekran karartmalarına rağmen biz yayın yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber takibi yaptığı sırada bacağından yaralanan ve çekim yapmaya devam eden Refik Tekin adına ödülü alan imc Muhabiri Halime Aktürk, Tekin’in gönderdiği mesajı okudu. Tekin, ödülü bölgede zor şartlar altında çalışan ve tutuklu bulunan meslektaşları ile ablukalarda katledilen halk adına aldığını belirtti.

Barış akademisyenlerine ödül

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan akademisyenler adına ödülleri tutuklanan dört akademisyen aldı.

Esra Mungan, yolun başında olduklarını ve daha çok mücadele etmek gerektiğini dile getirerek, “Düşüncelerimizi hayallerimizi elimizden alamazlar, baskılayamazlar” dedi.

Kıvanç Ersoy, ödülü barış ve demokrasi mücadelesi veren herkes adına aldığını belirtti.

Meral Camcı, “Söz bitmeyecek. Akademide üretilen sözü öldürememişler. O sözü üretmeye, barış ve demokrasi olarak dönene kadar devam edeceğiz” dedi.

Muzaffer Kaya ise, ödülü tüm akademisyenler adına aldığını belirterek İHD’den ödül almanın kendisi için önemli olduğunu söyledi.

Tören,verilen ödüller ardından koktey ile son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here