Anasayfa Haber İmralı Heyeti’nin Ağrı Raporu: Devlet ateşkesi ihlal etti

İmralı Heyeti’nin Ağrı Raporu: Devlet ateşkesi ihlal etti

Paylaş

Ağrı’da yaşanan provokasyonu yerinde incelemek amacıyla bölgeye giden İmralı Heyeti üyeleri, hazırladıkları raporunu açıkladı. Heyetin İmralı’ya yapacakları ilk ziyaretle PKK Lideri Abdullah Öcalan’a da sunacakları raporda, Ağrı Valisi’nin provokasyonda bizzat yer aldığı, askerin günler öncesinden operasyon hazırlıklarına başladığı belirtilerek, devletin bu operasyonla ateşkesi ihlal ettiği kaydedildi.

Ağrı’da yaşanan provokasyonu yerinde incelemek için bölgeye giden İmralı Heyeti üyeleri, izlenimlerini içeren raporu kamuoyuna açıkladı. İlk İmralı ziyaretinde PKK Lideri Abdullah Öcalan ile de paylaşılacak olan raporda, heyetin incelemelerde bulunmak üzere 13 Nisan tarihinde gittiği bölgede görgü tanıkları, köylüler, yerel kaynaklar ve kanaat önderleri ile yapılan görüşmeler doğrultusunda olayın başlangıcından sonuna kadar yaşanan tüm gelişmelerle ilgili kapsamlı bilgiler paylaşıldı.

‘Yaralıları halk kurtardı’

Her yıl bölgenin çeşitli yerlerinde düzenlenen Fidan Dikme Festivali’nin bu yıl Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarı Tütek Köyü yakınlarında planlandığı belirtilen raporda, herkese açık olan bu festival için platform inşa edildiği, ancak gerekli hazırlıklar zamanında tamamlanamadığından dolayı etkinliğin 11 Nisan tarihine ertelendiğini kaydedildi. Olay günü yaşananlar ise şu sözlerle anlatıldı:

“11 Nisan sabahı, güneşin doğuşuyla birlikte etkinlik organizasyonunda görevli iki kişi, yanlarında götürdükleri pankartla birlikte platformu hazırlamak için festival alanına hareket etmiş, platformun kurulduğu bölgeye geldiklerinde geceden mevzilendiği öğrenilen askerlerin ateşiyle karşılaşmışlardır. Bu saldırı sırasında Diyadin DBP eski İlçe Eşbaşkanı Cezmi Budak hayatını kaybetmiş, Meya-Der yöneticisi Cenap İlboğa da ağır yaralanmıştır. Sabah saatlerinde Ağrı’nın tüm ilçelerinden festivalin yapılacağı alana kitlesel gidişler başlamış, ancak halk, Yukarı Tütek Köyü girişini ablukaya alan ve ellerinde Valilik kararı bulunduğunu ileri süren askeri güçler tarafından engellenmiştir. Bu arada askeri operasyonun başlatıldığı bilgisini alan, aralarında DBP, HDP yöneticilerinin de bulunduğu sivil halktan oluşan gruplar tüm engellemelere rağmen farklı yollardan festival alanına ulaşmışlardır.”

‘Operasyon hazırlığı günler öncesinden yapıldı’

Olay bölgesine giren sivil halktan gurupların, yaşamını yitiren Cezmi Budak ve yaralı Cenap İlboğa ile yaralı askerleri dağdan aşağılara doğru indirerek, hastanelere bizzat ulaştırdığı bilgisinin teyit edildiği raporda, “Bu şekilde ölüme terk edilen yaralıların kurtarılmasını sağlamışlardır. Bu konudaki fotoğraf ve video kayıtları yazılı ve görsel iletişim organlarında da yer bulmuştur” denildi.

