Anasayfa Haber İnsanları ,Hayvanları katledilen Roboskililer Şirit Yaylasına çıktı.Askerler şimdilik onları takip ediyor.

İnsanları ,Hayvanları katledilen Roboskililer Şirit Yaylasına çıktı.Askerler şimdilik onları takip ediyor.

Paylaş

Şirit Yaylasına göç eden Roboskililer, direnişlerini 2’nci gününde sürdürüyor.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyündeki askerlerin doğa ve hayvanlara yönelik katliamları sonucu Roboski halkının göç ettiği Şirit Yaylası’ndaki direnişi 2’nci gününde devam ediyor. Roboskililerin kararlığı sürdükçe bölgeye sevk edilen askerlerin sayısı da artarken, sabah saatlerinde Roboski köyünün Hodana Yaylası geçişi kullanılarak Şirit Yaylası yakınlarına yeni bir sevkıyat daha yapıldı. Askerlerin bölgeye yığılmasının yanı sıra Gülyazı Alay Komutanlığı’nda köy korucularının da katılımı ile direnişe katılımların engellenmesine dönük toplantı alındığı belirtildi.

Direniş alanından ‘İç Güvenlik Paketi’ne tepki
680x680nc-srnk-29-03-15-roboski-sinir-direnisi-2-gununde3
Kadınların yoğun katılımı ile sürdürülen direnişte, Roboskili gençler de yöresel kıyafetler ile yer alıyor. Yakılan ateşler etrafından devam eden direnişin en yoğun konuşulan konusu ise “İç Güvenlik Paketi”. Şal û şepîk kıyafetinin suç unsuru sayıldığı yasaya tepki gösteren yurttaşlardan Haşim Encü, “Dedelerimiz bu kıyafetleri giydi, babalarımızda giydi, biz de giymeye devam edeceğiz” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here