Anasayfa Haber İPSOS Anketi: Türkiye’nin Durumundan memnun musunuz ? Hayır %85

İPSOS Anketi: Türkiye’nin Durumundan memnun musunuz ? Hayır %85

Paylaş

IPSOS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından 1309 kişi üzerinde, çift yönlü hata payı yüzde 2.5 olmak üzere yüzyüze bilgisayar destekli soru anketi tekniğiyle gerçekleştirildi.

Türkiye kötüye gidiyor

Anket sonuçlarında Türkiye’nin genel durum memnuniyetinin son aylarda hızla düştüğü görülüyor. Mayıs’ta anketi yanıtlayanların yüzde 34’ü memnunken, Ağustos’ta bu oran 22’ye, Eylül’de ise 15’e düştü.

“Terör” üç ayda en önemli sorun haline geldi

Anken sonuçlarınde en çarpıcı değişim Türkiye’nin en önemli sorunu redir sorusunda yaşandı. Mayıs ayında işsizlik yüzde 28, genel ekonomi yüzde 15 ile en önemli sorunlarken, Eylül ayında “çözüm süreci/terör” yüzde 72 ile en önemli sorun olarak ortaya çıktı. Mayıs ayında “çözüm süreci/terör”ün oranı yüzde 14 idi.

Seçmenin %79’u Erdoğan’a “alana inme” diyor

7 Haziran seçim mampanyaları sürecinde Cumhurbaşkanı’nın siyasi parti lideri gibi davranması tartışmalara neden olmuştu. İPSOS anketinde bu soru “”Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim döneminde nasıl davranmalı” şeklinde soruldu. Katılanların yüzde 79’u “Partilere eşit mesafede davranmalı” yanıtını verdi; “aktif olmalı” diyenlerin oranı yüzde 16’da kaldı.

7 Haziran tercihi büyük oranda değişmiyor

Anketin 1 Kasım seçimleri sonuçlarına yönelik çıkarttığı en net ipucu ise “Oy verdiğiniz parti değişebilir mi” sorusunun yanıtındaydı. Katılımcıların yüzde 88’i oy tercihini değiştirmeyeceğini söyledi. bu da 7 Haziran seçimi sonuçlarında dramatik bir değişimin olmayacağını gösteriyor.

İşte anket sonuçları:

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here