İnsan Hakları Örgütleri : “Ege’de Ölümlerin Nedeni Devlet Politikaları”

Paylaş

İnsan hakları örgütleri, Ege Denizi’nde yaşanan mülteci ölümlerine ve Avrupa’da mültecilere yönelik ırkçı saldırılara dikkat çekmek, mültecilerle dayanışmak için ortak basın açıklaması yaptı.

İzmir, Alsancak ÖSYM önünde dün saat 16.00’da bir araya gelen sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, “sınırları açın, güvenli geçişi sağlayın”, “ırkçılığa hayır”, “iltica bir insan hakkıdır” yazılı dövizlerle taleplerini dile getirdiler.

Mültecilerle Dayanışma Derneği İdare Koordinatörü Pırıl Erçoban bianet’e yaptığı açıklamada, mülteci haklarının maliyet hesabından çıkarılması gerektiğini söyledi:

“Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da,  her gün insanlar açlıktan, bombalardan ölüyor. Bu insanlar gerçekten kaçmak zorundalar ve bunu yaparlarken, devletlerin sınırlarına kale duvarları örmesi, tel örgüler çekmesi ve aman bize gelmesin de ne olursa olsun mantalitesi ile bu işe bakılması gerçekten insanın içini acıtıyor.

Ege, Akdeniz insan mezarlığı oldu. Artık bunu bir maliyet hesaplamasından çıkartıp insanca, ne olduğunu düşünerek hem bütün devletlerin hem bütün insanların bir muhasebe yapması gerekiyor. Bu ölümlerin nedeni, devletlerin politikaları, insanların tavırları, tutumlarıdır.”

Basın açıklamasını okuyan Dilan Taşdemir de “okul çağındaki mülteci çocukları bile ağır işlerde yok pahasına çalışmaya iten, kız çocuklarını erken yaşlarda evliliklere zorlayan, mültecilere insan onuruna aykırı hayatlar yaşatan koşulların kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Açıklamada, Avrupa Birliği fonları ile inşa edilen Erzurum Aşkale Geri Gönderme Merkezinden, savaş nedeniyle ülkesinden kaçan mültecilerin sınır dışı edildiği belirtilerek, “Aslında olması gerekenin, uluslararası koruma ihtiyacı olan herkese mülteci hakkı verilmesidir” denildi.

“Denizlerde yaşanan mülteci ölümlerinin sona ermesi için Avrupa Birliğini düzenli geçiş yollarını sağlamaya ve mültecilerin Türkiye gibi ülkelerde durdurulmasına yönelik anlaşmalardan vaz geçmeye çağırıyoruz.” (Gİ/AS)

Ortak açıklamayı imzalayan kurumlar: Halkların Köprüsü Derneği, Mülteci-Der, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, Mazlum Der İzmir Şubesi, Mülteci Dayanışması, Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi, Konak Kent Konseyi, Karabağlar Kent Konseyi Mülteci Çalışma Grubu, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Barış İçin Kadın Girişimi-İzmir, Toplumcu Psikologlar, Engelliler Federasyonu.

Bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here