Anasayfa Haber IŞİD’in 5 koldan Şengal’e saldırısıyla çatışmalar şiddetlendi

IŞİD’in 5 koldan Şengal’e saldırısıyla çatışmalar şiddetlendi

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-IŞİD sabah saat 05.00’da Irak’ın kuzeybatısındaki Şengal (Sincar) kentinea 5 koldan saldırdı. Bölgede yoğun çatışmalar yaşanıyor. ANHA, KDP’ye bağlı Ezidi Peşmergelerin Cidale köyünden geri çekilmek zorunda kaldığını bildirdi. Barzani yönetiminin medya organı Rudaw ise IŞİD militanlarının, Peşmerge güçleri tarafından püskürtüldüğünü yazdı

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, IŞİD çeteleri bugüğn (24 Ekim) sabah saat 05.00’da Şengal’e 5 ayrı koldan saldırı başlattı.

Tıl Qasab, Rambosi, Kızıl Kent ve Solaq köyleri ile Şengal çimento fabrikası yönünden başlatılan saldırılara, Kürt güçlerinin karşılık vermesiyle bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

ANHA’nın haberinde, saldırıların KDP’ye bağlı Ezidi Peşmergelerin koruduğu Cidale ve Skinye köylerinde şiddetlendiği ve Peşmerge güçlerinin Cidale köyünden geri çekilmek zorunda kaldığı belirtildi. Çatışmada yaşamını yitirenlerin ve yaralılarının olduğu aktarıldı.

ABD öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçaklarının da Peşmergelere hava desteği verdiği bildirildi. Koalisyon uçaklarının, Şengal’in Tıl İzer köyü yakınlarında IŞİD konvoyu vurduğu ve çok sayıda ölü ve yaralının olduğu belirtildi.

Rudaw: Peşmerge, saldırıyı püskürttü

Barzani yönetiminin medya organı Rudaw ise Şengal’de saldırıya geçen IŞİD militanlarının, Peşmerge güçleri tarafından püskürtüldüğünü yazdı.

Rudaw’a konuşan peşmerge komutanı Süleyman Helo Girani, IŞİD’in sabah saat 04.00 sıralarında Şengal’in batı yönünden Peşmerge mevzilerine büyük bir saldırı düzenlendiğini söyledi.

Haberde, iki saat süren çatışma sonucunda 15 IŞİD militanının öldürüldüğü, 7 bomba yüklü aracın da imha edildiği belirtildi. Helo Girani, 6 bomba yüklü aracın Peşmergeler tarafından, bir tanesinin de koalisyona ait savaş uçaklarınca vurulduğunu kaydetti.

Çatışmalarda Peşmerge güçlerinden ölü ve yaralıların olmadığı belirtildi.

(Kaynak: Sendika.Org)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here