Anasayfa LGBTİ İspanya Seks İşçilerine Sosyal Güvenlik Hakkını Verecek

İspanya Seks İşçilerine Sosyal Güvenlik Hakkını Verecek

Paylaş

 

Barcelona’da bir masaj salonunda seks hizmeti veren kadın işçilerin haklarının ihlal edildiğini söyleyerek işyerine ceza verdi. Mahkeme seks işçilerinin ödenmemiş sosyal güvenlik paylarının da ödenmesine karar verdi. Banet’in ABC ve EL Mundo’dan derlediği habere göre

İspanya’da Katalonya özerk bölgesinde Barcelona’daki bir mahkemenin kararına göre seks işçilerine işçi statüsüne verilecek.

Bu karar ile birlikte seks işçileri sağlık sigortası, işsizlik yardımı gibi devlet olanaklarında diğer işçilerle eşit haklara sahip olacak.

Barselona’da 10 Numaralı Sosyal Mahkeme (El Juzgado Social Número 10) şehirdeki bir masaj salonunda yasa dışı olarak seks hizmeti veren kadın işçilerin haklarının işyeri tarafından ihlal edildiğini belirterek işyerinin cezalandırılmasını istedi.

Kararı veren Hakim Joan Agustin Margall, masaj salonunda çalışan üç seks işçisinin ödenmemiş sosyal güvenlik paylarının da ödenmesine karar verdi.

Bu karar ile birlikte diğer işçiler ile aynı protokollerle seks işçisi çalıştırılan tüm mekanlar sosyal güvenlik katkı payını ödeyecek ve sözleşmesiz işçi çalıştıramayacak.

“Fahişe”, seks işçisi olarak değişiyor

İmzalanacak sözleşmelerde ise fahişelik yerinde seks işçisi tanımı kullanılacak.

Hakim Margall, “seks işçiliğinin insanlık onurunun ihlali olduğunu” ama seks işçilerine aynı hakların tanınmamasının  seks işçiliği ortadan kaldırmaya değil, işçilerin yaşamlarını zorlaştırmaya neden olduğunu söyledi.

Kararın nihai olması için Katalonya Yüksek Mahkemesi’nden (TSJC) geçmesi gerekiyor. (BZ/ÇT)

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here