Raporun devamında heyetin izlenimlerine de yer verildi. Bu izlenimler raporda şöyle yer aldı:
“Askeri güçlerin 10 Nisan gecesi, festival platformuna yakın bölgeye ‘PKK’liler bulunduğu’ gerekçesiyle operasyon başlattığı ve çatışmaya neden olduğu, ertesi gün de devam eden çatışmalarda bir PKK’linin yaşamını yitirdiği, birçok askerin de yaralandığı anlaşılmaktadır. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Hükümet yetkililerinin ‘PKK’lilerin halka seçimlerde oy verme baskısı yaptığı’ yönündeki açıklamalar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü halk festival alanına gitmeden çatışma başlatılmış, halkın bölgeye gitmesi zaten engellenmiştir. Festival alanına gidemeyen, toplanamayan halka örgüt propagandası yapıldığı iddiası tümüyle temelsizdir, asılsızdır. Gerçekleştirdiğimiz diyaloglardan edindiğimiz bir başka ayrıntı da şöyledir: Festival alanına yakın korucu köylerine bir kaç gün öncesinden askeri birimlerin yerleştiği ve operasyon bölgesine korucu köylerinden geçiş yapıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Dolayısıyla operasyon hazırlığının günler öncesinden yapıldığı anlaşılmaktadır.”

‘Ateşkes ihlal edildi’

Askeri operasyonla ateşkesin açıkça ihlal edildiği bilgisini paylaşan İmralı Heyeti devamında şu görüşlere yer verdi:

“Bu planlı askeri operasyonla devlet güçleri tahkim edilmiş ateşkesi açıkça ihlal etmişlerdir. Yaşanan son olay ve çözüm sürecinde oluşan tıkanıklık son derece önemsediğimiz İzleme Kurulu’nun ne kadar hayati bir önem taşıdığını bir kez daha göstermiştir. Ağrı’da yapılan operasyonun içinde bulunduğumuz seçim süreciyle bağlantılı olduğu açık ve net görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanının, Sayın Başbakanın ve Hükümet yetkililerinin Ağrı olayının hemen akabinde HDP’yi hedef alması, bu operasyonun arka planı hakkında bilgi vermektedir. HDP’nin yükselişini engelleme ve baraj altında bırakma stratejisi kapsamında bir takım provokasyonların devreye konulduğu Ağrı olayında açıkça görülmektedir.”

‘Ağrı Valisi provokasyona zemin hazırlamıştır’

Ayrıca Ağrı Valisi’nin olaydaki sorumluluğuna da açıkça işaret edilen raporun devamında, Çözüm Kurulu üyelerine bölgede inceleme yapma çağrısı yapıldı. Raporda son olarak şu görüşlere yer verildi:

“Başından buyana olayın içinde olan Ağrı Valisi izlediği tutumla bizzat provokasyona zemin hazırlamıştır. Yeni Güvenlik Yasası’nı demokratik alanı sınırlandırmak ve halkın demokratik iradesinin yansımasını engellemek için uygulamaya sokan ve ateşkes ihlaliyle olayların bu noktaya gelmesine yol açan Hükümet, yaşanan tüm bu olumsuzlukların ve kayıpların sorumlusudur. Barış ve müzakere süreci seçimlere heba edilmeyecek kadar kıymetli bir süreçtir. Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için bu tür provokasyonların önlenmesi, ateşkes ihlali başta olmak üzere sivillerin ölümüne neden olan tüm bu olayların bütün boyutlarıyla soruşturulması ve Ağrı Valisi başta olmak üzere sorumluların açığa çıkarılması gerekmektedir. Bir kez daha Sayın Başbakanı, Çözüm Kurulu üyelerini, Hükümet yetkililerini, sivil toplum örgütlerini ve duyarlı tüm kesimleri bölgeye giderek olayı bizzat yerinde incelemeye, yaşananları tanıklardan ve sivil halktan dinlemeye, ardından hukuki ve idari süreçleri başlatmaya çağırıyoruz. Hükümet ateşkesi ihlal edecek uygulama ve tutumdan derhal vazgeçmeli, çözüm sürecinin gereklerini yerine getirmelidir.

Kamuoyuna saygıyla sunarız.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here