Anasayfa Haber İmece Ev İşçileri Sendikası:”Tüm ev işçilerine sigorta ve emeklilik hakkı” talep etti

İmece Ev İşçileri Sendikası:”Tüm ev işçilerine sigorta ve emeklilik hakkı” talep etti

Paylaş

İmece Ev İşçileri Sendikası üyeleri, ev işçilerinin sosyal güvenlik haklarını düzenleyen ve 10 günden az çalışan ev işçilerine sigorta zorunluluğunu ortadan kaldıran yasal düzenlemeyi de içeren 6532 sayılı torba yasaya tepki gösterdi.

680x680nc-ist-300315-ev-iscileri-aciklama5

İmece Ev İşçileri Sendikası üyeleri, ev işçilerinin sosyal güvenlik haklarını düzenleyen ve 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan 6532 sayılı “Torba Kanuna” ilişkin İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Gökkuşağı Kadın Derneği, HDP İstanbul İl Örgütü yöneticileri ve Yeni Demokrat Kadın üyesi kadınların da katıldığı açıklamanın düzenlendiği salona, “Tüm ev işçilerine sigorta ve emeklilik hakkı” yazılı pankart asıldı. Açıklamada ilk olarak konuşan Avukat Sevgi Evren, yasa ile 10 günden az çalışan ev işçilerinin sigorta hakkının ellerinden alındığını söyleyerek, “10 günden az çalışan ev işçileri ücretlerinin yüzde 2’si meslek hastalığı ve iş güvenliği primi olarak kesilecek. İşverenlerse 10 günden az süreliğine çalıştırdıkları ev işçilerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeden ve sigorta yapmadan çalıştırabilecek” dedi.
680x680nc-ist-300315-ev-iscileri-aciklama3
Merkez medyada “Ev işçilerine müjde” başlıklı haberlerle servis edilen yasanın sanılanın aksine ev işçilerinin yasal haklarını gasp ettiğine dikkat çeken Evren, “Torba yasa çalışma süresine göre ev işçilerini ayırıyor, 10 günden az çalışan ev işçilerinin sigorta haklarının ellerinden alıyor. İşveren 10 günden az süreliğine çalıştırdıkları ev işçilerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeden ve sigorta yapmadan çalıştırabilecek” diye konuştu.

Ardından İmece Ev İşçileri Sendikası adına yapılan basın açıklamasını okuyan sendika başkanı Ayten Kargın, torba yasaya göre 10 günden az çalışan ev işçilerinin sosyal güvenceye erişmek için potansiyel haklarının dahi ellerinden alındığını söyleyerek yasanın suiistimallere oldukça açık olduğunu belirtti.

İşverenlerin yasadan kaynaklanan boşluğu kötüye kullanma ihtimalinin bulunduğunu belirten Kargın, şöyle devam etti: “Bizler, ev işçileri olarak 1 Nisan tarihini zafer değil, ayırımcılık ve kölelik günü olarak kaydediyoruz. Köleliğe son verilmesi için ILO’nun ‘Ev İşçilerine İnsana Yakışır İş Sözleşmesi’nin imzalanmasını ve yürürlüğe konmasını talep ediyoruz. 10 gün kriteri acilen Torba Yasa’dan çıkarılmalıdır. Bunun yanı sıra ev işçisi çalıştıranların çalıştırdıkları işçileri sigortalamaları için teşvik verilmeli ve işçilerin sigortaları 5 yıl boyunca genel bütçeden karşılanmalıdır.”

Ev işçisi Aslıhan Sertkaya ise, yıllarca sigortasız çalıştığını ve işverenin taşınırken kendisine hiçbir ücret ödemediğini söyleyerek, mağduriyetini dile getirdi. Nuray Akkaya isimli ev işçisi de, yıllardır farklı yerlerde sigortasız olarak çalıştığını ve yeni yasanın sigortasız çalıştırmanın önünü açtığını kaydetti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here