Anasayfa Haber İnsan Hakları Derneği 11-12 Şubat 2015 Erbil-Maxmur-Kandil ziyareti raporunu açıkladı (19.02.2015)

İnsan Hakları Derneği 11-12 Şubat 2015 Erbil-Maxmur-Kandil ziyareti raporunu açıkladı (19.02.2015)

Paylaş

İHD Genel Merkezi bünyesinde yaklaşık 2 yıldır çalışma yürüten Barış ve Çözüm Sürecini İzleme Komisyonu bugüne değin Türkiye içerisinde çok sayıda temasta bulunmuş ve yetkililerle görüşmüştür. Çözüm sürecinin geldiği aşama itibari ile sorunun en önemli muhataplarından olan KCK yetkilileri ile görüşüldü.Bunun yanı sıra IŞID isimli çete yapılanmasının Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına yaptığı saldırıdan sonra sığınmacıların durumlarını yerinde incelendi, Irak Kürdistan Bölge Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonuna ziyarette bulunmak amacı ile 2 günlük Irak Kürdistan bölge ziyareti gerçekleşti. Ziyaret de  Uluslar arası İnsan Hakları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Alataş’ta bulunmuştur..

 

-1-988-fa4227c7af (2)

 

HEYETİN TESPİT VE ÖNERİLERİ AŞAĞIDADIR

1- Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin 5 milyon olan nüfusu Irak içinden ve Suriye’den gelen sığınmacılar ile 7 milyona çıkmıştır. Irak Merkezi Hükümetinin yaklaşık 8 aydır Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine bütçe aktarmadığı ifade edilmiştir. Dolayısıyla Irak Kürdistan Bölgesinde bulunan yaklaşık 2 milyon sığınmacının insani yardım ihtiyaçlarının karşılanması noktasında uluslar arası toplumun ve Irak Merkezi Hükümetinin daha fazla sorumluluk alması gerekmektedir.

2- Irak Kürdistan Bölgesinin DAİŞ tehdidinden korunması ve bertaraf edilmesi noktasında Irak Kürdistan’ında yaşayan Kürtler ve diğer halkların kendilerini savunmalarını sağlayacak şekilde desteklenmesi ve bu desteğin savunma gücü olarak faaliyette bulunan tüm Kürt örgütlerine yapılması, savunma faaliyeti içerisinde bulunan örgütlerin ortak koordinasyonunun sağlanmasının gerekli olduğunu belirtmek isteriz.

3- Irak Kürdistan Bölgesinde DAİŞ tehdidine karşı savunma faaliyetinde bulunan PKK/HPG gerillalarının bu faaliyetlerini sürdürmesini ve peşmerge güçleri ile 10 koordineli olarak savunma faaliyetlerini devam ettirmesi gerektiğini belirtmek isteriz.

4- Türkiye’deki barış ve çözüm sürecinin cesaretlendirilmesi ve ilerletilmesi ile Suriye ve Irak’ta DAİŞ tehdidine karşı mücadele eden PKK’nin uluslararası alandaki konumunun tartışılması ve buna uygun olarak siyasi pozisyonunun yeniden belirlenmesi ve böylece Kürt halkının savunulmasının önündeki engelerin kaldırılması gerektiği kanaatindeyiz.

5- Mahmur Kampının BM Kampı olmasından kaynaklı olarak BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin kampta yaşayanların sorunlarının giderilmesi noktasında daha etkili tedbirler almasını, Irak Merkezi Hükümeti ile Irak Kürdistan Bölgesel yönetiminin kampta yaşayanların hukuksal ve sosyal sorunlarının giderilmesi noktasında daha yapıcı rol oynaması gerektiğini belirtmek isteriz.

6- Türkiye’de devam eden barış ve çözüm süreci kapsamında heyetimiz çatışmasızlığın kalıcı hale gelmesi gerektiğini KCK yetkililerine aktarmış ve çatışmasızlığın mutlaka sürdürülmesi gerektiğini ifade etmiştir. Çatışmasızlığın devamı ile birlikte sorunun çözümü noktasında Kürt siyasal hareketinin temsilcisi olan Abdullah Öcalan ile hükümetin yetki verdiği devlet görevlilerinin izleme kurulu tanıklığında müzakerelere başlamasının gerekli olduğu, müzakerelere başlanmaması halinde ise sürecin sona erme riski ile karşı karşıya olduğu tespiti yapılmıştır.

7- Barış ve çözüm süreci kapsamında açıklık ilkesi uyarınca devlet/Abdullah Öcalan görüşmeleri ile Abdullah Öcalan/HDP heyeti görüşmelerinin kamuoyuna açıklanması gerektiği ve böylece tek taraflı yaratılmak istenen algının ortadan kalkacağı, halkın bilgilenme hakkının gereğinin yerine getirilmesi gerektiği tespiti yapılmıştır.

8- Barış ve çözüm süreci kapsamında barışın toplumsallaştırılması bakımından sivil toplum örgütlerinin ve ilgili tüm demokratik kitle örgütlerinin daha fazla inisiyatif alabilmesi için sık sık bilgilendirilmeleri gerektiği tespiti yapılmıştır.( İHD internet sitesi)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here