Anasayfa Haber İran basını: “Türk birlikleri Irak ordusu tarafından kuşatıldı”

İran basını: “Türk birlikleri Irak ordusu tarafından kuşatıldı”

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Irak’la Türkiye arasındaki Başika gerginliğinde sıcak çatışma olasılığına varan gelişmeler olduğu bildiriliyor.

SOL’un İran’dan yayın yapan Tesnim Haber Ajansına dayandırdığı habere göre, Irak Gönüllü Halk Güçleri Sözcüsü Yusuf el Kelabi, Başika’daki Türk askerlerinin kuşatıldığını söyledi.

Kelabi, “Irak ordu güçleri bu gün Başika bölgesinde hızlı bir şekilde ilerleyerek bölgeyi kontrol altına almış ve Türk askerlerinin olduğu kışlayı muhasara etmişlerdir [kuşatmışlardır]. Irak ordusunun bu bölgeyi kontrol altına alması Türk güçlerini burada her türlü eylem yapma imkanını yok etmiştir ve Türk askerleri herhangi bir girişimde bulunurlarsa onlar hedef alınacaklardır” dedi.

Kelabi ayrıca, Musul operasyonun aşamalarından birisinin de Türk askerlerini operasyondan uzak tutmak olduğunu kaydetti.

Sözcü, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, beraberindeki bir heyetli Bağdat’a giderek bu konu hakkında görüşmeler yapacağını da ileri sürdü.

‘Amerikalılarla gerginlik’

Ayrıca, yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Başika kampı çevresinde Türk askerleriyle çevredeki Amerikalılar arasında gerginlik olduğu iddia edildi.

Gazeteci Hüsni Mahalli twitter hesabından paylaştığı mesajında bu gerginliğe dikkat çekti.

Adsız

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here