Anasayfa Ekoloji Işıklar İklim Değişikliğine Karşı Kapandı

Işıklar İklim Değişikliğine Karşı Kapandı

Paylaş

Tüm dünyada yüzlerce kentte milyonlarca insan ve anıtsal yapı iklim değişikliğine dikkat çekmek için ışıklarını bir saatliğine kapattı.

WWF’in iklim değişikliğine dikkat çekmek için tüm dünyada düzenlediği Dünya Saati etkinliği 25 Mart saat 20.30-21.30 arasında gerçekleşti. Edirne’deki Selimiye Cami’nden Paris’teki Eyfel Kulesi’ne, İtalya’daki Kolezyum’dan, Mısır’daki piramitlere kadar yüzlerce anıtsal yapı ışıklarını iklim için kapattı.

Haluk Levent Akdeniz ormanlarına dikkat çekti

Dünya Saati bu yıl iklim değişikliğinin tehdit ettiği Akdeniz ormanlarını da gündeme taşıdı. Akdeniz ormanlarının iklim değişikliğine uyumu için bir proje yürüten WWF-Türkiye, Haluk Levent’in yeniden yorumladığı “Akdeniz Akşamları” şarkısıyla herkesi projeye destek olmaya çağırdı.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli “Dünya Saati, her yıl milyonları bir araya getiren dünyanın en büyük çevre hareketlerinden biri. Yaşamımızı tehdit eden iklim değişikliği konusunda bireyleri, iş dünyasını ve kamu kuruluşlarını harekete geçmeye çağırıyor. İklim değişikliğinin en çok etkileyeceği yerlerden biri Akdeniz Havzası olduğu için bu yıl Dünya Saati’nde Akdeniz ormanlarına dikkat çektik. Herkesi bize ve Akdeniz ormanlarında yaptığımız çalışmalara destek olmaya çağırdık” dedi.

Nereler ışık kapattı?

Dünya Saati etkinliğine bu yıl da Türkiye’den çok sayıda kurum katıldı. İstanbul’daki boğaz köprüleri, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı, Antalya’nın sembollerinden Yivli Minare, İzmir Saat Kulesi, Çanakkale’deki Truva Atı, Kapadokya’daki Uçhisar Kalesi, Sultanahmet Cami ve Eskişehir’deki Masal Şatosu bu yıl Dünya Saati’nde ışıklarını iklim için kapatan yapılar arasındaydı.

Bu yıl ilk defa spor kulüplerinin de desteğini alan kampanya kapsamında Beşiktaş JK Vodafone Arena, Galatasaray Türk Telekom Arena, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi ve Bursaspor Timsah Arena da iklim değişikliğine dur demek için ışıklarını kapattı. Dünya Saati’ne bu yıl üniversitelerden de önemli bir destek geldi. ODTÜ, Bilkent, Karadeniz Teknik ve Kadir Has gibi birçok üniversite Dünya Saati’ne katıldı ve bünyesindeki öğrencilere kampanyayı duyurdu. (NV)

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here