Anasayfa Haber İstanbul barosu avukatları polis devletine hayır dedi..

İstanbul barosu avukatları polis devletine hayır dedi..

Paylaş

İSTANBUL (DİHA) – İstanbul Barosu avukatları, “sivil darbe” olarak nitelendirilen “iç güvenlik” yasa tasarısına karşı İstanbul Adliyesi’nde demokrasi ve adalet nöbetine başladı.

İstanbul Barosu öncülüğünde Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV), Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Kartal Hukukçular Derneği ve Önce İlk Avukatlar Grubu üyesi avukatların da aralarında bulunduğu İstanbul Barosu avukatları, polise sınırsız yetki tanıyan “İç güvenlik” yasa tasarına karşı Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde yarın sabah saat 08.00’a kadar sürecek demokrasi ve adalet nöbetine başladı. Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan’ın da destek verdiği eylemde, “Polis devletine hayır” yazılı pankartı açan avukatlar, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Kurtuluş yok tek başına, ye hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı.

‘Faşist ve baskıcı bir sistemin yasalaştırılması çabasıdır’

Eylemde ilk olarak konuşan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, “iç güvenlik paketi”nin sıradan bir yasa değişikliği olmadığına dikkat çekerek, bunun bir rejim değişikliği olduğunu söyledi. Kocasakal, “Olabildiği kadar demokratik rejimin ve hukuk devletini tamamen ortadan kaldıracak faşist ve baskıcı bir sistemin yasalaştırılması çabasıdır. Anayasaya karşı bir darbe teşebbüssüdür. Yani yargı yetkisini tamamıyla idari, kolluk, polis ve güvenlik amirlerine devrediyorlar. Hiçbir hukuk devletinde yargı kararı olmadan polis insanları gözaltına alamaz, kişilerin üstü, eşyası, aracına el koyamaz ya da hiçbir hukuk devletinde yargı kararı olmadan polis amiri ve valinin emriyle insanların telefonu dinlenemez. Getirilmek istenen düzenlemeyle polis, vali, kaymakam, hakim ve savcı konumuna getirilmektedir” diyerek paketle hiçbir hukuk güvenliğinin kalmadığını ifade etti.

Pazartesi Ankara Adliyesi’nden Meclise yürünecek

Hiçbir parlamento çoğunluğunun bunu yapma hakkına sahip olmadığının altını çizen Kocasakal, şöyle devam etti: “Biz hukukçular olarak böyle bir değişikliği kabul etmiyoruz bunu tanımayacağımızı ilan ediyoruz.” Paketi, “sivil dikta” olarak yorumlayan Kocasakal, “Bu sivil diktaya karşı sabaha kadar, adliyede adalet ve demokrasi nöbeti tutacağız” diye konuştu. Kocasakal’ın ardından söz alan Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran da, yaptıkları eylemlerin devamının geleceğini söyleyerek, Pazartesi günü de paketi, Ankara Adliyesi’nden Meclis’e yapacakları yürüyüşle protesto edeceklerini belirtti. İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ise, “Barolar, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına adil yargılanma hakkına sahip çıkmak için meydanlarda olacak” diyerek avukatları pakete karşı ses çıkarmaya çağırdı.
Konuşmaların ardından avukatlar, adliye binası içine girerek sabah 08.00’a kadar sürecek olan demokrasi ve adalet nöbetine geçti.

(za/çk/pu)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here