Anasayfa Haber Ali İsmail korkmaz davasın da ”iyi niyetli’!!!! katile 10 yıl 10...

Ali İsmail korkmaz davasın da ”iyi niyetli’!!!! katile 10 yıl 10 ay

Paylaş

Kayseri’de görülen Ali İsmail Korkmaz davası karar duruşmasında, mahkeme heyeti sanıkların kasten öldürme suçu işlemediğini savunarak iyi hal indirimleri ve beraat kararları verdi. Karara tepki gösterenler adliye önünde polis saldırısına uğradı. Bu akşam Ali İsmail’i katledenler için verilen kararı ve adliye önündeki polis saldırısını protesto etmek için Türkiye’nin dört bir yanında eylemler düzenleniyor

Eskişehir’deki Gezi Direnişi sırasında 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ı darp ederek öldüren polisler ve esnafın, Kayseri’de yargılandığı davanın son duruşması bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Kasten insan öldürme” suçlamasıyla müebbet hapis cezası istenen polis Mevlüt Saldoğan’a 13 yıl hapis cezası verildi. Saldoğan’ın cezası ‘iyi hal’ indirimiyle 10 yıl 10 aya düşürüldü.

Adliye önünde Ali İsmail’in ailesi ve avukatları ile birlikte davayı takip etmek için gelen kitleye basın açıklaması yapıldığı sırada polis saldırdı.

Bu akşam Ali İsmail’i katledenlerin ‘iyi hal’ indirimi ile ödüllendirilmesine ve adliye önünde yaşanan saldırıyı protesto etmek için Türkiye’nin dört bir yanında eylemler düzenlenecek.

ALİ İSMAİL DAVASINDA KARAR: SANIKLARA MÜKAFAT, MAĞDURLARA BİBER GAZI

18.18 Eskişehir’de kortej Ali İsmail heykelinin bulunduğu alana doğru ilerliyor.

18.12 Çanakkale İskele Meydanı’nda toplanan emek ve demokrasi güçleri basın açıklamasını okudu. Sloganlarla bekleyiş devam ediyor.

18.11 Adana’da yürüyüş başladı(.sendikal org resim ve haber)

IMG_2087-1
 Ali İsmail Korkmaz davasında kararın açıklanması beklenen yedinci duruşma Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.30’da başladı.
Hakkında müebbet hapis istenen tutuklu polis sanık Mevlüt Saldoğan hastalığı nedeniyle duruşmaya Ankara L Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşma salonunda büyük ekrana görüntülü sistem kuruldu. Korkmaz ailesi, dayanışma için gelenler, avukatlar ve tutuklu sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar ile tutuksuz polis sanıklar Yalçın Akbulut, Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin de salonda yer aldı. Mahkeme, sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından 09.50’de karar için saat 11.00’e dek ara verdi.

Savcı mütalasını tekrarladı

Savcı önceki duruşmadaki mütalasını tekrarladı. Sanıkların tutukluluk halinin devamını, tutuksuz sanık Yalçın Akbulut’un da tutuklanmasını istedi. Mütalaa şöyleydi: Tutuklu polis Mevlüt Saldoğan için Türk Ceza Kanunu (TCK) 81/1, 53/1 maddeleri gereğince “Kasten İnsan Öldürme” suçundan müebbet hapis cezası, Tutuklu sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar için “Kasten yaralama” suçunu düzenleyen “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” başlıklı TCK 86/1 maddesi tanımlamasıyla 87/4, 53/1 maddeleri uyarınca için nitelikli yaralama suçundan sekizer yıl hapsi, Tutuksuz polis sanık Yalçın Akbulut için “Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama” suçundan 12 yıl hapsi, Tutuksuz polis sanıklar Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin hakkında ise “üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden” beraatleri.

