Anasayfa Haber İstanbul’da 15 Nisan’a kadar tüm eylemler ‘yasak’

İstanbul’da 15 Nisan’a kadar tüm eylemler ‘yasak’

Paylaş

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting, stant açma vb. etkinlikleri 15 Nisan’a kadar yasakladı.

bianet’ten Onur Öncü’nin haberine göre, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı yazılı açıklamada yasaklamanın gerekçesi Mardin’in Nusaybin ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve Ankara ve İstanbul’daki bombalı saldırılar olarak gösterildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:  

“Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlemesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması başlığı adı altında yer alan; Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüş düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteriş yürüyüş hakkı ancak, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlemesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabileceği ifade eden Anayasanın 34.maddesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 10-17-23-32 maddeleri ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun uygulanmasına dair yönetmeliğin 5. Maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11/A ve 11/C maddelerinde öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartları doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemlerin gerçekleşmesi durumunda, meydana gelebilecek istenmeyen neticelerin engellenebilmesi için İl Merkezimizde ve tüm İlçelerimizde 15.03.2016 Salı günüden itibaren otuz gün süreyle yapılması planlanan her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, miting, stant açma, çadır kurma etkinliklerini yapılması yasaklanmıştır.”

İstanbul İl Emniyet’in eylemleri yasaklamasına ilişkin Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil bir açıklama yaptı ve, “Söz konusu belge ile İstanbul’da hukukun tümüyle askıya alındığını öğrenmiş bulunuyoruz. Esasen benzer ‘emirnamelerin’ tüm illerde yayınladığını düşünüyorum –ki söz konusu emirname ve yasaklar Kürt illerinde uzun bir süredir uygulanıyordu” dedi.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here