Anasayfa Kadın İspanya’da kadınlar bakım emeği sömürüsü altında

İspanya’da kadınlar bakım emeği sömürüsü altında

Paylaş

HABER MERKEZİ – İspanya’da evde çocuk ya da yakınlarına bakım yapan 500 bin kişinin yüzde 95’i kadın. 2008’den bu yana yürütülen neoliberal politikalarla kadının görevlerinin ikiye katlandığı ülkede, krizden öncesi var olan çocuk bakım hizmetlerinin geri alınması kadınları iş hayatından büyük oranda kopardı. Kadın örgütleri bu durumu 365 gün devam eden emek sömürüsü olarak nitelendiriyor.

İspanya Milli İstatistik Enstitüsü’nün (INE)’nin yeni raporuna göre; evde çocuk veya yakınlara bakım yapan 500 bin kişinin yüzde 95’i kadın. Rapora göre; İspanya’da ekonomik krizinden sonra azalan kamu hizmetleri çocuklu kadınların daha yüksek sayıda işten ayrılmasına ve ara vermesine neden oldu. “Daha çok kreş hizmetleri kadınların eşit şekilde iş alanına katılabilmesine sağlayacak” denilen raporda; hükümetin kadın politikaları eleştirildi. Raporda; 2008’den bu yana yürütülen neoliberal politikalarla kadının görevlerinin ikiye katlandığı ve krizden öncesi var olan çocuk bakım hizmetlerinin geri alınmasının kadınları iş hayatından kopardığı belirtildi. Ekonomik krizin başlamasından beş yıl sonrası 2013’te doğum izni, kadının istihdam oranı gibi sayıları yakından inceleyen rapora göre çocuğu olan kadınların yüzde 30’u ise yarı zamanlı çalışıyor. İspanya’da çocuğu olan kadınlar, çocuğu olmayanlara göre daha düşük istihdam oranına sahip olurken erkekler de ise tam tersi geçerli.

Kadın örgütleri krizle beraber bakım hizmetlerinin kadınların sırtına yüklenmesini 365 gün devam eden emek sömürüsü olarak niteliyor. Kadınlar çocuklar ve yaşlılara bakan kadınların emeğinin emek olar olarak tanımlanmadığı belirterek Avrupa’nın güney ülkelerde yoğun yaşanan ekonomik krizin etkileriyle beraber kadınların eşitsiz bir şekilde aile içi görevlerinin arttığına dikkat çekiyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here