Anasayfa Haber Irmak: Gün ayağa kalkma günüdür

Irmak: Gün ayağa kalkma günüdür

Paylaş

 Sur’da süren ablukayı kırmak için nöbet eylemine başlayan DBP, DTK ve HDP’li seçilmişler adına konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, “Amed halkına sesleniyoruz gün ayağa kalkma günüdür. Direnişe ortak olma günüdür. Bu direniş insanlık içindir, insanlık onuru içindir, onurunu korumak içindir. Kürdistan halkının yaşadığı her yerde bu direnişe sahip çıkması gerekiyor. Bu halkın direnişine sahip çıkın ve ayağa kalkın” çağrısı yaptı.

Diyarbakır Sur’da devam eden sokağa çıkma yasağını kırmak ve imha politikalarına “dur” demek için HDP, DTK ve DBP’li seçilmişler, Melik Ahmet Caddesi üzerinde bulunan Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde başlattıkları nöbet eyleminin ardından açıklama yaptı. DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, DTK Esbaskanı Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Esbaskanı Fırat Anlı, DBP, HDP, DBP’li belediye eşbaşkanlarına çok sayıda yurttaş da destek verdi.Seçilmişler adına konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, 23 gündür Sur’da sokağa çıkma yasağının devam ettiğini hatırlatarak, “Diyarbakırlıların beyni, yüreği aklı Sur’da. Binlerce insanımız bombardıman altında. Bizler seçilmişler olarak halkımızı sorumluluğumuz gereği onları yalnız bırakmak istemiyoruz. Yasak kalkana kadar onlarla olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Diyarbakırlılar Sur’un direnişiyle yatıp kalkıyor’

Kürdistan coğrafyasında 40 yıldır acıların yaşandığı söyleyen Anlı, “Ama hiçbir dönem bu kadar ağır, toplumun tamamını esaret alan bir saldırı olmamıştı. Yaşamını yitirenler var yaralılar var ama tek bir bilgi alamıyoruz. Bir halkın tamamı cezalandırılmak mı isteniyor? Diyarbakır geçmişte de iradesini ortaya koymuştu. Eğer hala sesimizi duyan varsa, bu haksiz hukuksuzluğa son verilsin. İnsanlarımız bu katliamlara daha fazla sabır göstermeyecek. Tankın topun şehir merkezinde ne işi var? Bir yandan insanlar katlediliyor, bir yandan şehir ablukaya alınıyor. Bir ay önce Baro Başkanı Tahir Elçi Dört Ayaklı minare önünde vuruldu. Ama hala failleri ortaya çıkarılmış değil. Ne olursa olsun biz halkımızla beraber olacağız. Ne bedel ödenmesi gerekiyorsa halkımızla ödemeye hazırız. Daha fazla acıya, kayba yol açmadan bu ablukayı kaldırın. Diyarbakırlılar, Sur’un direnişiyle yatıp kalkıyor. Halkımızla birlikte olacağız. Bu uygulama son bulana kadar eylemselliğimiz devam edecek. Bugün ses verme, birlikte olma günüdür. Direnen her kese selam olsun” diye konuştu.

‘Direnenlere selam olsun’

Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Selama Irmak, Sur’un işgali andıran bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu dile getirerek, “Amed halkına çağrımızdır, biz bu halkın seçilmişleri olarak Sur halkının yanındayız. Biz tepkilerimizi göstermeden bu abluka kalkmayacak. Ancak halkın direnişi bu ablukayı kırabilir. Amed halkına sesleniyoruz gün ayağa kalkma günüdür. Direnişe ortak olma günüdür. Bu direniş insanlık içindir, insanlık onuru içindir, onurunu korumak içindir. Kürdistan halkı yaşadığı her yerde bu direnişe sahip çıkması gerekiyor. Bu halkın direnişine sahip çıkın ve ayağa kalkın. Sonuna kadar halkımızın direnişinin yanında yer alalım. Kurt sorunu tankla topla çözülmez. Bu sorun çözüm yoluyla müzakere yoluyla çözülebilir. Sayın Öcalan’la müzakereyle çözülebilir. Siyasi taleplerin kabulüyle çözülebilir diyoruz. Nusaybin, Dargecit, Cizre, Silopi, Sur’da direnenlere selam. Biz burada olamaya devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

Yapılan açıklamanın ardından seçilmişler ve kitle, Melik Ahmet Caddesi üzerinde oturmaya başladı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here