Anasayfa Haber İnsan Hakları Derneği Heyeti:Kayıt dışı kişiler operasyonda!

İnsan Hakları Derneği Heyeti:Kayıt dışı kişiler operasyonda!

Paylaş

 

 5 gündür sıkıyönetimin sürdüğü Nusaybin’e girişleri engellenen Mardin Barosu, İHD ve MHD’den oluşan heyet, izlenimlerini paylaştı. Çarpıcı bir bilgiyi de paylaşan heyet, “Nusaybin ilçesinde kayıt dışı kişilerin operasyonlarda yer aldığı bilgisi edinilmiştir” dedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı 5’inci gününe girdi. Sıkıyönetimden dolayı ilçeye giriş çıkışlar da asker ve polisler tarafından engelleniyor. İlçeye dün gitmek için Mardin Barosu, İnsan Hakları Derneği ve Mezopotamya Hukukçular Derneği Mardin şubeleri temsilcilerinden oluşan heyet, ilçeye alınmadı. Dün yaşananları paylaşan heyet, izlenimlerini şöyle aktardı: “STK’ler, HDP ve milletvekilleri tarafından oluşturulan 80 araçlık bir konvoy, Nusaybin-Mardin-Kızıltepe üç yolunun kolluk görevlileri tarafından kapatılmış olması nedeni ile ara yollardan ipek yoluna çıkarak, Nusaybin girişine kadar gitmişlerdir. Burada oluşturulmuş resmi barikatlar yüzünden Nusaybin ilçesine giriş yapılamamıştır. Milletvekilleri tarafından yapılan görüşmelerden bir netice alınmaması nedeni ile girişte bulunan kitle beklemeye başlamıştır. Nusaybin ilçe merkezi ile yapılan görüşmelerde abluka altına alınmış mahallerde yoğun top atışı, elektrik kesintisi olduğu bilgisi alınmıştır. Sokağa çıkma yasağının devam etmesi halinde gıda, sağlık gibi benzeri ihtiyaçların ciddi anlamda artacağı ifade edilmiştir.”

Kayıt dışı kişiler operasyonda

Saldırılarda yaralanan Mehmet Ermez (17), Özgür Çıray (37), Cemil Hemsi (25), Musa Akçin (65) ve Jiyan Erçik (14) adlı yurttaşların ziyaret edildiğini belirten heyet, çarpıcı bilgiyi de paylaştı. “Alınan bilgiler göre, Nusaybin ilçesinde kayıt dışı kişilerin operasyonlarda yer aldığı bilgisi edinilmiştir” şeklinde bir bilgiye dikkat çeken heyet, bu bilginin de teyit edildiğinin altını çizdi.

‘Devlet bilineni tekrar ediyor’

Sokağa çıkma yasağının yaşam hakkı ihlali olduğunu vurgulayan heyet, “Mardin Valiliğin son yaptığı açıklama dikkate alındığında bu yasağın ne zaman kalkacağına dair somut bir bilgi bulunmamaktadır. Devlet bilineni tekrar ediyor” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here