Anasayfa Haber İnfaz edilen Erbay ve Öter son yolculuğuna uğurlandı.Polis göstericilere saldırdı.

İnfaz edilen Erbay ve Öter son yolculuğuna uğurlandı.Polis göstericilere saldırdı.

Paylaş

Gaziosmanpaşa’da katledilen Yeliz Erbay ve Şirin Öter için Gazi Mahallesi’nde düzenlenen cenaze töreninde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Kimileri iktidarın karanlık fikrilerinin etkisi altında olabilir ama bu hizayı bozanlar oldu ve olacak. En başta da kadınlar bozacak bu hizayı. Bir yandan ölüm var zulüm var ama bir yandan da bu zulme karşı başı dik, alnı ak direnenler var” dedi.

İstanbul’da Gaziosmanpaşa’ya bağlı Karadeniz Mahallesi’nde dün katledilen Yeliz Erbay ve Şirin Öter için Gazi Cemevi’nde binlerce kişinin katılımıyla tören düzenlendi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Milletvekili Garo Paylan, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, SKM, YDK, KJA üyelerinin de katıldığı törende kızıl bayraklar ile katledilen kadınların fotoğrafları taşındı.

Erbay ve Öter’in cenazesi alkış, zılgıt ve “Şehit namirin” sloganları eşliğinde kadınlar tarafından omuzlanarak mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi. “Kürdistan şehitleri ölümsüzdür”, “Jin, jiyan, azadi” , “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”, “Komünist kadınlar ölümsüzdür” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşe kısa bir ara verilerek, Erbay ve Öter’in mücadeleleri anlatıldı.

‘O Saray’ı yerle bir edeceğiz’

SKM Sözcüsü Fadime Çelebi, Saray’ın güçlerinin kadınları katletmeye deva ettiğine dikkat çekerek, “Biz o sarayı başlarına yıkacağız. O Saray’ı yerle bir edeceğiz. Yeliz ve Şirin yoldaşımıza söz veriyoruz ki sosyalist kavgamızda yüz binlerce Yeliz ve Şirin olacağız” dedi.

‘Bu diktatörlük kadınları katletmeyi sürdürüyor’

Çelebi’nin ardından konuşan ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, “Bu kadınlar ki o polis kuşatmasında direndikçe güzelleşen ve güzelleştikçe yolumuzu aydınlatan kadınlardı. Şirin’i Gazi’nin kadınları çok iyi tanıyor. Birlikte afiş astınız, eylemlere gittiniz. Dersim’in asi kızını size uzun uzun anlatmayacağım. Ama Yeliz’i anlatacağım. Yeliz, efeler diyarının direnişçi geleneğini, İstanbul’un varoşlarına taşıdı” diye konuştu. AKP’nin Kürdistan’da katliamlarla can almaya devam ettiğini hatırlatan Ulusoy, “Katliam yapmadığı, can almadığı neredeyse tek bir saat kalmadı. Bu diktatörlük batıda da katliamlara karşı ‘dur’ diyecek, halkların mücadelesini örecek kadınları katletmeyle öne çıkıyor. İşte Yeliz ve Şirin’in katledişi bu politikaların ürünüdür” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise 2 sosyalist kadının şahadetinin özgürlük için direnen bütün kadınların şahadeti olduğuna vurgu yaparak, “Nasıl ki onların taşıdığı o özgürlük bayrağı elden el dolaştıysa Yeliz ve Şirin’in direniş bayrağı hepimizin üzerinde kadınların elinde dalgalanan bir bayrak olacak” diye konuştu.

‘Kadınlar bu hizayı bozacak’

AKP’nin hak, hukuk, eşitlik, özgürlük ve adalet olmadan sadece canlı cenaze gibi dolaşan, kendine itaat eden bir toplum yaratmak istediğini kaydeden Yüksekdağ, “İstiyorlar ki milyonlar karşılarında hizaya dizilsin. Kimileri iktidarın karanlık fikrilerinin etkisi altında olabilir ama bu hizayı bozanlar oldu ve olacak. En başta da kadınlar bozacak bu hizayı. Bir yandan ölüm var zulüm var. Ama bir yandan da bu zulme karşı başı dik, alnı ak direnenler var. Nusaybin, Sur, Silopi, Dargeçit, Cizre ve İstanbul’da. Her yerde direnenler oldukça iktidar istediğini elde edemeyecek” dedi.

‘Şirin ve Yeliz’in şahsında yaşamak direnmektir’

Yüksekdağ, Kürdistan’da her gün insanlar öldürülürken ve insanlık dışı vahşete maruz kalırken durmanın “haram” olduğuna vurgu yaparak şöyle devam etti: “Kürt halkı katledilirken bu zulme gözlerimizin kapanması imkansız. İşte Batı’da katledilen kadınlar bize ‘durmayın’ dediler. Kurtuluş ya hep beraber bu zulmün ve darbe karanlığının içinden çıkacağız ya hep beraber bu barikatları yara yara hepimizin özgürlüğünü alacağız ya da bu darbe karanlığı hepimizi birlikte boğacak. Bugün işte yaşamak direnmektir. Her yerde karanlık rejim karşısında direnmektir. Şirin ve Yeliz’in şahsında yaşamak direnmektir diyoruz. Kadınlar olarak özgürleşmek direnmektir diyoruz. Şirin Gazi’nin kızıydı. Hepinizin aklında onunla ilgili hatıralar vardı.”

Konuşmaların ardından kitle Gazi Mezarlığı’na doğru yürüyüşüne devam etti. Cenazeler yürüyüşün ardından mezarlığa getirilerek, alkış ve marşlar eşliğinde toprağa verildi.

Cenaze töreninden sonra polis saldırısı

 – Polis tarafından infaz edilen Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in Gazi Mezarlığı’nda defnedilmesinin ardından dağılan kitleye, polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.
Gaziosmanpaşa’ya bağlı Karadeniz Mahallesi’nde kaldıkları evde polislerce infaz edilen Yeliz Erbay ve Şirin Öter’in Gazi Mahallesi’ndeki Gazi Mezarlığı’nda toprağa verilmesinin ardından cenaze törenine katılan binlerce kişiye polis, biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. Saldırı sonrası özsavunma geçen kitle ve polis arasında çıkan çatışmalar ara sokaklara yayıldı.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here