Anasayfa Haber İmralı heyeti Kandil’den döndü. KCK: “AKP süreci zorlamasın”

İmralı heyeti Kandil’den döndü. KCK: “AKP süreci zorlamasın”

Paylaş

ANKARA (DİHA) – PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı’da görüştükten sonra Kandil’e giderek KCK yetkilileri ile görüşen İmralı heyetinin, görüşmenin ayrıntılarına ilişkin yaptığı açıklamada, “AKP Hükümetinin süreci zorlayan bu tehlikeli politikalardan vazgeçmesi gerektiği belirtilmiş, müzakere sürecini güçlendirecek demokratikleşme adımlarını hayata geçirmesinin önemi heyetimize aktarılmıştır” vurgusu yapıldı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı’da görüştükten sonra Kandil’e giderek KCK yetkilileri ile görüşen İmralı heyeti, görüşmenin ayrıntılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 22 Ocak tarihinde Kandil’de KCK yetkilileri ile 7 saat süren bir toplantının yapıldığı belirtilirken, toplantıda; çözüm süreci, Kobanê ve Şengal başta olmak üzere Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin ana gündem olarak değerlendirildiği ifade edildi.


heyet
Açıklamada şunlar kaydedildi: “KCK yetkilileri, toplantıda; çözüm süreciyle ilgili Sayın Öcalan’ın sunduğu müzakere taslağı ve takvimlendirmeyi esas aldıklarını, hareketin tüm birimlerinin bu doğrultuda önemli bir yoğunlaşma içerisinde oldukları bilgisini heyetimize aktarmıştır. Ancak KCK yetkilileri, AKP Hükümetinin hala müzakere sürecine ciddi yaklaşmadığı ve süreci kalıcı çözüme götürecek takvimlendirmeyi aşındırma tutumunun devam ettiğini ifade etmiştir. Bu durumu aşmak için, zaman kaybetmeksizin sürecin hızlandırılması, süreci zorlayan uygulamalardan AKP Hükümetinin vazgeçmesi gerektiği belirtilmiştir.”

‘Yetkililer Cizre’deki ölümlerin kabul edilemez olduğunu söyledi’

Toplantıda KCK yetkililerinin Cizre’de yaşanan çocuk infazlarının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptığı belirtilirken, Kürdistan illerinde halen gözaltı ve tutuklama şeklinde devam eden siyasi soykırım operasyonlarının da sert bir şekilde eleştirildiği kaydedildi. Açıklamada, “KCK olarak bu zorlayıcı tablo karşısında bile gerek yaptıkları açıklamalar, gerekse de ortaya koydukları tutum ile müzakere sürecinin sorumluluğunu esas alan bir yaklaşım ortaya koyduklarını belirtmiş, aynı sorumlu duyarlılığın AKP Hükümeti tarafından gösterilmediği tespitini heyetimize aktarmışlardır. Görüşmede; AKP Hükümetinin süreci zorlayan bu tehlikeli politikalardan vazgeçmesi gerektiği belirtilmiş, müzakere sürecini güçlendirecek demokratikleşme adımlarını hayata geçirmesinin önemi heyetimize aktarılmıştır” ifadelerine yer verildi.

‘Temaslar önümüzdeki günlerde de devam edecek’

Ayrıca toplantıda; Kobanê ve Şengal’de,YPG-HPG-YBŞ-YPJ öncülüğünde yürütülen direnişin önemli bir aşamaya geldiğinin tespit edildiği, Kürt halkı başta olmak üzere Bölgedeki tüm halklar açısından tarihi gelişmelerin önünü açacak olan hamlesel sürecin yakından takip edildiği bilgisinin paylaşıldığına dikkat çekilen açıklamada son olarak, “Özellikle Türkiye’nin Kobanê politikasında çözümsüzlük ısrarının devam ettiği ifade edilmiş, insani koridor gibi en temel taleplere bile cevap verilmemesinin yol açabileceği bölgesel tehlikelere dikkat çekilmiştir. Heyetimizin çözüm süreci kapsamındaki görüşme ve temasları önümüzdeki günlerde devam edecektir” denildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here