Sanıklara son sözleri soruldu

Hakim sanıklara son sözlerini sordu. Sanıklar tahliye ve beraatlerini istedi. İsmail Koyuncu “Ben suçsuzum. Hakkımda beraat kararı verilmesini, aksi halde lehime olan hükümlerin uyhulanmasını istiyorum” dedi. Ebubekir Harlar “Mahkeme başladığından beri başıma gelen olayları anlattım. Ben kimseyi dövmedim, öldürmedim, polis yakala dedi diye yakaladım. Savcım gibi cezaevinde yatmamı istiyorsanız hiç bir suçum olmadığını bile bile yatarım. Adaletli davranmamızı beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu.

Saldoğan’a salondan tepki

SEGBİS ile bağlanan Mevlüt Saldoğan‘ın sesinin iyi duyulmadığı yönünde salondan uyarılar geldi. Saldoğan konuşmasına devam etti. Saldoğan konuşmasında “Görüntülerdekinin Ali İsmail olduğunun yüzde yüz ispat edilememiştir” dedi. Öönceki duruşmalarda alınan tanıkların ifadelerinin farklı olduğunu öne sürdü. “Benim zor kullandığım şahıs Ali İsmail olsaydı o saatlerde beyin kanaması geçirmesi gerekirdi. Müdahalede bulunduğum şahıs Ali İsmail değil” dedi. Saldoğan Gezi eylemlerinin demokratik hak kullanışı olmadığını öne sürerek “Gezi darbe girişimi miydi değil miydi? Devletin güçlerine saldırmak ne zamandan beri demokratik hak kullanılışı sayılır” dedi. “Gerçek katil aranıyorsa, Gürkan bey ‘ben günah keçisini istemiyorum’ demişti, buna katılıyorum, gerçek katilin yeri benim teşkilatımda sanıklar arasında değil, dövüşecek kadar cesareti olmayanlar bu güzelim ülkenin gençlerini sokağa döken asıl katillerdi” sözlerine salondan tepki geldi. Müşteki avukatları Saldoğan’ın konuşmasının provokatif ve son söz için uzun olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı Saldoğan’ın son sözünü söylemesini istedi. Saldoğan “Ben kimseyi kasten yaralama, öldürme ve kasıtlı harket etmedim. Bir polis memurunun mesleğe atılırken yaptığı yemine sadık kalarak amirlerin verdiği emiri yeri getirerek bedenen zor kullanma yetkimi kullandım” dedi. Saldoğan’ın konuşmaya devam etmesi üzerine mahkeme başkanı konuşmayı bitirdi. Muhammet Vatansever suçsuz olduğunu söyleyerek tahliye ve beraat talep etti. Ramazan Koyuncu “18 aydır suçsuz yere yatıyorum. Büyüklerimden beraatimi istiyorum. Adaletinize sığınıyorum” dedi. Yalçın Akdoğan ” İddia makamının esas ilişkin mütalayı kabul etmiyorum. Ben kimseye vurmadım. Bana verilen talimat gereği şahısı oradan uzaklaştırmaktı amacım” derken Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin de beraatlerini istedi. Son sözlerin ardından mahkeme karar için saat 11.00’e dek ara verdi. Ne olmuştu? 19 yaşındaki Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz Gezi eylemleri sırasında 3 Haziran 2013 gecesi sivil ve polis kişilerce sokakta dövüldü. 38 gün komada kalan 19 yaşındaki Korkmaz 10 Temmuz 2013’te hayatını kaybetti. Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davada biri polis beş tutuklu ve üç tutuksuz polis olmak üzere toplam sekiz sanık var. Savcı geçtiğimiz duruşmada açıkladığı mütaalada tutuklu polis Mevlüt Saldoğan  hakkında müebbet, tutuksuz iki polis sanık Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin  için beraat, tutuksuz polis Yalçın Akbulut  için 12 yıl ve diğer sanıklar  İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar hakkında yaralama suçundan sekizer yıl hapis cezası istedi. (BK) * Önceki duruşmada yaşananları buradan görebilirsiniz.  

Ali İsmail Korkmaz Davasında Karar Arası

Ali İsmail Korkmaz davasında kararın açıklanması beklenen duruşma bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Mahkeme sanıkların son sözlerinin sorulmasının ardından saat 11.00’de dek karar için ara verdi( bianet* Fotoğraf: Twitter / )Sekraki)
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here