Anasayfa Forum İstanbul’da dava izleme eğitimi başladı

İstanbul’da dava izleme eğitimi başladı

Paylaş
Hafıza Merkezi tarafından 3 gün sürecek olan “Ağır İnsan Hakları Davalarına Yönelik Dava İzleme” semineri bugün başladı. 50’ye yakın gazeteci ve avukatın katıldığı seminere, uluslararası avukat ve insan hakları savunucuları, gazetecilere, bir davanın nasıl, neden ve kim tarafından yapıldığına dair başlıklar altında eğitimler verilecek.

İstanbul’da Hafıza Merkezi tarafından Silivri Değirmen Otel’de 3 gün sürecek olan “Ağır İnsan Hakları Davalarına Yönelik Dava İzleme” semineri bugün başladı. 50’ye yakın gazeteci ve avukatın katıldığı seminere, uluslararası avukat ve insan hakları savunucuları, gazetecilere, bir davanın nasıl, neden ve kim tarafından yapıldığına dair başlıklar altında eğitimler verilecek. Seminerde, ilk olarak avukatlar davalarda tanık oldukları ilginç detaylara ilişkin bilgilendirme yaptı. Bu bölümde ilk sözü avukat Gülizar Tuncer aldı. 1990’lı yıllarda Kürdistan’da ve Batı’da dava dosyalarını takip etmenin bir hayli zor olduğunu belirten Tuncer, özellikle aileler açısından durumun çok daha zor olduğunu söyledi.

Adli Tıp’ta hak ihlalleri yaşanıyor

Tuncer’in ardından Avukat Eren Keskin konuştu. Fatma Tokmak ve Azad Tokmak davasına ilişkin bilgi aktaran Keksin, Aralık 1996’da bir eve yapılan baskında Fatma Tokmak’ın gözaltına alındığını ve yaklaşık 16 gün gözaltında kaldığını söyledi. Türkiye’de yargıçların, uluslararası mevzuatları izlemediklerini ve ciddiye almadıklarını kaydeden Keskin, “Hakimler, ‘Nedir yani bizim kendi yasalarımız var’ diye bakıyor davalara” dedi. Keskin, Adli Tıp kurumlarında da yoğun hak ihlalleri yaşandığını söyledi.

Seminerin öğleden sonraki bölümü, Bağımsız İletişim Ağı kurucusu gazeteci Nadire Mater ve Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’nden gazeteci Murat Çelikkan’ın konuşmalarıyla devam edecek.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here