Irmak: Sur’da Cizre benzeri bir vahşete izin vermeyeceğiz

Paylaş

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Selma Irmak, Sur’daki abluka kalkmayana kadar eylemlerinin devam edeceğini ve Cizre benzeri bir vahşetin yaşanmaması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.

93 gününe ulaşan bir kuşatma altında bulunan Diyarbakır’ın Sur ilçesi için düzenlenen toplantıda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ardından DTK Eşbaşkanı Selma Irmak konuştu. Selma Irmak sözlerine kentte dün Sur için yapılan yürüyüşten dolayı Diyarbakır halkına sonsuz teşekkür ederek başladı.

Diyarbakır halkı çok güçlü bir yürüyüşle, AKP’nin faşizmine güzel bir cevap verdiğini dile getiren Irmak, polisin saldırısı ve provokasyonun dışında bir çatışmanın yaşanmadığını ifade etti. Irmak da tıpkı Demirtaş gibi Sur’daki abluka kalkana kadar eylemlerinin durmadan devam edeceğinin altını çizdi.

Irmak, “Cizre benzeri bir vahşete izin vermemek için büyük çaba içinde olmalıyız. Ve her gün saat 16.00’da bulunduğumuz noktadan Sur’a doğru yürüyüşe geçelim. Halkımız bugün şehitlerini anmalı bir şekilde ziyaret etmelidir. Şehitleri anıp dua etmelidir. Orada yatanlar ‘Canı pahasına getirdiğimiz bu mücadeleyi’ yükseltmemizi istiyorlar. Bizler de bu sorumluluğumuzu yerine getirip direnişe büyütmemiz gerekir” dedi.

‘Kobanê gibi Cizre’ye de sahip çıkalım’

Konuşmasının devamında Cizre’de gerçekleştirilen vahşetin üzerinde duran Irmak, yasağın kaldırılmasından sonraki 17 gün boyunca vahşetin izlerinin silinmeye çalışıldığını söyledi.

Şırnak Valiliği’nin oradaki suçları ortadan kaldırmak istemesine rağmen, Cizre’ye girdiklerinde yaşanan vahşeti gördüklerini aktaran Irmak, şunları söyledi: “Birinci vahşet bodrumunda o kadar temizlik yapıp, delilleri ortadan kaldırmak istemelerine rağmen orada hala insan kemikleri vardı. Cizre yaralandı ama şehit olmadı. Cizre çok acı yaşadı ama düşmedi. Cizre halkının gözlerinde, yüreklerinde direnişi gördük. Bu vahşeti yapanlardan Cizre halkı hesap soracak. Gözlerinde bu vahşeti yapanlara karşı büyük bir öfke vardı. Halkımız evlerine döndü. Yaşamlarını yeniden sarmak için birlikte çalışıyorlar. Geçmişte olduğu gibi yine yaşamlarını kuracaklar. Cizre halkı yalnız bırakmayalım. Kobanê’ye sahip çıktığımız gibi Cizre’ye de sahip çıkalım. Onlar boyun eğmedi, biz de onlarla dayanışmalıyız. Cizre’ye her şeye ihtiyaç vardır. Elimizden gelen her şeyi Cizre için yapalım. Cizre’deki yaraların sarılması için komisyon da kurduk.”

Irmak’ın konuşmasının tamamlamasının ardından kentte yarın Sümerpark’ta yapılacağı Selahattin Demirtaş tarafından ifade edilen Cuma Namazı’na ilişkin ise HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ve HDP Ufra Milletvekili Osman Baydemir kısa birer konuşma yaptı.

Nimetullah Erdoğmuş, manevi birliğin tesisi için yarın sadece belli bir siyasi görüşe mensup çevreleri değil, Diyarbakır’da yaşayan herkesi Cuma Namazı’nı davet ettiklerini belirtti.

‘Yarın bütün dualarımız mazlumlar için olacak’

HDP’nin bütün dinamikleriyle yapmak istediği tek şeyin Sur’da katliamı önlemek olduğunu dile getiren Osman Baydemir de şunları söyledi: “Cizre benzeri bir vahşeti Sur’da yaşarsa, bu tüm coğrafyaya dayatılacak. Bu noktada ne yaparsak bu kaostan çıkabiliriz diye sormak gerekiyor. Yarın on binlerin hayırlı cuması olacak. Kime oy vermiş olursa olsun, ya da başka bir fikri olan tüm insanlarımızı yarın ki Cuma namazına çağırıyoruz. Herkesin mutlaka yapabileceği bir şey vardır. Dua yapabileceklerimiz arasında. Yarın bütün dualarımız mazlumlar için olacak. Katliamın durması için olacak” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here