İnsanlar ölüyor ,Sur’da bir asker ve bir polis Cizre’de bir sivil hayatını kaybetti.

Paylaş

 

Sur’da bir asker ve bir polis hayatını kaybetti

 

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur’da çıkan çatışmada bir polis ve bir astsubay hayatını kaybetti, beş asker ve iki polis de yaralandı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı 56. gününe girerken, ilçede çıkan çatışmada bir polis ve bir astsubay hayatını kaybetti.

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede çatışmalar devam ederken, çatışmalarda iki polis ile altı asker  yaralandı.

Yaralılar ambulanslarla çatışma bölgesinden alınarak, Diyarbakır Asker Hastanesi’nde kaldırıldı.

Yaralılardan durumu ağır olan bir polis ile bir astsubay hayatını kaybetti.

Diyarbakır Sur’da altı mahallede sokağa çıkma yasağı 56. gününe girerken, Sur Kaymakamlığı tarafından bugün saat 11.30 itibariyle Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp Mahalleleri ile Melikahmet Caddesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu.

 

İçişleri Bakanlığı’nda Cizre bekleyişi

ANKARA (DİHA) – Cizre’de “vahşet bodrumu”nda yaşanılanları İçişleri BAkanlığı yetkilileriyle görüşen HDP’li milletvekili heyeti, bakanlıktaki bekleyişini sürdürüyor. Heyetin görüştüğü İçişleri Bakanı Yardımcısı Sebahattin Öztürk, heyete yaralıların hastaneye kaldırılması için yereldeki yöneticilerle görüşeceğini aktardı.
Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde günlerdir bir bodrumda bulunan ve devlet güçlerinin saldırılarından dolayı hastaneye kaldırılamayarak, saat saat ölüme yaklaşan 24 yaralının durumu ciddiyetini korurken, İçişleri Bakanlığı’na giden HDP’li milletvekilleri temaslarını sürdürüyor.HDP’li heyette bulunan Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP’li milletvekilleri Osman Baydemir ve Meral Danış Beştaş, bakanlıkta İçişleri Bakanı Yardımcısı Sebahattin Öztürk ile görüştü. Öztürk, HDP’li milletvekilleri yaralılara ulaşılabilmesi için Cizre’deki yetkililerle görüşeceklerini aktardı. Görüşmede bu açıklamanın yapılmasına rağmen yaralılar halen hastaneye kaldırılamazken, heyetin bakanlıktaki bekleyişi devam etmekte ve sorunun bir an önce çözümü için süreci takip etmekte.

Heyette bulunan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Bakan yardımcısı Sebahattin Öztürk ile bir görüşme gerçekleştirdikleri ve kendisinin de Cizre’deki devlet yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdiğini aktardı. Beştaş, kendilerine sorunun çözüleceği ve yaralıların hastaneye kaldırılacağının söylendiğini ancak halen bu yönlü bir gelişmenin olmadığını belirtti.

Beştaş, yaralıların hastaneye sevki gerçekleşinceye kadar bakanlıktaki bekleyişlerini sürdüreceklerini

 

cizre

Cizre’de bodrumda mahsur kalanlardan biri daha hayatını kaybetti

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde saldırılarda yaralanan ve bir binanın bodrum katında bulunan 24 yaralıdan Nusret Bayer hayatını kaybetti.

Bayer’in kan kaybından yaşamını yitirmesiyle 5 gündür hastaneye kaldırılmaları engellendiği için yaşamını yitirenlerin sayısı 5’e çıktı.

Binada hala aralarında çocukların da olduğu 23 yaralı bulunuyor.

Ne olmuştu?

Şırnak’ın Cizre ilçesinin Cudi Mahallesi’ndeki 23 Ocak günü bir eve havan topu isabet etmiş, aralarında Azadiya Welat gazetesinin yazı işleri müdürü Rohat Aktaş’ın yanı sıra Cizre Halk Meclisi Eş Başkanları ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi üyesi Mehmet Yavuzel’in de aralarında olduğu kişiler yaralanmıştı.

Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç, yaralılardan, S.I (15), V.Ç. (13) ve Nusret Bayer’in sağlık durumunun kötüye gittiğini belirtmişti.

Tunç, geç olmadan kamuoyunun artık harekete geçmesi gerektiği çağrısı yaparak, “Burada yaşanacakların sorumlusu Erdoğan’dır. İnsanım diyen herkes buraya akmalı. Buraya sessiz kalanlar da Erdoğan kadar suçlu olacaktır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise dün belirttikleri gibi yaralıların ailelerinden kadınlarla buluşarak eve ulaşmak için ilerleyen saatlerde mahalleye gideceklerini söylemişti.

Yaralıların durumlarının kötüleşmesi üzerine dün, Sarıyıldız, Şırnak Valisi ile görüşmüştü. Mahalleye belediyenin ambulansının girerek yaralıları alıp İpekyolu’na gelecek 112 Acil servis ambulanslarına taşınması önerisini reddeden Vali, yaralıların mahalleden yürüyerek çıkması yönünde açıklamada bulunmuştu.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 günü sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti

imc,diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here