Anasayfa Haber İngiliz Guardian Yazarı Simon: Erdoğan’ın Putin tarzı iktidar stratejisini yazdı

İngiliz Guardian Yazarı Simon: Erdoğan’ın Putin tarzı iktidar stratejisini yazdı

Paylaş

İngiliz basınında Guardian  Türkiye’yle ilgili bir analize yer verdi.

Gazetenin yazarlarından editör, Simon Tisdall’in analizi “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin tarzı bir süper başkanlığı hedeflediğini, muhalefet partilerinin bunun parlamenter demokrasiyi sonlandırabileceği ve gerçek bir diktatörlükle sonuçlanabileceği uyarısını yaptığını” yazdı.

Simon  şöyle devam ediyor:

“Neo-İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucusu ve lideri Erdoğan, 2003 yılında Başbakan olmasından sonra Türkiye’yi, git gide artan oranda otoriter bir tarzda yönetti. Dördüncü dönem (başbakan olma) arayışı parti kurallarıyla engellendiğinden, geçen Ağustos’ta Cumhurbaşkanı oldu ve o dönemden beri yürütme gücünü artırmak için manevralar yapıyor.”

“Strateji Vladimir Putin’in, 2000’den beri Moskova’da görevde kalmasını sağlayan, devlet başkanlığından başbakanlığa yön değiştirip sonra yeniden devlet başkanlığına dönmesi stratejisine benziyor. Pakistan’da Pervez Müşerref de benzer bir numara çevirmişti.”

“Erdoğan’ın, giderek muhalif sokak protestolarına ve bağımsız gazeteciliğe karşı yasaklamalarla anılmasıyla ilgilenmediğini” belirliyor.

“Bunu yerine, 7 Haziran’daki genel seçimlere AKP’nin, büyük çoğunluğu alması için yoksullara ve kırsal kesimden dindar seçmenlere bel bağlıyor. Teoride, istediği anayasal değişiklikler bunun ardından kabul ettirilebilir.”

Simon Tisdall bu nedenle Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Erdoğan’a “hükümetin Kürt politikasına burnunu sokmayı durdurmasını söylemesinin” ardından başlayan tartışmaların nedenini de çözüm süreci ile ilgili tespit ediyor.

Yazar “Türk seçmenler ile Ankara’nın Suriye ve terörizm üzerine işbirliğinden kaygılı müttefikleri ABD ve AB ülkeleri için (Ülkeyi) kimin yönettiğiyle ilgili bir soru işareti mevcut” yorumunu söylüyor.

Tutuklu PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’taki olumlu açıklamasının Kürt barış sürecini ilerleteceğine dair umutların bu atışmayla göçertildiğini” yazan Tisdall ekliyor: “Ancak iktidar kavgasının neden olduğu hasar asla bu meseleyle sınırlı değil. Erdoğan’la (Başbakan arasında) ekonomi politikası, istihbarat servisinin liderliği ve (Başbakan) eleştirdikten sonra rafa kaldırılan iç güvenlik yasası üzerinden tartışma yaşandı.”

“Davutoğlu’nun etkisinin dahada azaldığını” yazan Tisdall, “Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki gerilimin cumhurbaşkanlığı yetkililerin genişletilmesi üzerinden kriz noktasına ulaşabileceğini’ söylüyor. Haber bbc den derleme

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here