Anasayfa Haber İstanbul Newroz’u”Şengal ve Kobanê’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor

İstanbul Newroz’u”Şengal ve Kobanê’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor

Paylaş

“Şengal ve Kobanê’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” sloganıyla düzenlenen halklar, inançlar ve emekçilerin de aralarında bulunduğu birçok kesimden yüz binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen İstanbul Newrozu sona erdi. İstanbul, Newroz’u güzel bir hava ile selamlarken, Kürtler, Kürt dostları, demokrasi ve barış dostları da bu selamı boşa çıkarmadı. İstanbul, Diyarbakır’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın barış vurgulu mesajına yanıt verircesine, bu güne kadar yapılan en kalabalık Newroz kutlamasını gerçekleştirdi.

sloganıyla düzenlenen, halklar, inançlar ve emekçilerin de aralarında bulunduğu birçok kesimden yüz binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen İstanbul Newroz kutlaması sona erdi. Programın sonunda sahne alan sanatçı Kawa’nın seslendirdiği ezgilere hep bir ağızdan eşlik eden yüz binler, programın sona ermesinin ardından Zeytinburnu, Yenikapı ve kuleler güzergahlarını kullanarak alandan ayrılmaya başladı. Öte yandan Yenikapı sahili ve Zeytinburnu güzergahlarına konumlandırılan polis ve zırhlı araçlar alan çevresindeki bekleyişlerini sürdürürken, iki polis helikopteri de program boyunca Kazlıçeşme alanında tur attı.
680x680nc-ist-220315-newroz-son4
İşte tarihi İstanbul Newroz’undan notlar

* İstanbul Newroz’u güzel bir hava ile selamlarken, Kürtler, Kürt dostları, demokrasi ve barış dostları da bu selamı boşa çıkarmadı. İstanbul, Diyarbakır’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın barış vurgulu mesajına yanıt verircesine, bu güne kadar yapılan en kalabalık Newroz kutlamasını sahne oldu.

* Coşku ve heyecan, sabahın erken saatlerinde alanı sarı, kırmızı yeşil deryası haline getiren geleneksel giysilerle ve özellikle de kadınların akını ile başladı. Halk yine her zamanki gibi erkenci davranıp, 12.00’da başlayacak kutlamalar için 10.30’da alanı doldurdu.
680x680nc-ist-220315-newroz-son2
* Daha sonra gelenler ise bariyerlerin gerisinde miting alanından daha geniş olan piknik alanlarını doldurdu. Çocuklar her zamanki gibi çoktu ve “İç Güvenlik Yasası”nda geleneksel kıyafetlerin yasaklanmasına inat istisnasız tıpkı anneleri, kız kardeşleri, büyükanneleri gibi geleneksel kıyafetler içerisinde ve hiçbir şey olmasa bile muhakkak bir sarı kırmızı yeşil dokunuşu ile günün anlamını ve bu anlama yüklediği önemi gösteren sembollerle donanmıştı.

* Newroz alanını izlemek için en uygun mevzilere yerleşmek isteyen gençler ise genellikle düz olan alanda olabilecek her tür tümseğe ve yükseğe çıkarak avantaj elde etmeye çalışırken, yıllardır yıkıldı yıkılacak diye duyurusu yapılan tarihi bir kalıntı yine onlarca kişinin ağırlığı altında yıkılmamaya başardı. Kazlıçeşme Fatih Camii duvarları, Erikli Baba Cemevi bahçe duvarları, Derya-i Ali Baba Türbesi ve polis bariyerleri de kalabalığın bir kısmına yüksekten seyir imkanı veren yerlerden oldu.

* Newroz Tertip Komitesi geçen yıl olduğu gibi yine Türkiye solu ve Kürt devrimcilerinin posterleri ile platformun yakınlarını donatmıştı. PKK Lideri Abdullah Öcalan, Mahsum Korkmaz, Zeynep Kınacı, Kemal Pir, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Deniz Gezmiş posterleri alandaki yerini aldı.

* Marmaray’ın Avrupa yakası son durağı olan Zeytinburnu durağında inenler alkış ve zılgıtlarla karşılandı, binenler yine alkış ve zılgıtlarla uğurlandı. Durağa yaklaşan metro kondüktörü uyarı sireni ile Newrozcuları selamladı.

* Halkın 10.30’da doldurduğu alana öncesinde tek tek gelen gruplar olmakla beraber Türkiye solu 11.40’da kitlesel olarak giriş yaptı. Yurttaşlarla birlikte alana ilk gelenlerin arasında yaklaşık 15 siyah bayrakla anarşist ve TKP 1920’nin pankartını taşıyan grup da yer aldı. Ateistler Derneği de dikkat çeken katılımcılardandı.

* Kürt gençleri daha önceki Newrozların aksine sakin sakin köşesinde bekleyen panzerlerle hatıra fotoğrafları çektirmek için sıraya girdi.

* Newroz yaşlı genç herkesin tadını çıkardığı bir havada gerçekleşti. Yaşını başını almış iki amca alanda bulunan egzersiz aletlerinde, devrimcilerin portreleri altında ve Kürt müziği eşliğinde çocuklar gibi eğlendi.

* Alanda alışveriş yapmak isteyenler için de yok yoktu. “Tükürük köftesi” her zaman olduğu gibi favori yiyecek olurken, Amed’den karpuz çekirdeği, her tür tatlı, kuruyemiş, ayran, geleneksel tatlar alanın etrafında kurulan stantlarda satışa sunulurken, köftecilerin dumanı zaman zaman alandakilere zor anlar yaşattı.

* Gittikçe gelişen Newroz ekonomisi de çağ atlamıştı. Kupasından, şapkasına, atkısından şal u şepik dahil yüzük, küpe gibi her türlü aksesuara kadar malzemeler, sarı kırmızı yeşil renklerde satışa sunulurken, bu yıl HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın portresinin olduğu atkılar da yoğun ilgi gördü. Tüm stantların yanında bir de Mardin’den envai çeşit geleneksel kıyafet getiren iki kadın da adeta minik bir butik hizmeti verdi.

* Öğlene doğru sabahın erken saatinden beri alanda olanlar artık piknik alanlarına doğru çekilerek, çıkınlarını açtı ve Newroz alanı bariyerlerinin dışındaki yeşil alanlar adeta devasa bir piknik alanına dönüştü. Halk aradaki yolu da geçip, sahilleri doldurdu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here