Anasayfa Haber İstanbul’da “Diren Silvan dönecek devran, Silvan halkı yalnız değildir” Eylemi

İstanbul’da “Diren Silvan dönecek devran, Silvan halkı yalnız değildir” Eylemi

Paylaş

 İstanbul’un birçok ilçesinde Silvan’da estirilen devlet terörüne dair öfke ve direnişteki halka yönelik destek eylemleri yapıldı. silvan için Gazi Mahallesi’nde yapılan yürüyüşe polisin saldırması üzerine olaylar çıktı.

Silvan’da 10’uncu gününü geride bırakan halka yönelik saldırılara karşı İstanbul’un birçok ilçesinde sokaklara çıkan yurttaşlar, saldırılara dönük tepkilerini gösterdi. Küçükcekmece, Esenyurt, Şişli, Sultangazi, Kağıthane, Çekmeköy, Sultanbeyli, Bağcılar ve Avcılar ilçelerinde yapılan ve binlerce kişinin katıldığı eylem ve etkinliklerde, aynı zamanda bu saldırılara karşı direnişlerini sürdüren Silvan halkı da selamlandı.
Bu eylemlerden biri Gazi Mahallesi’nde yapıldı. Gazi Dayanışması tarafından organize edilen yürüyüş için Gazi Cemevi’nin önünde bir araya gelen kitle, mahalle girişinde yer alan TEM otoyuluna doğru yürüyüşe geçti.
Kitle en önde kadınların ellerinde “Diren Silvan dönecek devran, Silvan halkı yalnız değildir” pankartı yer aldı. Yürüyüş boyunca ise kitleden “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bijî berxwedana Farqînê” ve “Katil devlet Kürdistan’dan defol” sloganları yükseldi.

Yürüyüşe başlanmasından bir süre sonra kitleye yönelik polis saldırısı yaşandı. Yapılan saldırıya rağmen yurttaşlar sokakları terk etmedi. Yeniden bir araya gelip, polisin saldırısını protesto eden yurttaşlar yeniden alkış ve sloganlarla Cemevi’ne yürüdü.

Cemevine ulaşan kitle dağılırken, mahalleli gençler ile polisler arasında çatışma çıktı. Mahalle aralarındaki çatışmalar halen devam ediyor.Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here